Altay’dan sürpriz karar!

TFF 1. Lig takımlarından Altay, toplumsal medya hesabından Göztepe maçı sonrası yaşananlarla ilgili bir açıklama...

Altay’dan sürpriz karar!

TFF 1. Lig takımlarından Altay, toplumsal medya hesabından Göztepe maçı sonrası yaşananlarla ilgili bir açıklama yayınladı. Siyah beyazlılar, önümüzdeki hafta oynayacakları maçla ilgili de sürpriz bir karar aldığını duyurdu.

İŞTE O AÇIKLAMA:

“27.11.2022 tarihi, ne yazık ki futbol tarihimize kara bir gece olarak geçti. Öncelikle yaşanan olaylardan kaynaklı olarak Mehmet Çakır ve Ozan Evrim Özenç’e tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Çok istikametli ve sağduyulu kıymetlendirilmesi gereken hassas bir süreçten geçmekteyiz. Değerlendirmelerimizi yaparken tüm sözlerimizi itinayla seçmeye çalışıyoruz.

Öncelikle bilinmesini isteriz ki; Altay ve Göztepe, İzmir’in ve ülke futbolunun lokomotifleri ve asırlık birikimle on binlerce doğruyu üreten çok özel değerlerdir. Bu bakımdan, münferit yanlış içinde olanların tüm taarruzlarını kişi ve kulüp gözetmeksizin lanetlediğimizi ortak bildirimizle vurgulamıştık.

Akabinde, Sayın Türkiye Futbol Federasyonu Liderimiz ve heyetiyle, Sayın Valimizin konut sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı sonrasında, yapılmış olan akınların toplulukları temsil etmediğini futbolun paydaşları olarak farklı başka aktarmıştık.

Sporcumuz Ozan Evrim Özenç’e gerçekleştirilen akın futbolun en mahrem olması gereken yeri, yeşil alanda gerçekleşmiştir. Bu saldırgan taammüden öldürmeye teşebbüsten tutuklanmıştır. Dünya basınında da geniş yankı uyandıran bu atak ile ilgili hukuksal süreci yakından takip edeceğiz.

Altay Spor Kulübü kurulduğu günden bugüne dek Türkiye Cumhuriyeti kıymetlerine sıkı sıkı bağlı kalmıştır. Bu yüzden, hatası münferit olarak işlediğini itiraf eden bir şahsın yapmış olduğu aksiyonu çarpıtarak kökleri Kuvâ-yi Milliye’ye dayanan 108 yıllık çınar ALTAY’a karşı, toplumsal medya üzerinden sistematik bir linç kampanyası yürütenleri kınıyoruz. Bu karalama kampanyasını yürüten bireyler hakkında tüzel süreç yürütülmekte olup sportmenliğin ruhuna alışılmamış ve futbolun bedelini düşüren, kulüplerin ziyan görmesine neden olan bu aksiyonlar içinde bulunan bireyler, yayın organları ve toplumsal medya hesapları, Türkiye Futbol Federasyonu’na bildirilecektir.

Altay Spor Kulübü de, dostumuz Göztepe Spor Kulübü üzere 27.11.2022 gecesinde olanlar yüzünden şiddetin ve futbol terörünün mağduru durumundadır ve tüm sorumluların yargı önünde hesap vermesini talep etmektedir. Bu insanlık dışı saldırıyı gerçekleştirenlerden, yargılama sonunda hatası sabit görülenlerin ömür uzunluğu Altay tribünlerinden menleri için gerekli teşebbüste bulunulacaktır. Hatırlatmak isteriz ki Göztepe maçının biletleri Altay Spor Kulübü tarafından dağıtılmamış, Passolig sistemi üzerinden satışa çıkarılmıştır. Bunun yanında deplasman tribününe giren seyircilerin bir kısmının Passolig kartı kullandırılmadan tribüne alındığı anlaşılmaktadır. Fişek atma aksiyonunun şüphelisi de fişeği bu beceri ile tribüne soktuğunu tabir etmiştir.

Son olarak, Kulübümüz, Türkiye Futbol Federasyonu’nun karşılaşmanın devamı ya da sonucuyla ile ilgili bir karar almasından evvel mevzuyla ilgili fikrini de tarihindeki sportmen duruşunun gereği olarak şöyle beyan eder:

Hakem kararıyla tatil edilen karşılaşmanın sonucunda ebedi dostumuz Göztepe’nin, İzmir’in ve ülke futbolunun daha fazla ziyan görmemesi en büyük dileğimizdir. Bu sebepten ötürü karşılaşmanın, birlik beraberlik ruhunu yansıtacak biçimde İzmir’in tüm ekiplerinin bayan ve çocuk taraftarlarına açık olarak, birinci dakikadan itibaren başlatılarak oynatılması gerektiğini düşünmekteyiz. Kulübümüz hiçbir kaidede kâğıt üzerinde verilecek tek puanla dahi, mümkün bir avantaj sağlamak istememektedir. Futbol dostluk, barış, kardeşlik ve dayanışma üzerine kurulmuş üstün ahlâk ve centilmenlik gerektiren bir spordur.

Kulübümüz, bahse mevzu olan maçta yaşanan olaylara hüznümüzün bir yansıması olarak ligin 16. haftasında konutumuzda karşılaşacağımız Boluspor futbol maçında siyah forma ile çıkma kararı almıştır.”