Bu Bitcoin Borsasının Yöneticisi Rüşvet Suçlamasını Kabul Etti!

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinone’un eski bir yöneticisinin, platformda belli...

Bu Bitcoin Borsasının Yöneticisi Rüşvet Suçlamasını Kabul Etti!

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinone’un eski bir yöneticisinin, platformda belli kripto para ünitelerini listelemek için rüşvet aldığı ortaya çıktı. Bitcoin borsası Coinone’un eski yöneticisi Güney Kore’de rüşvet suçlamalarını kabul etti.

Bitcoin borsasının yöneticisi rüşvet argümanlarını kabul etti!

Yerel haber ajansı Yonhap’ın Perşembe günü bildirdiğine nazaran, muhakkak coinleri listeleme karşılığında rüşvet almakla suçlanan Güney Koreli Bitcoin borsası Coinone’un eski bir yöneticisi suçlamaları kabul etti. Coinone’un eski listeleme müdürü “Bay Jeon”, borsada özel olarak listelenen ve o vakitten beri Seul’deki Gangnam bölgesinde bir kaçırma ve cinayet soruşturmasıyla temaslı olan “Furiever Coin” üzere sanal varlıkları listeleme karşılığında yaklaşık 2 milyar won (1,51 milyon dolar) almakla suçlandı. Jeon’un “Bay Ko” olarak bilinen komitecisi, listelemeleri kolaylaştırmakla suçlanıyor.

İkilinin avukatının 25 Mayıs’taki duruşmada, “Savcılığın argümanlarını kabul ediyorum,” dediği bildiriliyor. Avukat, “Temel olarak, savcılığın gerçeklerini kabul ediyoruz. Lakin tüm ispatları göremediğimiz için, incelemeden sonra sonuncu bir görüş sunacağız” diye ekledi. Coinone’nin listeleme grubu başkanı ve diğer bir broker da suçlandı. Fakat avukatları şimdi delilleri incelemeyi bitirmediklerini ve 15 Haziran’daki bir sonraki duruşmada suçlamalara cevap vereceklerini söyledi.

bu bitcoin borsasinin yoneticisi rusvet suclamasini kabul etti 0 YBIdb3L5

Güney Kore kripto dünyası, rüşvet skandalıyla sarsıldı!

Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere, suçlanan yönetici Jeon’un, piyasa fiyat manipülasyonuna eğilimli kripto para ünitelerinin Coinone’da listelenmesini kolaylaştırmak için 2020 ve 2022 yılları ortasında yaklaşık 2 milyar Kore wonu (yaklaşık 1,5 milyon dolar) aldığı argüman ediliyor. Savcılar, skandala karışan birtakım tokenlerin kripto para fiyatlarını manipüle etmek için kiralanan şirketlerle kontaklı olduğunu argüman ediyor. Bilhassa iddianamedeki şema, mahallî kripto para üniteleri Pica Coin ve Puriever’i içeriyor.

Jeon’un davası, 22 Mart’ta rüşvet suçlamasıyla birinci kere tutuklanmasının akabinde Seul Güney Bölge Mahkemesi’nde görüldü. Jeon ve komitecisi Koh suçlamaları kabul etti. Yasal temsilcileri tüm ispatları gözden geçirene kadar resmi olarak hatası kabul etmekten kaçındı. Bir öbür eski Coinone çalışanı Kim ve komitecileri Hwang da davaya dahil oldu. Lakin Kim ve Hwang, Perşembe günkü duruşmada kendilerine yöneltilen suçlamalara şimdi karşılık vermedi. Kim’in yasadışı faaliyetlere iştiraki karşılığında 784.000 dolar aldığı sav ediliyor. Dört sanık için müteakip duruşmanın 15 Haziran’da yapılması planlanıyor.

Yakın tarihli lokal bir haber bülteni, Coinone’un listelenen token portföyünün yaklaşık %25’ini oluşturan 46 coinin bu yasadışı planın bir kesimi olduğunu ortaya koyuyor. Kasım 2019’dan Aralık 2022’ye kadar gerçekleşen olay, piyasanın bütünlüğüyle ilgili kaygıları artırdı. Ayrıyeten, yatırımcıların ve traderların kripto para borsalarına duyduğu itimadı sarstı.