Mısır’daki BM İklim Zirvesi’nin (COP27) tüm ayrıntıları Milliyet Enerji’de!

Güç bölümünde meydana gelen yeniliklerin takipçisi olan ve sektörel haberleri alanının önde gelen isimleriyle pahalandıran...

Mısır’daki BM İklim Zirvesi’nin (COP27) tüm ayrıntıları Milliyet Enerji’de!

Güç bölümünde meydana gelen yeniliklerin takipçisi olan ve sektörel haberleri alanının önde gelen isimleriyle pahalandıran Milliyet Güç mecmuası, Kasım sayısında Mısır’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi’ne odaklanıyor.

Dergi; BM İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı 27. Taraflar Konferansı’nda ele alınan hususlara, hangi taahhütlerin verildiğine ve hangi adımların atılacağına dair tüm gelişmeleri aktarıyor.

Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinde gerçekleştirilen COP27 İklim Zirvesi’ni yerinde takip eden Milliyet Güç Mecmuası yeni sayısında; Rusya-Ukrayna savaşının gölgesinde, güç ve besin krizi tehdidi altında gerçekleştirilen iklim müzakerelerini tüm ayrıntılarıyla ele alıyor. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ülkemizin emisyon azaltım gayelerini ve iklim siyasetlerini ilan ettiği doruktan Bakan Murat Kurum’un açıklamaları, COP27’nin koridorlarından kulis bilgileri, yabancı ve Türk uzmanların mevzuya dair aktüel değerlendirmeleri Milliyet Enerji’de okuyucuyla buluşuyor.

Kurum’un, Türkiye’nin emisyon azaltım amaçlarına ve 2022 yılı sonunda İklim Kanunu’nu Meclis’e getireceklerine dair telaffuzlarına yer veren Milliyet Güç; yaklaşık 10 yıldır Türkiye’nin iklim başmüzakerecisi olan Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar’ın yanı sıra Avrupa, Rusya, Asya, Latin Amerika’dan uzmanların COP27 sonuçlarına dair görüşlerini de paylaşıyor. COP27’de neler konuşulduğuna, hangi taahhütlerin verildiğine ve hangi adımların atılacağına odaklanıyor. Yeni sayıya Yenilenebilir Güç Araştırmaları Derneği (YENADER) Lideri Kerem Alkin de konuk oluyor. Alkin; Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte, fosil yakıtlara dayalı bir “süper güçte sanayi modeli”nin sonunun geldiğini, güç verimliliği ve yenilenebilir güce dair yeni fırsatları anlatıyor. YENADER Genel Sekreteri Füsun Tut Haklıdır ise COP27’de tartışılan dikkat cazibeli mevzuları kaleme alırken, İstanbul Siyasetler Merkezi İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörü Ümit Şahin Türkiye’nin iklim siyasetlerine dair görüşlerini paylaşıyor. Ankara’dan Mithat Yurdakul ise doğalgaz depolama konusundaki en şimdiki çalışmalarına ve Türkiye ile Avrupa ortasındaki mümkün rekabete değiniyor.

Geçtiğimiz yıl Glasgow’da gerçekleştirilen COP26’da atmosferi en çok kirleten ABD, AB, Çin ve Hindistan üzere ülkelerin, iklim krizi nedeniyle yaşanan afetlerden en çok etkilenen kırılgan ekonomileri destekleyecekleri bir sistem kurma önerisi bu seneye kalmıştı. Bu yıl son dakika geçen sert müzakerelerle “kayıp ve ziyan mekanizması” denilen uygulama COP27 kararlarına girdi ve gelişmiş ülkeler iklim krizinden en çok etkilenen ülkeleri finansal olarak destekleme kelamı verdi. Durumu kıymetlendiren Boston Üniversitesi’nden Rishikesh Ram Bhandary ise vaktin daraldığına ve taahhütlerin bir an önce yerine getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Milliyet Gazetesi ile birlikte bayilerden fiyatsız olarak ulaşılabilen Milliyet Güç mecmuasına, Getir, Turkcell Dergilik ve Shopier’den de erişilebiliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı