İsveç’te Adalet Bakanı hakkında gensoru önergesi verilmesi üzerine Başbakan Andesson’ndan istifa resti

İsveç‘te hata örgütü çetelerinin son yıllarda artan silahlı çatışmalarının önlenememesi nedeniyle Mecliste bulunan sağ partiler,...

İsveç’te Adalet Bakanı hakkında gensoru önergesi verilmesi üzerine Başbakan Andesson’ndan istifa resti

İsveç‘te hata örgütü çetelerinin son yıllarda artan silahlı çatışmalarının önlenememesi nedeniyle Mecliste bulunan sağ partiler, Adalet ve İçişleri Bakanı Bakanı Johansson hakkında gensoru önergesi verdi.

BAŞBAKANDAN İSTİFA RESTİ

Önergeye sonlanan Başbakan Andesson, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Johansson hakkında verilen gensorunun kabul edilmesi durumunda istifa edeceğini söyledi.

Başbakan Andesson

“BİR BAKANI GÜVENSİZLİĞE İTMEK SORUMSUZLUK”

Gensorunun gerisinde olanları not ettiğini aktaran Andersson, “Hükümetim ve ben, büsbütün toplumsal problemlere odaklanıyoruz. İsveç‘in artan cürümlerle ilgili büyük bir sorunu var. Ortaya çıkan paralel yapılar ve şiddetin İsveç‘in bir modülü haline geldiğinin farkındayım. Bu türlü bir ortamda bir bakanı güvensizliğe itmek sorumsuzluktur.” sözünü kullandı.

İsveç‘te parlamento seçimlerine 3 ay kaldığına işaret eden Andersson, etraflarında savaş bulunurken ülkeyi siyasi bir istikrarsızlığa itmenin sorumsuzluk olduğunu belirtti.

GENSORU TEKLİFİNE 3 PARTİ DAYANAK VERİYOR

Çok sağcı İsveç Demokratlar Partisinin (SD) sunduğu gensoru teklifine ana muhalefet Muhafazakar Parti (M), Hristiyan Demokratlar Parti (DK) ve Liberal Parti (L) dayanak veriyor.

12 Haziran’da Mecliste ele alınması beklenen gensoru teklifini hazırlayan SD Milletvekili Henrik Vinge, Adalet ve İçişleri Bakanı Johansson’un kabahatle çabada maddeleri sertleştirmediğini ve ülkenin çetelere teslim edildiğini savundu. Muhafazakar Parti Milletvekili Tobias Billström ise Johansson’un “yalancı ve beceriksiz” olduğunu öne sürerek önergeyi destekleyeceğini bildirdi.

BAĞIMSIZ VEKİLDEN TÜRKİYE ŞANTAJI

Terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh de devlet televizyonu SVT’ye verdiği beyanatta, hükümete şantaj yaparak Türkiye ile NATO konusunda anlaşmamalarını istedi.

Kendisiyle YPG/PKK’ya takviye verilmesi istikametinde yapılan mutabakata hükümetin sadık kalmasını isteyen Kakabaveh, aksi takdirde iktidara takviyesini keseceğini öne sürdü.

Öte yandan polisin yayımladığı istatistiklere nazaran, son 5 yılda kabahat örgütlerinin neden olduğu çatışmalar sonucunda ülkede her yıl ortalama 45 kişi ölürken bu yılın birinci 5 ayında silahlı taarruz sonucu katledilenlerin sayısı da 31 olarak kayıtlara geçti.

AA / Atila Altuntaş – Yeni