25 Eylül dolar kuru rakamları, Euro ne kadar oldu?

Dolar kuru ise yükselişini hızlandırarak bir süredir aşamadığı 27 TL’nin üzerine çıktı. Döviz kuru yeni...

25 Eylül dolar kuru rakamları, Euro ne kadar oldu?

25 eylul dolar kuru rakamlari euro ne kadar oldu 8zb4

Dolar kuru ise yükselişini hızlandırarak bir süredir aşamadığı 27 TL’nin üzerine çıktı. Döviz kuru yeni haftaya 27,19 TL’den başladı. Euro 28.955 TL’den başladı. Bugün Kabine toplantısından açıklama yapılması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası beklentiler dahilinde politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 30’a çıkardı. Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamada sıkılaştırma adımlarının devam edeceği vurgulandı.

Kurul, temmuz ve ağustos aylarında enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Kurul, bu durumun enflasyonun TCMB Enflasyon Raporu’ndaki tahmin aralığının üst sınırına yakın kalacağına işaret ettiğini belirtti.

Metinde ücret artışları ve vergi düzenlemelerinin enflasyon üzerinde önemli bir etki yarattığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminin gerilemeye başlayacağı değerlendirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kararın ardından “Birinci önceliğimiz fiyat istikrarı” mesajı verdi.

Faiz artışı TCMB’nin TL’yi cazip hale getirmek için attığı adımların ardından geldi. Merkez Bankası geçen hafta aldığı bir kararla bankalardaki TL mevduat payının artırılması hedefini artırdı. Merkez Bankası’nın TL’ye geçişin hızlandığını gösteren verileri doğrultusunda, gerçek kişiler için aylık yüzde 2 olarak belirlenen TL hisse artış hedefi yüzde 2,5’e çıkarıldı.

Küresel piyasalar bu hafta Almanya ve İngiltere’de açıklanacak enflasyon rakamlarının yanı sıra ABD’de açıklanacak büyüme ve harcama verilerini de takip edecek.

Kaynak: News Global