Anne hastayken bebeğini emzirebilir mi

Anne sütünü artırmak için vitamin desteğine muhtaçlık var mı? Anne sütü, bebeğin birinci 6 ay...

Anne hastayken bebeğini emzirebilir mi

Anne sütünü artırmak için vitamin desteğine muhtaçlık var mı?

Anne sütü, bebeğin birinci 6 ay boyunca tüm ihtiyaçları olan su, protein, karbonhidrat, mineral ve yağları tek başına karşılayabilen mucize bir besin. Güçlü içeriği sayesinde bebeğin büyümesini, gelişmesini ve enfeksiyon hastalıklarından alerjiye, kalp ve damar hastalıklarından kansere kadar pek çok sıhhat sorunlarından korunmasını sağlıyor. Üstelik bebeğin zeki, keyifli ve özgüvenli bir birey olabilmesinde de değerli fonksiyonlar üstleniyor. Mucizevi yararları nedeniyle Dünya Sıhhat Örgütü ve Sıhhat Bakanlığı; anne sütünün doğum sonrasındaki birinci yarım saat içinde bebeğe verilmesini, birinci 6 ay tek başına, 2 yaşına kadar da ek besinle birlikte devam edilmesini öneriyor. Fakat anne sütü ve emzirmeyle ilgili toplumda yanlışsız sanılan kimi yanlışlı bilgiler annelerin gereksiz yere tasaya kapılmalarına neden olabiliyor. Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Atılkan,‘anne sütü’ hakkında toplumda hakikat sanılan yanlışlı bilgileri anlattı; kıymetli teklifler ve ikazlarda bulundu!

Bebeğim ağlıyor, demek ki sütüm yetersiz. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Yaygın inanışın tersine, her annede bebeğine yetecek kadar süt oluyor. “Bebeğin ağlaması bir taleptir, bebek anne sütüne gereksinim duyduğu sıklığı ağlayarak anlatır. Her ağladığında emzirirseniz, bebeğin büyümesi ve gelişmesi için kâfi süt üretimini sağlayabilirsiniz” diyen Dr. Pınar Atılkan, şöyle devam ediyor: “Bebekler farklı nedenlerden de ağlayabilirler, bu çok olağandır. Ağlamak bebeklerde bağlantı yoludur. Hasebiyle temel bakımlarını karşılayıp, emzirmeniz kâfi gelecektir. Bebeğinize yapılacak olan aralıklı tartı denetimleri ve hekim muayeneleri anne sütünüzün kâfi olup olmadığını belirler. Yapılan denetimlerde bebeğiniz kâfi kiloda ve sağlıklı ise endişelenmenize gerek yok.”

Sütüm sulu ve açık renk olduğu için kalitesiz. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Bebek doğduktan çabucak sonra ‘kolostrum’ ismi verilen ağız sütü geliyor. Koyu sarı ve ağır bir süt olan kolostrum, içeriğinden ötürü bu görünümde oluyor. Bebeğin bağışıklık sistemini destekleyen kolostrum yaklaşık bir hafta içinde daha berrak ve açık beyaz renkli süte dönüşüyor. Münasebetiyle sütün sulu olması, protein mineral ve besin içeriği tarafından yetersiz olduğu manasına gelmiyor.

Ek besine geçtiğimde bebeğim anne sütüne muhtaçlık duymaz. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Dünya Sıhhat Örgütü ve Sıhhat Bakanlığı; birinci 6 ay bebeğin yalnızca anne sütü ile beslenmesini öneriyor. Anne sütü kâfi gelmezse tabip teklifiyle ek katı besinlere evreli olarak başlanabiliyor. Dr. Pınar Atılkan,ancak bu oranın yüzde 30’u geçmemesi gerektiğine işaret ederek, “Temel besinin 8. aya kadar yüzde 70-80 oranında anne sütü olması gerekiyor. Bebek büyüdükçe anne sütünün ölçüsü da değişiyor. Örneğin, 9-12 aydan sonra besinlerin yarısı anne sütünden yarısı da ek besinden sağlanmalı. Tamamlayıcı beslenmeye de 2 yaşına kadar anne sütü ile birlikte devam edilmelidir” diyor.

