Adalet Bakanı Şanlıurfa’da şehir hastanesini gezdi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kent hastanesini gezdi “2024’te burayı kısmet olursa birlikte açmayı Rabbim nasip...

Adalet Bakanı Şanlıurfa’da şehir hastanesini gezdi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kent hastanesini gezdi

“2024’te burayı kısmet olursa birlikte açmayı Rabbim nasip eder diye dua ediyorum”

Kira artışı ile ilgili çalışmalarda sona gelindi

ŞANLIURFA – Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Şanlıurfa‘da üretiminde sona gelinen bin 710 yataklı kent hastanesi inşaatını gezdi. Çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Bozdağ,

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Şanlıurfa‘da üretimine devam edilen bin 710 yataklı kent hastanesi inşaatını gezdi. İnşaat çalışmaları hakkında bilgi alan Bakan Bozdağ, açılma yaptı. Hastanenin yüzde 40 tamamlandığını söyleyen Bakan Bozdağ, “Şuanda Şanlıurfa kent hastanemiz bin 710 yatak kapasiteli olup yaklaşık yüzde 40 civarında fiziki tamamlanmanın gerçekleştiğini görüyoruz. İnşallah 2024 sonu itibariyle de buranın faaliyete geçeceğini arkadaşlarımız söz ettiler. Firma ağır bir biçimde çalışmalarını sürdürmektedir. Hastanede 983 tek kişilik oda var. 547 ağır bakım odası var. 57 tane ameliyathane var. Toplamda bin 710 yatak kapasiteli olduğunu görüyoruz. Tabi kent hastaneleri yeni hastane konseptinde biliyorsunuz. Tek kişilik odalar içerisinde tuvalet var, televizyonu var, buzdolabı var. Refakatçı için koltuğu ve kalacağı yeri de var. Adeta VİP standardında tek kişilik odalar yapıldığını hepimiz biliyoruz” dedi.

Hastanenin 2024 yılı içerisinde faaliyete geçeceğini söyleyen Bakan Bozdağ, “Şimdi Şanlıurfamıza da kent hastaneleri konsepti içerisinde bin 710 yataklı hastanemiz inşallah 2024’te faaliyete geçecektir. Tabi bu yatak sayısı bin 710 lakin muhtaçlık halinde bunu iki katına çıkarma imkanı da bulunmaktadır. Şuanda çalışmalar hummalı halde devam ediyor. Ben buradan firmaya, Sıhhat Vilayet Müdürlüğümüze, valiliğimize, belediyemize ve bu tesisin bu hale gelmesinde emeği geçen herkese huzurlarınızda başka farklı teşekkürlerimi söz ediyorum. Şanlıurfa kent hastanesi ile sıhhat alanında büyük bir değişimi yaşama imkanı bulacaktır. İnşallah hastalarımız gittikleri her yerde şifa bulurlar. Burası da şifa dağıtan kıymetli merkezlerden birisi olacaktır. Bir yandan tedavi için başka vilayetlere, Ankara’ya, öbür yerlere gitme devranı de kıymetli ölçüde azalacaktır. Bu da farklı bir Şanlıurfamız için güzel ve faydalı bir sonuç olacağı üzere pek çok hastalığında daha evvel tedavisi yapılmayan hastalıkların da burada tedavilerinin yapılma imkanı olacaktır. Bu da başka bir gelişmedir Şanlıurfamız için. Tabi burası ayrıyeten da bir ekmek kapısı olacaktır. Çünkü böylesi devası bir kent hastanesinin Şanlıurfa’da faaliyete geçmiş olması bir yandan hastalarımızın tedavisi, şifa bulması, sıhhate kavuşması, öte yandan da pek çok sıhhat çalışanı ve yardımcı çalışanın da burada iş ve ekmek sahibi olması manasına gelir. Bu açıdan da güzel bir hizmettir. O yüzden tekrar Şanlıurfamıza iyi olsun diliyorum. 2024’te burayı kısmet olursa birlikte açmayı Rabbim nasip eder diye dua ediyorum. Bütün hasta kardeşlerimize de başka farklı şifalar diliyorum” tabirlerini kullandı.

Taslak kanun teklifi çalışmamız tamamlanmış durumdadır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kira artışı ile ilgili yaptığı açıklamayla ilgili sorulan soruya da yanıt veren Bakan Bozdağ, “Cumhurbaşkanımızın bize daha evvel bu bahiste bir talimatı olmuştu. Adalet Bakanlığı olarak alınması gereken önlemlere ait bizim hazırlıklarımız tamam. Taslak kanun teklifi çalışmamız tamamlanmış durumdadır. Seçim bitti, parlamento faaliyete geçtikten sonra inşallah bu kanun teklif taslağını yasalaşması dileğiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi AK Parti Kümesine ve Parlamentoya ileteceğiz. Ardından de yasalaşma süreci gerçekleşecektir. Şuanda hazırlıklarımız tamam, adımımızı parlamento faaliyete geçtikten sonra hızla atacağız” dedi.

Arabuluculuk sistemi ile ilgili düzenleme hakkında bilgi veren Abakan Bozdağ, “Arabuluculuk ile ilgili düzenleme çıktı ve şuanda yürürlükte kira ihtilaflarının mahkemeye gitmeden arabuluculuk marifetiyle çözülmesi hem bizim kültürümüze, hem bizim medeniyetimize hem de komşuluk anlayışımıza daha uygun düştüğü için biz kira ihtilaflarında da mahkemeden evvel arabuluculuğu kaide koşan bir yasal değişiklik yaptık şuanda bu değişiklikte yürürlükte. Bu da elbette meyvelerini verecektir. Fakat fahiş kira artışı karşısında vatandaşlarımızı korumak, öte yandan mülk sahiplerinin hak ve hukukunu koruyarak her iki tarafı da koruyan istikrarlı ve herkesin kabul edeceği, vatandaşlarımızın gerçek diyeceği bir adımı önümüzdeki devirde de atacağız. Zira birtakım düzenlemeler yaptırım olmadığı takdirde aktifliği azalıyor. Kira artışlarını yüzde 25 ile sınırlayan, Temmuz ayında sona erecek düzenlemenin bir müeyyidesi maddelerde yok. O nedenle yeni devirde bu mevzuyla ilgili özel bir müeyyide düzenlemesi de getireceğimizi buradan söz etmek isterim. Bizim hazırlıklarımız dediğimiz üzere tamam, parlamento faaliyete geçtikten sonra da bunların yasalaşma süreci inşallah başlayacaktır” biçiminde konuştu.

Yapılan değişikliklerin spekülasyonların önüne geçip geçmeyeceği sorusuna ise “Onu göreceğiz yasa yürürlüğe girdikten sonra daima birlikte takip edeceğiz” halinde yanıt verdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat