MÜSİAD Başkanı Asmalı: Vatandaşın alım gücü düştü, asgari ücrete mutlaka zam yapılmalı

MÜSİAD Lideri Mahmut Asmalı, MÜSİAD Bayan uyumunda 14 Haziran’da İstanbul’da düzenlenecek Milletlerarası Farkındalık Doruğu’nun tanıtım...

MÜSİAD Başkanı Asmalı: Vatandaşın alım gücü düştü, asgari ücrete mutlaka zam yapılmalı

MÜSİAD Lideri Mahmut Asmalı, MÜSİAD Bayan uyumunda 14 Haziran’da İstanbul’da düzenlenecek Milletlerarası Farkındalık Doruğu’nun tanıtım toplantısında ekonomi gündemine ait soruları yanıtladı.

“ASGARİ FİYATA EK BİR ÖDEMENİN YANLIŞSIZ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Asgari fiyata ek bir artırımın gerekli olduğunu belirten Asmalı “Asgari fiyat konusunda bizler çalışanımızın insanca yaşama hakkı olduğunu, emeğinin karşılığını vaktinde alması gerektiğini daima söyledik. MÜSİAD olarak geçen yıl minimum fiyatın 4.000 Lira üzerinde olması gerektiğini birinci söyleyen biz olduk. Günümüzde yaşanan enflasyon oranlarının bu kadar yüksek seyretmesi alım gücünü düşürdü. Bu alım gücünü bir ölçü daha rahatlatacak düzenlemeye biz de takviye veriyoruz. Bu patronlara bir vergi yükü olarak gelmemeli büsbütün çıplak bir ek fiyat üzere bir düzenleme olmalı. Taban fiyata ek bir ödemenin gerçek olacağını düşünüyoruz” formunda konuştu.

MÜSİAD Lideri Mahmut Asmalı.

“ENFLASYONDA DÜŞÜŞ OLMADIKÇA VERDİĞİMİZ ARTIRIMLAR ANLAMSIZ KALIYOR”

Enflasyon sayılarını kıymetlendiren Asmalı, enflasyonda düşüş olmadıkça verdikleri artırımın anlamsız kaldığının altını çizerek, “Enflasyon oranında bir faiz artışı olsa Türkiye’de birçok yatırım durur. Yüzde 70’in üzerindeki bir kredi oranıyla insanların yatırım yapma iştahı azalırdı. Bu noktada hükümetin düşük faiz siyaseti yatırımcılar için çok büyük bir imkan. Birçok yatırımcı düşük faiz imkanlarından kredi hacmini büyüterek yatırım yapıyor. Bu manada olumlu buluyoruz. Biz faizin getiri tarafındansa yatırım tarafını düşünüyoruz. Getiri tarafını yaptığımız ticari yarardan elde etmeyi daha uygun buluyoruz. Lakin hayat pahalılığının da denetim altına alınması lazım. Enflasyon sayılarının bir ölçü düşüşe geçmesi sevindirici. İnşallah bu düşüş daha da artarak devam eder. Çünkü bu noktada verdiğiniz artırımlar da anlamsız kalıyor. Enflasyonun aşağı gelmesi noktasında da kalıcı çalışmaların olması gerektiğini düşünüyoruz” sözlerini kullandı.

“DÖVİZDEKİ BOLLUK KURLARDA GEVŞEMEYE NEDEN OLACAK”

Haber7’ye konuşan Asmalı, enflasyonun bu devirde aşağıya geleceğini kestirim ettiklerini belirterek, “Turist ve gurbetçi girişleri başladı. Bilhassa turizm dönemi çok hareketli geçiyor. Çabucak yanı başımızda Rusya-Ukrayna savaşı olmasına karşın diğer ülkelerden önemli bir talep var. Onlardan sağlanan döviz girdileriyle birlikte, dövizde bir bolluk yaşanacağını kurlarda gevşeme olacağını kestirim ediyoruz. Tıpkı biçimde baharın gelmesiyle sebze-meyve fiyatlarının azalmasıyla enflasyonda düşüşün olacağını ve ilerleyen günlerde artarak devam edeceğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.