2023, sanal gerçekliğin yılı olacak

Deloitte’un 2023 Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri raporuna nazaran sanal gerçeklik trendi süratle büyüyor. Pazarın...

2023, sanal gerçekliğin yılı olacak

Deloitte’un 2023 Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri raporuna nazaran sanal gerçeklik trendi süratle büyüyor. Pazarın global olarak 7 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağı öngörülüyor. E-ticaretin yükselişe devam edeceği, toplumsal medya üzerinden yapılan alışveriş hacminin de 1 trilyon doları aşacağı kestirim ediliyor.

Deloitte, teknoloji, medya ve telekomünikasyon dünyasının önde gelen trendlerini ve bu trendlerin dünya genelindeki işletmeleri ve tüketicileri nasıl etkileyeceğini ortaya koyan 2023 Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) Öngörüleri raporunu yayınladı.

Raporda öne çıkan başlıklardan biri sanal gerçeklik (VR) alanındaki yükseliş oldu. Son periyotta bilhassa eğitim, sanayi, sıhhat, oyun, savunma sanayi, kültür ve turizm, seyahat ve cümbüş alanlarında ağır halde kullanılan VR, şirketlerin giderek artan halde yatırım yaptığı bir alan haline geldi. Deloitte’un hazırladığı 2023 TMT Öngörüleri raporuna nazaran global VR pazarı bir evvelki yıla nazaran yüzde 50 büyüyerek 7 milyar dolara ulaşacak. VR’ın her yıl artan popülaritesi ile bu büyümenin yüzde 90’ının sanal gerçeklik başlığı (VR headset) satışlarından geleceği düşünülüyor. 2023’te ortalama fiyatının 450 dolar olacağı öngörülen sanal gerçeklik başlıklarından 14 milyon adet satılacağı iddia ediliyor. Faal olarak kullanılan headset’lerin sayısının da 2022’nin birinci 6 aylık periyoduna nazaran yüzde 50 artarak 22 milyona ulaşacağı düşünülüyor. Pazarın geri kalanını ise FPS, yarış ve simülasyon oyunları uygulamalarının oluşturacağı varsayım ediliyor. Batarya, ekranlar ve ses dahil olmak üzere temel teknolojideki iyileştirmelerin de bu büyümeyi hızlandıracağı öngörülüyor.

Deloitte Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Önderi Metin Aslantaş, dünyadayükselen VR kullanma eğiliminin farklı alanlara da taşınacağını belirtti. Özelliklekurumsal alanda VR’ın birçok fırsatı barındırdığına dikkat çeken Aslantaş, iş tecrübelerinin simülasyonlarında, kurumsal ve endüstriyel sistemleri görselleştirmekte ve uzaklık nedeniyle oluşması mümkün zorlukların üstesinden gelinmesinde VR’ın hayatı kolaylaştırdığını vurguladı. Aslantaş “Kullanıcılar, uzaktan çalışırken iş arkadaşlarıyla dijital modellere direkt dokunarak ve onları kullanarak üç boyutlu objeler ve gerçek vakitli dijital ikizlerle etkileşime girebilecekleri sanal alanlarda bir ortaya gelebilecekler. 2023’te, işletmelerin ve tüketicilerin daha az kaynakla daha fazlasını yapmasına yardımcı olacak bir dizi teknolojinin süratle gelişerek kullanılmaya başlanacağını öngörüyoruz. Değişen tüketici alışkanlıklarıyla birleşen teknolojik gelişmelerdeki atılımlar, yöneticilerin de stratejilerini devamlı yenilemelerini zarurî kılıyor” diyerek dallarında öne çıkmak isteyen şirketlerin bu gelişmeleri yakından izlemeleri gerektiğini vurguluyor.

Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) 2023 Öngörüleri raporunda dikkat çeken başka başlıklar ise şöyle:

Alışveriş toplumsal medyaya yönelecek, yıllık büyüklüğü 1 trilyon doları aşacak: Sosyal medya üzerinden yapılan ticaret, klasik e-ticareti de geride bırakıyor. Dünyada toplumsal medyadan yapılan eser ve hizmet harcamalarının 2023’te 1 trilyon doları aşacağı kestirim ediliyor. Geçen yıl 2 milyardan fazla insanın toplumsal medya üzerinden alışveriş yaptığı göz önüne alındığında 2022’de bu kanal üzerinden 800 milyar dolar olan alışveriş hacminin gelecek yıl yüzde 25 büyüyeceği öngörülüyor. Deloitte Global’in yaptığı bir araştırmaya nazaran, toplumsal medya fenomenleri Y ve Z jenerasyonunun satın alma kararlarını X nesline daha çok etkiliyor. Yakın gelecekte de toplumsal medya üzerinden yapılan ticaretin evrim geçireceği ve yeni eserleri bulmanın daha kolay, ödeme yapmanın daha kolay ve daha süratli olacağı belirtiliyor.

Teknoloji şirketleri daha erken ‘net sıfır’layacak: Birçok kuruluş net sıfıra ulaşmak istiyor ve teknoloji dalı de güçlü bir taahhütte bulunuyor. Deloitte’un gerçekleştirdiği Küresel CxO sürdürülebilirlik araştırmasına nazaran, teknoloji şirketleri iklim değişikliği konusunda daha süratli çalışıyor. Teknoloji şirketlerinin net sıfır amacına ulaşma mümkünlüğünün öteki şirketlere nazaran yüzde 13 daha fazla olduğu öngörülüyor.

5G ağları kurumsal bağlanabilirliği dönüştürecek: Bağımsız 5G ağları, sanallaştırılmış, bulut merkezli yetkinlikler sunarak, kablosuz teknolojideki (2G/3G/4G) evvelki ilerlemeleri kademeli bir biçimde ortadan kaldıracak. Deloitte Global’e nazaran, 5G bağımsız ağlarına yatırım yapan taşınabilir ağ operatörlerinin sayısı 2022’de 100’ün üstündeyken 2023’ün sonunda en az 200 olması bekleniyor.

Sanal yapımlar gerçek oluyor, film setlerine gerçek vakitli görsel efektler geliyor: Sanal yapımın araç ve teknikleri, sinema ve sinema sanayisini dönüştürüyor, hayallerin ekrana yansıtılmasını sağlıyor, üretim müddetlerini kısaltıyor ve post yapım sırasında gerçek vakitli bilgisayarla üretilmiş imgeleri ve görsel efektlere gerçek hayattaki setlerde hayat veriyor. Deloitte Küresel, 2022’de varsayımı 1,8 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan sanal üretim araçları pazarının 2023’te yüzde 20 artışla 2,2 milyar dolara ulaşacağını iddia ediyor.

Oyun pazarındaki satın alma ve birleşmeler, konsolidasyon, şirketlerin portföylerinde yer alan oyunlar ve gelişen oyun teknolojisinin takviyesiyle büyüyor: Deloitte Küresel, 2023’te görüntü oyun şirketi birleşme ve satın almalarının sayısının, 2022’nin yüzde 30 olarak kestirim edilen çeyreklik büyümesinin biraz daha altında kalarak yaklaşık yüzde 25’lik bir orana ulaşacağını öngörüyor. Görüntü oyun hizmetleri, sunduğu tecrübeler ve iş modelleri yenilikler getirirken konsolların tedarik zincirleri, pandemi devrinde yeni jenerasyon tecrübelere yönelik artan talebi karşılamak gayesiyle yatırımlarını artıracak. 2022’de piyasaya sürülmesi beklenirken çıkış tarihleri ertelenen birçok oyunun 2023’te oyunculara ulaşacağı varsayım ediliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı