10 vilayette 3 aylık OHAL kararı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sarsıntı bölgesinde OHAL ilan edildiğini, 10 ili kapsayacak ‘Olağanüstü Hal’in 3 ay süreceğini...

10 vilayette 3 aylık OHAL kararı!

cumhurbaskani erdogan dan depreme yonelik aciklama canli 1675770908 572

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sarsıntı bölgesinde OHAL ilan edildiğini, 10 ili kapsayacak ‘Olağanüstü Hal’in 3 ay süreceğini açıkladı.

ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bilgi Uyum Merkezi’nden son duruma ait açıklama yaptı.

Uzmanların sarsıntı için ‘Dünyada örneği yok’ yorumunu yaptığını tabir eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki büyük zelzeledeki can kaybının an itibariyle 3 bin 549 olduğunu, 22 bin 168 yaralının bulunduğunu ve şu ana kadar 8 binden fazla vatandaşın sağ olarak kurtardıklarını belirterek, devletin tüm ögelerle alanda olduklarını söyledi.

53 bin 317 kurtarma görevlisinin enkaz bölgesinde çalıştığını söz eden Erdoğan, 54 bin çadır, 102 bin yatak afetzedelere gönderildiğini söyledi.

Bölgedeki havalimanlarımızın bir kısmını yalnızca yardımlar için tahsis ettiklerini anlatan Erdoğan, birinci etata 100 milyar liralık kaynağı kullanıma açtıklarını belirtti.

Erdoğan, ulaşım ve irtibat çizgilerinin açık tutulmasının hassasiyetine dikkati çekerek, yolların ise mecburî olmadıkça açık bırakılması gerektiğini söyledi.

Ölü ve yaralı sayısının maalesef giderek artığını söyleyen Erdoğan, şu ana kadar 8 binin üstünde vatandaşı kurtardıklarını belirtti.

12 Şubat’a kadar devam edecek 7 günlük ulusal yas ilan ettiklerini anımsatan Erdoğan, eğitim öğretim konusunda da ülke genelinde 13 Şubat’a kadar, sarsıntı bölgelerinde ise 20 Şubat’a kadar okulların tatil edildiğini söyledi.

İŞ DÜNYASI İÇİN AFAD HESAPLARINA DAYANAK ÇAĞRISI

70 ülke ve 14 milletlerarası kuruluştan yardım teklifi aldıklarını belirten Erdoğan, AFAD’ın hesaplarına iş dünyasının dayanağını beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zelzele yaşanan 10 ili kapsayan yerleri afet bölgesi ilan ettiklerini duyururken, bu vilayetleri kapsayacak ve 3 ay sürecek Fevkalâde Hal (OHAL) uygulanacağını bildirdi.