Dünya Kupası’nda golü siz yemeyin

2022 FIFA Dünya Kupası dolandırıcılıkları: Uydurma çekilişlere, biletlere ve öteki dolandırıcılık usullerine karşı dikkatli olun...

Dünya Kupası’nda golü siz yemeyin

2022 FIFA Dünya Kupası dolandırıcılıkları: Uydurma çekilişlere, biletlere ve öteki dolandırıcılık usullerine karşı dikkatli olun

Katar 2022 FIFA Dünya Kupası başladı. Bu yılın en değerli etkinliklerinden biri olan Dünya Kupası, dünyanın dört bir yanından yüz milyonlarca futbolseveri bir ortaya getiriyor. Siber hatalılar, böylesi büyük etkinliklere duyulan ilgiyi dolandırıcılık için bir fırsat olarak görüyor.

Siber güvenlik şirketi ESET dünya kupası temalı dolandırıcılık prosedürlerini inceledi, internet kullanıcılarının ziyan görmemesi için tekliflerde bulundu. Sizi yetkisiz internet sitelerine yönlendiren WhatsApp bildirileri, düzmece çekilişler, geçersiz toplumsal medya hesapları yahut makus hedefli reklamlar sizi gafil avlayabilecek formüller ortasında yer alıyor. Kuşkulu reklam ve bildirilere karşı dikkatli olun.

Çekiliş dolandırıcılıkları

Daha evvel denenip test edilmiş bu dolandırıcılık formülü ile dolandırıcılar, kurbanlarını maçları yerinden izleyebilecekleri bir para mükafatı, bilet yahut konaklama paketi kazandıklarına inandırırlar. Asıl emelleri ferdî datalarınızı paylaşmanızı yahut farkında olmadan cihazınızdaki bilgilere erişen makus hedefli yazılımlar indirmenizi sağlamaktır.

Sahte internet siteleri

Detaylara dikkat etmediğiniz takdirde ikna edici bir kimlik avı dolandırıcılık tipi ise gerçekmiş üzere görünen yetkisiz internet siteleridir. Bu internet sitelerine yönlendiren ilişkiler, istenmeyen e-postalar, uydurma toplumsal medya hesapları yahut tartışma forumları ile dağıtılıyor. Bu siteler şahsî ve finansal dataları, giriş bilgileri ile öteki hassas bilgileri çalmak için yahut kurbanların aygıtlarına makûs gayeli yazılımlar yüklemek için bir araç olarak kullanılmaktadır.

Bilet dolandırıcılıkları

Bugüne kadar pek çok kişi, kendilerine satılık bilet teklif eden “FIFA yetkililerinin” onlarla e-posta yoluyla irtibata geçtiğine dair şikayette bulundu. Maçları yerinden izlemek için bilet almak istiyorsanız dolandırıcılara dikkat etmeniz gerekiyor. Katar 2022 için sadece dijital bilet satıldığını belirtmekte yarar var. Bunun tek istisnasını ise Doha, Katar’daki iki bilet gişesinden sadece kişinin kendisinin satın alabildiği son dakika biletleri oluşturuyor.

Diğer dolandırıcılık yöntemleri

Geçtiğimiz günlerde FIFA Inu isimli bir kripto para ünitesi yayınlandı ve daima bir artışın akabinde yaşadığı ani düşüş nedeniyle çok geçmeden bunun bir kripto para ünitesi dolandırıcılığı olabileceğine ait suçlamalar ortaya çıktı. Lakin kurucuları, bu suçlamaların temelsiz olduğunu söylüyor.

Dünya Kupası temalı olsun yahut olmasın dolandırıcılardan korunmanın yolu birkaç kolay kuraldan geçiyor:

  • Bir bilet almadıysanız bir çekiliş de kazanamazsınız. Birisi size aksini argüman ediyorsa bu bir dolandırıcılık metodudur.
  • Ödül almak için birine ödeme yapmayın. Ön ödeme şemaları paranızı çalmaya yönelik birer oyundur.
  • Kimlik avı taarruzlarına karşı dikkatli olun. E-postaların yasallığından emin değilseniz, hatta bunlar istenmeyen iletilerse ve şahsî datalarınızı talep ediyorsa bu e-posta yahut bildirilerdeki kontaklara ya da eklere tıklamayın.
  • Ziyaret ettiğiniz internet sitelerine dikkat edin. Bir internet sitesi sizden para ya da ferdî bilgilerinizi istiyorsa her vakit lisan bilgisi ve yazım yanlışlarına, garip URL adreslerine, eksik güvenlik sertifikalarına yahut bir şeylerin yanlış gittiğini gösteren öteki işaretlere karşı gözünüzü dört açın.
  • Her isteyene ferdî bilgilerinizi vermeyin. Şahsî bilgileriniz çabucak dolandırıcılık için kullanılacağı üzere daha sonrasında karanlık ağda da satılabilir.
  • Tüm hesaplarınızda, bilhassa de hassas bilgilerinizi içeren hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanın. Bu durum, çalınan/kimlik avı ile ele geçirilen şifrelerle bilgisayar korsanlarının hesaplarınızı kırıp açma ihtimallerini azaltır.
  • Kimlik avı müdafaası özelliği olan saygın ve çok katmanlı güvenlik yazılımları kullanın.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı