14. Türk-Alman Jinekoloji Kongresi, Antalya’da düzenleniyor

Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Türk-Alman...

Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Türk-Alman Jinekoloji Kongresi, Antalya’da gerçekleştiriliyor.

Aksu ilçesinde bir otelde gerçekleştirilen kongreye ait düzenlenen basın toplantısında TAJEV ve Kongre Lideri Prof. Dr. Cihat Ünlü, Türk- Alman Jinekoloji Kongresi Bilimsel Sekreteri Prof. Dr. Yusuf Üstün ile kongreye yurt dışından katılan Prof. Dr. Kutluk Oktay, Prof. Dr. Camran Nezhat, Prof. Dr. Ceana Nezhat ve Prof. Dr. Farr Nezhat yer aldı.

Prof. Dr. Ünlü, Kovid-19 salgını nedeniyle orta vermek zorunda kaldıkları kongreye bu yıl ağır iştirak sağlandığını söyledi.

Kongrenin 30 yıllık bir deneyime sahip olduğunu tabir eden Ünlü, “Türk-Alman Jinekoloji Kongreleri bir marka haline geldi. Her mevzuda çok titiz çalışıyor, en ufak ayrıntısı düşünüyoruz. Bu yıl kongremize 1500’e yakın kişi iştirak sağladı. 30’a yakın alanında uzman ismi davet ettik.” dedi.

“Menopoz yaşı geciktirilebiliyor”

ABD Yale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay ise doğurganlığı muhafaza ve over (yumurtalık) dokusunu dondurma, menopozu tedbire ve geciktirme üzerine araştırmalar yürüttüğünü anlattı.

Bu kapsamda epeyce başarılı sonuçlar elde edildiğini vurgulayan Oktay, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Doğurganlığı muhafaza metodu evvelden yetişkinlere yönelik bir uygulamaydı. Bilhassa kanser tedavisinin yan tesirleri, kemoterapi ve radyasyon yumurtalık rezervini azaltıyor. Yumurtalık rezervi ise doğuşta sabit olması nedeniyle bu üzere durumlarda bayanlar erken menopoza giriyorlar. Geliştirdiğimiz teknikler, erken menopozu önlemek için bu süreç olmadan evvel over dokusu çıkarılıp, dondurularak saklanması ve kanser tedavisi sonuçlandıktan sonra dokunun nakledilerek uygulanmasını içeriyor. Hastaya bu usulü uygulayarak hem menopozdan çıkmasını hem de doğurganlığın devam etmesini sağlıyoruz.”

Oktay, kanser tedavisinin yetişkinlerde olduğu üzere çocuklarda da doğurganlığı etkilediğini belirterek, uygulamaların bebekler üzerinde bile doğurganlığı müdafaa talihi olduğunu tabir etti.

Geliştirilen yollardaki muvaffakiyetler arttıkça, yeni uygulamalara başladıklarını söz eden Oktay, menopoz yaşının da bu yollarla geciktirilebildiğini lisana getirdi.

“Çikolata kisti” kanserin habercisi olabilir

Toplantıda bayanlarda görülen bir hastalık olan ve “çikolata kisti” olarak bilinen “Endometriozis” hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Farr Nezhat da hastalığın kansere dönüşme potansiyeli olduğuna dikkati çekti.

Prof. Dr. Camran Nezhat ise daha öncesinde büyük kesilerle yapılan cerrahi operasyonların, minimal invaziv cerrahide küçük bir kesiyle gerçekleşebileceğini söyledi.

Bunun ihtilal niteliğinde bir cerrahi olduğuna işaret eden Nezhat, bu yolun ameliyatın müddeti, hastanede yatış ve güzelleşme mühletine de olumlu yansıdığını kaydetti.

14. Türk-Alman Jinekoloji Kongresi, 1 Haziran’da sona erecek.

AA / Zehra Tekeci – Sıhhat