Eliyle iş yapanların hastalığı: Karpal Tünel Sendromu

Teşhis için hastanın anlattıkları tetkiklerden daha önemli Karpal tünel sendromunun eliyle iş yapanlarda daha sık...

Eliyle iş yapanların hastalığı: Karpal Tünel Sendromu

Teşhis için hastanın anlattıkları tetkiklerden daha önemli

Karpal tünel sendromunun eliyle iş yapanlarda daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, hastalığın en kıymetli belirtisinin gece uykusundan uyandırması olduğunu söylüyor. Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, belirtilerin olağan günlük yaşama ya da uyku sistemine müdahale edecek düzeyde olması halinde bir uzmana başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor. Teşhis için hastanın anlattıklarının kıymetine vurgu yapan Ünal, öncelikle ilaç ve fizik tedavi üzere seçeneklerin değerlendirildiğini, yarar görülmezse ameliyat yapıldığını söylüyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, çoklukla ellerini fazla kullanarak iş yapanlarda görülen karpal tünel sendromu ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Karpal tünel vakitle kalınlaşabilir

El bileğinde tendonları ve hudutları yerinde tutan bant olduğunu söyleyerek kelamlarına başlayan Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre Ünal, “Bu bant karpal tünel dediğimiz tünelin tavanını oluşturur. Vakitle çeşitli sebeplere bağlı olarak kalınlaşır. Altından geçen dokuları ezmesine de karpal tünel sendromu denir. Altından geçen sonu ezdiği vakit parmaklarda uyuşma, karıncalanma, güç kaybı ağrı üzere bulgular ortaya çıkar.” dedi.

En değerli belirtisi gece uykusundan uyandırması

Şeker ve tiroit üzere hastalıkların da karpal tünel sendromuna yol açabileceğine dikkat çeken Ünal, bu hastalıkların denetim altında tutulması gerektiği ihtarında bulundu. 

Karpal tünel sendromu belirtilerinin çoklukla yavaş yavaş başlayarak gelişim gösterdiğini kelamlarına ekleyen Ünal, “Bu sendromun en önemli belirtisi, kişinin gece ağrıdan ve uyuşmadan uyanıp elini sallama gereksinimi hissetmesidir. Bu türlü durumlarda kişinin bir uzmana başvurması gerekir. Bu sendromun öteki belirtileri ortasında el uyuşması, karıncalanma, avuç içinde ve parmaklara yanlışsız giden ağrı ve sızı bulunuyor. Belirtiler çoklukla gazete, kitap, telefon ya da direksiyon üzere objeleri tutarken görülür. Bu belirtiler olağan günlük yaşama ya da uyku nizamına müdahale edecek düzeydeyse bir uzmana başvurmak gerekir.” diye konuştu.

El işleri dinlenerek yapılmalı 

Karpal tünel sendromunu önlemenin yolunun, elle uzun mühlet yapılan işlerin dinlenerek yapılması gerektiğini belirten Ünal, “Devamlı birebir hareketi saatler boyunca yapmak, mesela örgü örmek, ufak el işi yapmak, fotoğraf yapmak ya da asfalt kıran iş makinalarıyla çalışmak üzere, el bileğinin üzerine fazla yük bindirir. El bileğini çalıştıran işleri hiç orta vermeden uzun müddet yapmak bunun nedeni. Bu nedenle de o işi uzun mühlet dinlenmeden yapmaktan uzak kalmak gerekir.” biçiminde konuştu.

Kadınlarda daha sık görülür

Halihazırda şeker hastalığı bulunan, tiroidi az çalışan ve mesken işi yapan şahıslarda daha sık karpal tünel sendromu görüldüğüne değinen Op. Dr. Emre Ünal, “Kadınlarda erkeklerden biraz daha fazladır. Ekseriyetle iki taraflıdır. Hududun ne işe yaradığını bilirseniz belirtileri de anlayabilirsiniz. Hududun vazifesi, parmağımızı oynatıp bir cismi tutmak ve duyusunu sağlamaktır. Hudut sıkıştığında avuç içine gerçek uyuşma, karıncalanma, ağrı ve güçsüzlük olur. Anlamadan ilerlerse güçsüzlüğün olduğu noktada hastalık çok ilerledi demektir.” tabirlerini kullandı.

Teşhis için hastanın anlattıkları tetkiklerden daha önemli

Bu hastalığın teşhisinde en kıymetli noktanın hastanın şikayetleri ve muayene bulguları olduğunu kaydeden Ünal, “Özellikle bu hastalıkta hiçbir tetkik hastanın anlattıklarının ve hekimin yaptığı muayenenin yerini alamaz. Gerekli muayene ve hastanın anlattıklarından sonra Emg denilen hudut iletim testi yapılabilir. Boyun fıtığı var mı diye bakılabilir zira birebir şikayetler boyun fıtığında da olabilir. Kesinlikle bir boyun EMR’ı da çekmek gerekir. Lakin unutulmamalıdır ki Emg denilen testin yüzde 30 oranında yanlış gösterme ihtimali vardır. Bu sebeple hastanın muayenesi ve anlattıkları tetkiklerden daha kıymetlidir.” dedi.

Öncelikle ilaç ve fizik tedavi tercih edilir

Eğer bir güç kaybı ve elin kas bölgesinde bir incelme yoksa öncelikle ilaç tedavisi ve el bileği ateli tercih edildiğini aktaran Ünal, “Ortasında demiri olan ve elin aşağı ve üst hareket etmesini engelleyen bir el bileği ateli kullanırız. En az iki hafta boyunca ateli gece ve gündüz kullanıp, ilaç tedavisi sonucunda sonuçlarına bakmak gerekir. Şayet bundan yarar görülmezse fizik tedavi kullanılabilir.” biçiminde açıkladı.

Ameliyatın akabinde en az iki hafta dinlenmek muvaffakiyet oranını yükseltir

Bunların yanı sıra iğneyle kortizon tedavisi de yapılabileceğini söyleyen Ünal, “Hastalık cerrahi müdahale gerektirecek bir duruma geldiyse ameliyat edilmelidir. Ameliyat lokal anestezi ile yapılır. 15-20 dakika kadar sürer ve çok fazla riski bulunmaz. Ameliyat vaktinde yapılmazsa geri dönüşü olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir.” diyerek uyardı.

Karpal tünel sendromu ameliyatlarının genelde lokal anestezi ile yapıldığını kaydeden Op. Dr. Emre Ünal sözlerini şöyle tamamladı:

“El bileğine açılan çok ufak bir kesi ile bu süreç gerçekleşir. Tıpkı gün hastalar taburcu edilir. Kişi ameliyattan sonra en az iki hafta dinlenmelidir. Hastanın ameliyattan sonra kendini yeterli müdafaası gerekir. Ameliyattan sonraki muhafaza, ameliyatın muvaffakiyet oranını yükselten en değerli ögelerden biridir. Bundan ötürü kişi en az iki hafta ameliyat olan elini rutin olarak kullanmamalıdır. Yaklaşık bir ay sonra hastalar neredeyse ameliyat olmamış üzere elini olağan biçimde kullanmaya başlayabilir.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı