Yargıtay kararı sonrası Kadir Şeker tahliye edilecek mi? Avukatı, merak edilen soruya yanıt verdi

Kadir Şeker, iki sene evvel Konya‘da Ayşe Dırla’ya şiddet uygulayan Özgür Duran’a müdahale etmek isterken...

Yargıtay kararı sonrası Kadir Şeker tahliye edilecek mi? Avukatı, merak edilen soruya yanıt verdi

Kadir Şeker, iki sene evvel Konya‘da Ayşe Dırla’ya şiddet uygulayan Özgür Duran’a müdahale etmek isterken Duran’ı bıçaklayarak vefatına sebep olmuştu. Mahkeme, Şeker’i ‘kasten öldürme’ cürmünden müebbet mahpus cezasına çarptırmış, kabahatin tahrik altında işlendiği gerekçesiyle ceza 15 yıla çevrilmiş, yeterli hal indirimiyle de 12 yıl 6 aya düşürülmüştü.

YARGITAYİ MAHPUS CEZASINI BOZDU

Verilen bu karara yapılan itirazın akabinde evrak İstinaf Mahkemesi’ne gönderilmişti. Yapılan itirazı inceleyen Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, Şeker’in aldığı 12 yıl 6 ay mahpus cezasını hukuka uygun buldu ve kararın temyiz edilmesi sonrasında belge Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, belgeyle ilgili olarak yapılan temyiz incelemesini tamamladı. Daire, Kadir Şeker’in cezasını fazla bularak bozdu. Kararda, maktul Duran’ın Kadir Şeker’e küfür ettiğine, üzerine yürüyerek tokat attığına ve boğazını sıkarak yaraladığına işaret edildi.

AVUKATI: EN KISA MÜDDETTE TAHLİYE OLACAK

Kadir Şeker’in avukatlarından Emrah Daylan, ”Yargıtay, kararında, tahrik indirimin en üst sondan uygulanması gerektiğini belirtti. Böylece cezası 10 yıla düşecek ve cezaevinde bulunduğu müddet göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verebilir. Kadir, en kısa müddette tahliye olacak” diye konuştu.

“DOSYA MAHALLÎ MAHKEMEYE TEKRAR GÖNDERİLECEK”

Kadir Şeker’in avukatlarından, Konya Barosu Lideri Mustafa Aladağ da, “Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, yaptığı incelemede Kadir’e verilen cezanın fazla olduğuna kanaat getirmiş, böylece evrak lokal mahkemeye tekrar gönderilecek. Mahkeme de uygun bulursa bir tensip duruşmasıyla, Kadir’e indirim kararlarını uygular ve cezaevinde bulunduğu mühlet göz önünde bulundurarak tahliye kararını verebilir” sözlerini kullandı.