Anadolu Vakfı, Mentorluk Programı ile gençleri iş dünyasına hazırlıyor

Anadolu Vakfı Mentorluk Programı’nda 10. Devir Başladı Anadolu Vakfı’nın bursiyerlerine eğitim ve gelişim fırsatları sunduğu...

Anadolu Vakfı, Mentorluk Programı ile gençleri iş dünyasına hazırlıyor

Anadolu Vakfı Mentorluk Programı’nda 10. Devir Başladı

Anadolu Vakfı’nın bursiyerlerine eğitim ve gelişim fırsatları sunduğu Mentorluk Programı’nın 10. devri başladı. Program ile çevrimiçi eğitimlerle Türkiye’nin dört bir yanındaki bursiyerlerin şahsî gelişimlerine katkıda bulunuluyor. Alanında uzman yönetici ve başkan buluşmaları ile desteklenen programın yeni periyodunda 180 menti ve mentor yer alıyor.

Anadolu Vakfı’nın bursiyerlerin meslek ve şahsî gelişimine katkıda bulunma maksadıyla hayata geçirdiği Mentorluk Programı’nın 10. devri başladı. 2013 yılından bu yana sürdürülen program, Anadolu Kümesi profesyonelleri başta olmak üzere, farklı kuruluşlardan gönüllülerin iştirakleriyle yürütülüyor. Programla; topluma, kozmik kıymetleri dikkate alan, sağduyulu gençler kazandırmak amaçlanıyor. Bursiyerler program kapsamında kendilerine rehberlik eden mentorlarından, karşılaştıkları zorlukları aşabilmek ve başarılı olmak için danışmanlık takviyesi alıyor. Mentorluk Programı ile Anadolu Vakfı bursiyerlerinin potansiyellerini geliştirmek, güçlü ve gelişmesi gereken taraflarını keşfetmelerini sağlayarak, şahsî gelişim süreçlerini hızlandırmak amaçlanıyor.

“40 yılı aşkın müddettir eğitime her koldan takviye olmanın peşinde koşuyoruz”

Anadolu Kümesi ve Anadolu Vakfı İdare Heyeti Lideri Tuncay Özilhan programın 10. yılına ait değerlendirmesinde, düzgün eğitimli kuşakların, sürdürülebilir kalkınma yolunda en değerli kaynak olduğunu vurguladı. Özilhan, “Anadolu Vakfı olarak, 40 yılı aşkın müddettir eğitime her koldan takviye olmanın peşinde koşuyoruz. Yalnızca burs veren bir Vakıf olmanın çok daha ötesindeyiz. Eğitim sistemini her açıdan destekleyecek farklı projeler üretiyoruz. Gençlerimiz yeniliğe açık, mert, tutkulu ve kendiyle barışık. Farklı projelerle geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimize dayanak vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

“Gençlere eğitim ve gelişim programlarımızla da takviye oluyoruz”

Anadolu Vakfı Genel Müdürü Nedret Aydemir, Anadolu Vakfı Akademi ile eğitime verdikleri dayanağı farklı bir boyuta taşıdıklarını vurguladı. Aydemir, “En temel emelimiz; gençlerimizin çağa ve çalışma ortamına ahenk sağlamalarına ve gelişimlerine dayanak vermek. Anadolu Vakfı Akademi ile gençlere eğitim ve gelişim programlarımızla da takviye oluyoruz. Gençlerimizin kişisel gelişimlerine ve yeni yetkinlikler kazanmalarına katkıda bulunuyoruz” sözlerini kullandı. Anadolu Vakfı Akademi’de gençler; çevrimiçi ve görüntü eğitimleri, mentorluk programı, önderler ile söyleşiler ve toplumsal sorumluluk çalışmaları üzere pek çok faaliyete katılabiliyor. Anadolu Vakfı, bursiyerlerini mezun olduktan sonra da destekliyor. Nedret Aydemir, Küme şirketlerinde staj programlarına iştirak fırsatları, istihdam imkanları, mezuniyet sonrası koçluk programları ile Anadolu Vakfı bursiyerlerini desteklemeye devam ettiklerini söyledi. Aydemir, “Bunlara çeşitli aktiflik ve gönüllülük programları da eklenince bursiyerlerimizin hayata daha donanımlı başlama bahtı artıyor” diye konuştu.

Mentor ve menti sayısı bu yıl 180’e yükseldi

Anadolu Vakfı Mentorluk Programı ile 9 devirde toplamda 1000’den fazla mentor ve menti’nin iştirakiyle bugüne kadar toplamda 7000 saate yakın mentorluk takviyesi verildi. Mentor ve menti sayısı bu yıl da gelen ağır talep ile 180’e yükseldi. Program kapsamında bu yıl da her biri meslek basamaklarını muvaffakiyet ile tırmanmış Anadolu Kümesi çalışanları; dinlemeyi, anlamayı, bildiklerini yansıtmayı, değişik bakış açılarına açık olmayı, sorumluluk almayı kendi hayat serüvenleri üzerinden öğreten aktiflik ve motivasyon odaklı tertiplerde bursiyerlerle bir ortaya gelecek. 10. devirde gençlere Anadolu Kümesi profesyonellerinin yanı sıra 26 farklı firmadan istekli mentorlar takviye verecek.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı