Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya’dan alınan petrolü yüzde 90 azaltacak

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rusya‘dan ithal edilen petrol ölçüsünü yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 90...

Avrupa Birliği ülkeleri, Rusya’dan alınan petrolü yüzde 90 azaltacak

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Rusya‘dan ithal edilen petrol ölçüsünü yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 90 azaltma konusunda uzlaştı. AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Brüksel’de yapılan AB Önderler Doruğunda, Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Rusya‘ya petrol yaptırımı uygulama konusunda mutabakata vardıklarını duyurdu.

“RUSYA’DAN PETROL İTHALATI ÜÇTE İKİ AZALACAK”

Von der Leyen, toplumsal medyadaki açıklamasında, “Bu mutabakat Rusya‘dan AB’ye petrol ithalatını yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 90 azaltacak” tabirini kullandı. AB Kurulu Lideri Charles Michel de tekrar toplumsal medyadan yaptığı açıklamada, ölçü konusunda farklı bir oran vererek Rusya‘dan petrol ithalatının üçte iki azalacağını belirtti. Rusya‘nın savaş için kullandığı “ciddi gelir kaynağının” azalacağını kaydeden Michel, bu ülkeye baskıyı sürdüreceklerini vurguladı.

AB Kurulu Lideri Charles Michel.

SBERBANK SWIFT’TEN ÇIKARILIYOR

Michel, ayrıyeten bu gece AB başkanlarının uzlaştığı 6. yaptırım paketinde Rusya‘nın en büyük bankalarından Sberbank’ın para transfer sistemi SWIFT’ten çıkarılmasının ve Rusya devlet televizyonlarının yasaklanmasının da bulunduğunu bildirdi.

AB ülkeleri, yaptırım paketinin dışında Ukrayna’nın likidite gereksiniminin G7 ülkeleriyle birlikte karşılanması için de mutabakata vardı. Michel, AB’nin bu gayeyle Ukrayna’ya 9 milyar avro hibe etmeye hazır olduğunu ve Ukrayna’nın yine inşasını destekleyeceklerini belirtti.

MACARİSTAN KARŞI ÇIKIYORDU

AB Kurulunun yaklaşık bir ay evvel hazırladığı teklifte Rusya’dan ham petrol tedarikinin 6 ayda, rafine eser tedarikinin de yıl sonuna kadar kademeli olarak kaldırılması yer alıyordu. Macaristan başta olmak üzere kimi üye ülkeler petrol ithalatı yasağına karşı çıkıyordu. Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya Rusya’dan petrol ithalatında ek müddet tanındı.

Buna karşın Macaristan güç arz güvenliği büsbütün sağlanana kadar ithalatın büsbütün kesilmesine karşı çıkıyordu. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, bugünkü AB Önderler Doruğuna girişinde, AB Kurulunun kendilerine müracaattan teklif hazırladığını ve “sorumsuzca davrandığını” söylemişti.

AA / Ömer Tuğrul Çam – İktisat