Melih Gökçek, Belko iddiası nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne 20 bin TL tazminat ödeyecek

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Melih Gökçek, Beyaz TV’de katıldığı bir programda, “Belediye şirketi olan...

Melih Gökçek, Belko iddiası nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne 20 bin TL tazminat ödeyecek

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Melih Gökçek, Beyaz TV’de katıldığı bir programda, “Belediye şirketi olan BELKO’nun soğuk asfalt sathi kaplama işini aldığını, sıcak asfalt fiyatına soğuk asfalt döküldüğünü ve şirketin 795 kilometrelik işin sadece 100 kilometresini yapıp kalanını yapmadığını” sav etmişti. Gökçek, 40 milyon TL kamu ziyanı oluştuğunu ileri sürmüştü.

GÖKÇEK ALEYHİNDE TAZMİNAT DAVASI AÇILDI

BELKO, Gökçek aleyhinde “yalan beyanda bulunduğu” argümanıyla tazminat davası açmıştı. İhalede sekiz firma ortasında en düşük teklifi veren firma olarak BELKO’nun ihaleyi kazandığı, yaklaşık maliyetinden 23 milyon TL daha düşük bedelle ve yüzde 20,11 kırım oranıyla işin alındığı belirtilmişti. BELKO’nun dilekçesinde, Karayolları Genel Şartnamesinde yer alan kararlara uygun biçimde ve 89 günde 741 kilometre asfalt sathi kaplama yollarının tamamlandığı tabir edilmişti. İşin, Sıcak asfalta nazaran yüzde 56,78 ve çift kat sathi kaplamaya nazaran ise yüzde 42,07 oranlarında daha ucuza yapıldığı belirtilmişti.

GÖKÇEK 20 BİN TL TAZMİNAT ÖDEYECEK

BELKO’nun açtığı davada, asliye hukuk mahkemesi kararını verdi. Mahkeme, Gökçek’in BELKO’ya 20 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi. Mahkeme kararında, “Gökçek’in tabirlerinin gerçeği yansıtmadığı, iftira seviyesinde olduğu ve belediye şirketi BELKO’nun ticari prestijinin haksızca zedelendiği” değerlendirmesinin yapıldığı öğrenildi.

ANKA / Gürkan Demirtaş – İktisat