15. Sabancı Vakfı Milletlerarası Filantropi Semineri İklim Acil Durumu’na Odaklandı

Sabancı Vakfı’nın 2007 yılından beri gerçekleştirdiği Memleketler arası Filantropi Semineri’nde bu yıl, iklim acil durumu...

15. Sabancı Vakfı Milletlerarası Filantropi Semineri İklim Acil Durumu’na Odaklandı

Sabancı Vakfı’nın 2007 yılından beri gerçekleştirdiği Memleketler arası Filantropi Semineri’nde bu yıl, iklim acil durumu ile gayrette filantropinin rolü ve bu kapsamda atılacak somut adımlar ele alındı.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan seminerde yaptığı konuşmada, “İklim acil durumu konusunda çok kritik bir periyottan geçiyoruz. Vakıf olarak bu hususun gündemi daima işgal etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Her toplumsal sıkıntıda olduğu üzere iklim acil durumunda da kolektif tesir yaratabilmenin ehemmiyeti önemli. Başta filantropi kuruluşları olmak üzere herkesi bu mevzuda sorumluluk almaya ve birlikte harekete geçmeye davet ediyoruz.” dedi.

Sabancı Vakfı’nın 2007 yılından bu yana sivil toplum alanındaki yeni yaklaşımları tartışmak hedefiyle düzenlediği Milletlerarası Filantropi Semineri, 15. yılında “Konumuz Doğal Olarak İklim” başlığı ile gerçekleşti. Sabancı Center’da düzenlenen seminerde “İklim acil durumunda filantropinin rolü nedir?”, “Bu uğraşta sivil toplum kuruluşları hangi somut adımları atmalı?”, “İklim acil durumunda gençlik aktivizmi neden kıymetli?” üzere soruların cevapları arandı.

Sivil toplum, özel bölüm ve kamu temsilcilerini bahsin milletlerarası alandaki uzmanlarıyla buluşturan Milletlerarası Filantropi Semineri’nin moderatörü televizyon programı imalcisi, sunucu ve tabiat aktivisti Güven İslamoğlu oldu.

15. Sabancı Vakfı Memleketler arası Filantropi Semineri’nde iki panel düzenlendi. Good4Trust’ın kurucusu çevrebilimci Uygar Özesmi’nin moderatörlüğünde gerçekleşen “İklim Acil Durumunda Filantropinin Rolü” panelinde 600 filantropi kuruluşunun dahil olduğu Philanthropy For Climate kampanyasına liderlik eden Alice Amorim, Foundations 20 Platformu’nun Genel Sekreterliğini yürüten Stefan Schurig ve İstanbul Siyasetler Merkezi’nde Kıdemli Uzman ve İklim Değişikliği Çalışmaları Koordinatörü olarak vazife yapan Ümit Şahin iklim acil durumu ile ilgili görüşlerini iştirakçilerle paylaştı.

Seminerin, Eğitim Islahatı Girişimi’nin Eğitim Gözlemevi Koordinatörü ve Roots&Shoots Türkiye’nin İdare Konseyi Üyesi Burcu Meltem Arık moderatörlüğünde gerçekleşen “İklim Acil Durumunda Gençlik Aktivizmi” panelinin konuşmacıları ortasında ise; 17 yaşındaki değişim aktivisti Melisa Akkuş, iklim elçisi Resul Hüseynzade ve Sabancı Üniversitesi Doğal Hayatı Müdafaa Kulübü’nden Alperen Davran yer aldı.

Seminerde ayrıyeten dünyanın önde gelen etologlarından Jane Goodall’ın Sabancı Vakfı Milletlerarası Filantropi Semineri için hazırladığı, doğal hayatı müdafaa konusunda ilham veren görüntü bildirisi yayınlandı.

“İklim acil durumu gündemi daima işgal etmeli”

Seminer kapsamında İnanç İslamoğlu ile açılış oturumunu gerçekleştiren Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “İklim acil durumu için çok kritik bir periyot içerisindeyiz. Bu yüzden Vakıf olarak bu mevzunun gündemi daima işgal etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Her toplumsal sıkıntıda olduğu üzere iklim acil durumunda da kolektif tesir yaratabilmenin ehemmiyeti önemli. Başta filantropi kuruluşları olmak üzere herkesi bu hususta sorumluluk almaya ve birlikte harekete geçmeye davet ediyoruz. Çünkü diğer bir dünyamız yok. Çağımızın sıkıntılarının tahliline katkı sağlamak ve bu yolla toplumsal gelişmeyi hızlandırmak için herkesin üzerine düşen birtakım sorumluluklar var. Sabancı Vakfı olarak biz de ‘Bu topraklardan kazandıklarımızı bu toprakların insanlarıyla paylaşmak’ unsuruyla yarım asra yakın bir müddettir hayırseverlik faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 7’den 70’e herkese ulaşmak için her gündem unsurumuzun alt başlıklarına kesinlikle iklim ile ilgili yönlendirici unsurlar ekliyoruz. Bu yıl da Filantropi Semineri’nde ana gündemimizi bu kapsamda iklim acil durumu olarak belirledik.” dedi.

“Doğanın Öfkesi” İpek Nisa Göker ile Notalara Döküldü

Seminerin açılışında tüm sesleri notasıyla birlikte duymak üzere üstün bir müzik yeteneğine sahip 8 yaşındaki piyanist ve bestekar İpek Nisa Göker iklim acil durumu ile ilgili kendi bestelerini çaldı.

Doğada, sokakta ve hatta günlük yaşantısında bile duyduğu sesleri kendince yine yorumlayarak besteler üreten İpek Nisa Göker, ülkemizin en genç yetenekleri ortasında gösteriliyor.

Murat Germen’den Global İkaz Fotoğraf Standı

15. Sabancı Vakfı Memleketler arası Filantropi Semineri bu yıl Murat Germen’in Global İkaz fotoğraf standına de konut sahipliği yaptı. İsmi İngilizcedeki global ısınma (global warming) sözünden türetilerek “Global Warning” olarak belirlenen stant, Murat Germen’in kuzey coğrafyasında iklim krizinin tesirlerinin daha görünür olduğunu fark etmesiyle Svalbard Adası ve Grönland’da çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Germen, standıyla iklim krizinin tesirlerini görünür kılmayı amaçlıyor ve insanları harekete çağırıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı