Meta Connect Konferansı bu sene çevrimiçi olarak gerçekleşti

Her yıl düzenlenen Meta Connect Konferansı bugün çevrimiçi olarak gerçekleşti. Bu yılki konferansın açılış konuşmasını...

Meta Connect Konferansı bu sene çevrimiçi olarak gerçekleşti

Her yıl düzenlenen Meta Connect Konferansı bugün çevrimiçi olarak gerçekleşti. Bu yılki konferansın açılış konuşmasını yapan Meta CEO’su Mark Zuckerberg, geçen yılki konferansta fizikî dünyada yapılması mümkün olmayan aktiviteleri mümkün kılan ve beşerlerle temas kurmayı farklı bir boyuta taşıyan metaverse ile ilgili vizyonunu paylaşmıştı. Bu yıl ise, bu vizyon doğrultusunda kaydedilen kademeleri sergilemek için sanal kürsüde yerini aldı.

Meta Quest Pro geliyor

Gelişmiş teknolojisi ile şu ana kadar çıkan bütün modellerin önüne geçen Meta Quest Pro, tam renkli karma gerçekliği aktifleştirme kapasitesine sahip yüksek çözünürlüklü sensörler dahil olmak üzere yenilikçi yeni özellikler sunuyor. Aygıttaki ince optikler, daha keskin ve net görseller sağlarken tıpkı vakitte daha şık ve istikrarlı bir başlık tasarımı sunuyor. Dokunmaya dayalı daha hassas ve gelişmiş geri bildirime sahip ve büsbütün tekrar tasarlanmış kontrolörler, kullanıcıya sanal gerçeklikteki her hareketi doğal hissettiriyor. Göz izleme teknolojisine sahip aygıt, tıpkı vakitte yüz tabirlerini algılayabiliyor, yani avatarınız yüz hareketlerinizi ayrıntılı bir biçimde yansıtarak sanal cihanda beşerlerle ilişki kurarken karşınızdaki kişi gerçek sizi görebiliyor.

Meta, Microsoft ile iş birliği yapıyor

Meta, metaverse’ün tek bir şirket tarafından inşa edilemeyeceğine inanıyor. Konferans sırasında bu mevzuyu biraz daha ayrıntılandırmak üzere Zuckerberg’e, süreci hızlandıracak yeni iştirakleri paylaşmak üzere Microsoft Lideri ve CEO’su Satya Nadella ve Accenture Lideri ve CEO’su Julie Sweet katıldı.

Meta Quest Pro’nun aslında iş dünyası düşünülerek tasarlandığı ve Microsoft Üretkenlik Araçlarının Meta Quest aygıtlarına ve Meta iş tecrübelerine getirilmesinin amaçlandığı belirtilerek Meta ve Microsoft ortasındaki paydaşlık resmi olarak duyuruldu.

Bu uygulamalara Meta Quest için Microsoft Teams, Microsoft Windows 365, Microsoft 365 uygulama tecrübeleri, Microsoft Teams/Workrooms entegrasyonu, Microsoft Intune ve Azure Active Directory dayanağı ve Microsoft Teams’de Meta Avatarlar dahil olacak.

Meta ayrıyeten, aygıt ve uygulama idaresi üzere temel yönetici özelliklerini içeren Meta Quest 2 ve Meta Quest Pro abonelik paketi Quest for Business’ın gelecek yıl geleceğini duyurdu.

Bütün bunların yanı sıra Meta, grupların temas kurabilmesi için geliştirilen bir VR alanı olan Horizon Workrooms için bir dizi yeni özellik duyurdu. Yeni özellikler ortasında daha gerçekçi avatarlar, 360 derece kapsayıcı ses özelliğine sahip farklı kümeler kurma, yapışkan notlar, daha net yazılar yazabilmek için yeni bir kalem ucu ve büyük sanal ekranlara erişebileceğiniz ve tam renkli geçiş modunu kullanabileceğiniz ferdî bir ofis yer alıyor. Tıpkı vakitte Meta, uzun vadede bir Zoom entegrasyonu ve 3D model incelemesi olan Magic Room’u kullanıcıların hizmetine sunmayı planlıyor.

VR geliştirici ekosistemi süratle büyüyor

Verilere nazaran bugüne kadar Meta Quest Store’daki oyunlara ve uygulamalara harcanan para 1,5 milyar doların üzerinde. Yapılan açıklamalara nazaran Meta, şu anda brüt geliri 10 milyon doların üzerinde olan 33 oyuna sahip ve brüt geliri 5 milyon doların üzerinde olan uygulamaların sayısı geçen yıldan bu yana ikiye katlanmış durumda.

Yeni kuşak toplumsal platform şekilleniyor

Meta’nın konferansta belirttiği üzere, Quest 2 ortaya çıktığında, insanların birden fazla sanal gerçeklikteki vakitlerini yalnız geçirirken, günümüzde ise bu beşerler vakitlerini toplumsal ve birden fazla oyuncunun katıldığı uygulamalarda oyun oynayarak, yeni hobiler öğrenerek ve daha birçok şey yaparak geçiriyor.

Bütün bunların yanı sıra Meta, web için Horizon Worlds’ü geliştirdiğini açıkladı. Böylelikle beşerler yalnızca VR başlıkları ile sonlu kalmayarak rastgele bir aygıtta sanal dünyalarda öbür kullanıcılarla bir ortaya gelebilecekler. Bu, içerik oluşturucular için oluşturdukları sanal ortamların çok daha büyük bir kitleye sahip olacağı manasına geliyor.

Ayrıca Meta, en sevilen markalardan kimilerinin sanal kıyafetlerinin satın alınabileceği Avatar Mağazası’nı bu yıl içinde VR için çıkaracağını açıkladı.

Geleceğin teknolojisi

Meta, artırılmış gerçeklik gözlükleri konusundaki ilerlemelerin sürdüğünü, bilgi süreç, grafikler, ekranlar, sensörler ve yapay zekaya yatırım yaptıklarının altını çizdi.

Meta’nın Aria Projesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi ile olan iştiraki, görme engelli insanların iç yerlerde daha rahat gezinmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Meta, sanal kozmosta 3 boyutlu objeler oluşturabilmek ve denetim edebilmek hedefiyle geliştirilen sinirsel parlaklık alanları ve karşıt imaj sürece teknolojilerinin değerli ölçüde ilerleme kaydettiğini belirtiyor.

Son olarak Meta, düzgün yüz tabirleri ve daha süratli ve kolay oluşturulabilen Instant Codec Avatarları dahil olmak üzere fotogerçekçi Codec Avatarları geliştirdiğini kaydetti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı