Kanser aşısı bulundu mu? Kanser çare bulundu mu?

Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Hasret Türeci, koronavirüs aşısından sonra kanser aşısı için de...

Kanser aşısı bulundu mu? Kanser çare bulundu mu?

Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Hasret Türeci, koronavirüs aşısından sonra kanser aşısı için de kollarını sıvadı. Türk bilim insanlarının kanser aşısında merakla beklenen birinci evre sonuçları çıktı. Kanser deva bulundu mu? Kanser aşısı bulundu mu?

KANSER AŞISI BULUNDU MU?

NTV’de yer alan habere nazaran Şahin ve Türeci tarafından geliştirilen kanser aşısının birinci etap sonuçları ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin (ASCO) Chicago’daki yıllık konferansında sunulan kanser aşısının bağışıklık sistemini tümör hücrelerine saldırması için tetikleyebildiği ve hastalığı başarılı bir biçimde uzak tutabildiği belirtildi.

New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nin baş araştırmacısı Dr. Vinod Balachandran, “Diğer kimi immünoterapilerin bilakis, bu mRNA aşılarının pankreas kanseri hastalarında bağışıklık yansılarını uyarma kabiliyetine sahip olduğu görülüyor” derken, “Bağışıklık reaksiyonunuz varsa daha âlâ bir sonuca sahip olabileceğinizi düşündüren erken sonuçlardan çok heyecanlıyız” diye konuştu.

Pankreas hastalarının yaklaşık yüzde 20’sinin ameliyat için uygun olduğu aktarılan çalışmada, araştırmacılar, kelam konusu hastaların tümörlerini tahlil ederek çok sayıda bağışıklık hücrelerine bilhassa de bedeni enfeksiyondan koruyan ve kanserle savaşmaya yardımcı olan T hücrelerine sahip olduklarını keşfettiler.