Asya borsaları Çin hariç geriledi

Asya borsalarında satış odaklı bir eğilim gözlenirken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi pozitif ayrıştı. Merkez bankalarının...

Asya borsaları Çin hariç geriledi

asya borsalari cin haric geriledi 47sc

Asya borsalarında satış odaklı bir eğilim gözlenirken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi pozitif ayrıştı.

Merkez bankalarının para politikalarının açıklanacağı haftaya küresel piyasalar olumlu başlarken, bölgede gözler bu hafta Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) para politikası kararına çevrildi.

Analistler, Çin hükümetinin ekonomiyi desteklemek amacıyla zorunlu karşılıkları ikinci kez azalttığına dikkat çekerek, bu adımların devam edip etmeyeceğinin takip edileceğini belirtti.

Analistler, Çin Merkez Bankası’nın (PBoC) krediler için referans olarak kabul ettiği gösterge faiz oranlarını bu hafta sabit tutmasının beklendiğini belirtirken, Japonya Merkez Bankası’nın para politikasında değişiklik yapmasının beklenmediğini söyledi.

Öte yandan Japonya’da tatil nedeniyle bugün piyasalarda işlem yapılamayacak.

Bugün Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,02 düşüşle 2.574 puana, Çin’de Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 0,2 artışla 3.123 puana yükseldi.

Dolar/yen paritesi yüzde 0,1 düşüşle 147,5 seviyesinde işlem görüyor.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,1 değer kaybıyla 67.769 puanda, Hong Kong’da Hang Seng endeksi ise yüzde 1,4 değer kaybıyla 17.980 puanda bulunuyor.

Kaynak: AA