Göğsüm çok küçük bu nedenle sütüm az olabilir. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Atılkan, sütün ölçüsü ile kalitesinin anne göğsünün boyutundan bağımsız bir durum olduğunu vurgulayarak, “Her annenin sütü bebeğine kâfi geliyor, hasebiyle annelerin endişelenmelerine gerek yok.” diyor.

Bebeğimi biberonla beslemek kâfi gelecektir. YANLIŞ

DOĞRUSU: Bazı bebekler hem biberon hem anne göğsü ile beslenebiliyorlar. Lakin bebeğin mümkünse birinci 4-6 hafta, zarurî haller dışında, biberonla beslenmemesi gerekiyor. Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Atılkan, “Beslenmek için biberon mecburî olsa bile anne bebeğini tekrar emzirmelidir. Çünkü, yaşamsal yararlarının yanı sıra anne sütü çok daha kolay sindirildiği için bebek daha sık besleniyor.” diyor.

İkiz bebeklere anne sütü yetmez. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Anne sütü ikiz bebeklere de rahatlıkla yetecek ölçüde oluyor. Hatta anneler ikiz bebeklerini eş vakitli bile besleyebiliyorlar. Bunun için çeşitli emzirme durumları öneriliyor.

Hasta olduğumda emzirmemeliyim. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Atılkan,emzirmeyi ertelemek yahut büsbütün kesmek gereken yalnızca kanser ve epilepsi üzere birkaç ender hastalık olduğunu belirterek, şöyle devam ediyor. “Ayrıca kimi kanser ve epilepsi ilaçları, tedavi emelli radyoaktif ışın alınması, tüberküloz ve göğüs başı herpesinde emzirme önerilmiyor. Annenin mecburî kullanması gereken ve anne sütüne yüksek oranda geçebilen ilaçlar varsa, bunlar da kesinlikle doktora danışılarak kullanılmalıdır.”

Sütümü arttırmak için vitamin almalıyım. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Tekrar yaygın inanışın tersine kâfi ve istikrarlı beslenildiği takdirde anne sütünü artırmak için vitamin desteğine gerek olmuyor. Sütü arttıracak olan 3 kural var: Sağlıklı ve istikrarlı beslenmek, sık emzirmek ve çokça su ile sıvı içmek.

Tahıl eklemek gece uyumasına yardımcı olur. YANLIŞ!

DOĞRUSU: Anne adaylarında anne sütüne ve formül sütlere ‘tahıl’ eklendiğinde bebeğin daha güzel kilo alacağına dair yanlış bir inanış var.İlk 6 ay anne sütüne yahut zarurî hallerde verilen formül süte katiyetle tahıl eklenmemeli. Bunun nedeni ise tahıl eklenmesinin sindirim sistemi üzerine olumsuz etkileridir. Hasebiyle bebek her uyandığında emzirmek gerekiyor. Bebeğin uyku atıştırmalığı olan göğüsten gelen süt, ayrıyeten anne ve bebek ortasındaki bağı da güçlendiriyor.

Formül mama versem bebeğim daha düzgün uyur ve daha çok kilo alır. YANLIŞ!

DOĞRUSU: “Formül mamanın sindirimi daha uzun ve zordur. Münasebetiyle beslenme aralıkları çok daha uzun olacaktır” bilgisini veren Dr. Pınar Atılkan, “Anne sütünün sindirimi ise çok daha kolaydır. Bu nedenle anne sütü ile beslenen bebekler daha huzurlu uyurlar ve daha çok kilo alırlar. Ayrıyeten anneyle bağ kurdukları için kendilerini inançta hissederler.” diyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı