Yumurtalık (Over) Kanserinin Erken Teşhisi İçin “Merak Et Kendini”

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD), 8 Mayıs Dünya Yumurtalık (Over) Kanseri Farkındalık Günü’nde hayata geçirdiği...

Yumurtalık (Over) Kanserinin Erken Teşhisi İçin “Merak Et Kendini”

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD), 8 Mayıs Dünya Yumurtalık (Over) Kanseri Farkındalık Günü’nde hayata geçirdiği “Merak Et Kendini” projesi ile yumurtalık kanserinde erken teşhisin ve nizamlı denetimin değerini vurguluyor. TTOD web sitesinden erişilebilecek meraketkendini.com üzerinden ziyaretçiler yumurtalık kanseri hakkında merak ettikleri tüm bilgilere ulaşabilecek ve hastalık farkındalıklarını test edebilecek.

 

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, 8 Mayıs Dünya Yumurtalık Kanseri Farkındalık Günü’nde başta bayanlar olmak üzere, tüm toplumu yumurtalık kanseri konusunda bilinçlenmeye davet ediyor. Yumurtalık Kanseri Farkındalık Günü özelinde hayata geçirilen “Merak Et Kendini” projesi kapsamında, derneğin web sitesi üzerinden erişilebilen meraketkendini.com adresini ziyaret edenler, yumurtalık kanseri hakkında tüm bilgilere ulaşabilecek ve hastalık hakkındaki bilgilerini test edebilecek.

 

Yumurtalık (over) kanseri Türkiye’de jinekolojik kanserler ortasında en sık görülen 2. kanser türü

 

Yumurtalık kanseri, erken evrede belirti göstermeyen ve teşhisi ileri basamaklarda yapılabilen bir hastalık. Dünyada bayan kanserleri ortasında görülme sıklığı en fazla olan 7. kanser tipi olan; Türkiye’de ise jinekolojik kanserler ortasında en sık görülen 2. kanser çeşidi olan yumurtalık kanserinde erken teşhis ve tertipli denetimler hayati ehemmiyet taşıyor.

 

Yumurtalık kanserinin semptomları ortasında kasıkta ağrı hissi, karında şişkinlik, kilo alımı hissi, hazımsızlık, kabızlık, idrar yapma şikayetleri, kilo kaybı ve çok yorgunluk yer alıyor. Bu semptomların uzun mühlet devam etmesi durumunda hastaların geç olmadan bir jinekoloğa başvurması tavsiye ediliyor. 

 

Yumurtalık (over) kanseri en sık 60-64 yaş ortası bayanlarda görülüyor 

 

Kadınlarda ekseriyetle ileri yaşlarda görülen bir hastalık olan yumurtalık kanserinde, hastaların kıymetli bir kısmı menopoz sonrası devirde yer alıyor. En sık 60-64 yaş aralığındaki bayanlarda görülmekle birlikte; teşhis konulan hastaların üçte biri 65 yaş ve üzerinde. Yumurtalık kanseri olaylarının yüzde 10-15’i ise kalıtsal özellik gösteriyor ve bu hadiselerde hastalık birden fazla vakit olağandan 10-15 yaş daha genç yaşlarda görülüyor.

 

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği İdare Şurası üyesi Dr. Gökşen İnanç İmamoğlu konuyla ilgili şunları söyledi: “Yumurtalık kanseri maalesef başlangıçta belirti vermeyen, hasebiyle erken teşhisi sıkıntı bir hastalık. O denli ki kimi durumlarda bu hastalık, farklı hastalıklarla yönelik yapılan testler sonucu tesadüfen teşhis ediliyor. Erken evrede teşhis edilmediğinde ölümcül olabilen bir hastalık olması sebebiyle bayanların yumurtalık kanseri semptomları hakkında şuurlu olması ve sistemli denetimlerini ihmal etmemesi hayati ehemmiyet taşıyor. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği olarak bu yıl Yumurtalık Kanseri Farkındalık Günü’nde hayata geçirdiğimiz Merak Et Kendini projesi ile yumurtalık kanseri hakkındaki şuur seviyesini yükseltmek ve erken teşhis oranını artırmayı amaçlıyoruz. Semptomu olsun olmasın, tüm bayanların meraketkendini.com üzerinden yumurtalık kanseri konusunda bilinçlenmeye ve bilgi seviyesini ölçmeleri için hazırlanan testi yapmaya davet ediyorum.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı