‘Karpuzu üçgen bir dilim olarak günde 1 defadan fazla yemeyin”

KAYSERİ’de, Beslenme ve Diyet Uzmanı Rabia Özaslan, yaz aylarında meyve tüketimine değinerek, “Karpuzu porsiyon olarak...

‘Karpuzu üçgen bir dilim olarak günde 1 defadan fazla yemeyin”

KAYSERİ’de, Beslenme ve Diyet Uzmanı Rabia Özaslan, yaz aylarında meyve tüketimine değinerek, “Karpuzu porsiyon olarak belirtecek olursak bir üçgen dilimi halinde tüketmek gerekiyor ve günde bir seferden fazla tüketilmemeli. Kavun da şekerli olduğundan ince bir yay halde kesilerek tüketilmeli” dedi.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Rabia Özaslan, yaz devrinde beslenmeyle ilgili tekliflerde bulundu. Yaz periyodunda bilhassa yaz meyveleri başta olmak üzere dondurmaların da tüketildiğini belirten Özaslan, “Her mevsimde olduğu üzere yaz aylarında da beslenme çeşitlilik ve farklılık göstermeye başlıyor. Serinletici ve tatlı olması nedeniyle sık tüketilen meyve ve dondurmanın ölçüsüne dikkat edilmezse kilo alabiliyoruz ya da istikrarsız beslenme sonucunda beden istikrarını bozabiliyoruz” diye konuştu.

‘DONDURMA KALSİYUMDAN GÜÇLÜ VE BESLEYECİ’

Dondurma ve meyvelerin yaz aylarında serinlemek için birinci akla gelen yiyecekler olduğuna dikkat çeken Diyetisyen Özaslan, “Dondurma en çok tüketilen besinler ortasında fakat unutmayalım ki nihayetinde bir tatlıdır. Dondurma, pakete girmiş eserlerden değil de daha çok külahta ya da tabakta tercih edilmeli. Açık dondurmalar tüketelim ancak dondurma kolay bozulabilen yahut süt eseri olduğu için enfeksiyonu kolay yayabilen besinler ortasındadır. O nedenle aldığımız yere dikkat edelim” diye konuştu. Yaz günlerinde tercih edilecek tatlılar ortasında dondurmanın en başta geldiğini belirten Diyetisyen Özaslan, “Dondurma bir süt eseri olduğu için kalsiyum açısından güçlü bir besindir. Lakin tatlı özelliği olduğu için de sık tüketime uygun değildir. Onun için dondurma yemeyi abartmadan, haftada 1 ya da 2 defa tüketebilirsiniz” sözlerini kullandı.

‘KAVUN VE KARPUZ AVANTAJLI MEYVELERDEN’

Yaz meyvelerine de değinen Özaslan, şöyle konuştu:

“Yaz ayı karpuz ve kavun ile kendini göstermeye başlıyor. Karpuz ve kavun en çok tüketilen besinler ortasındadır. Bunlar da şeker oranı yüksek besinlerdir. Birebir vakitte su oranı da yüksek olduğu için avantajlı meyveler ortasına giriyor. Karpuzu porsiyon olarak belirtecek olursak bir üçgen dilimi formunda olması gerekiyor ve günde bir seferden fazla tüketilmemeli. Kavun da tıpkı halde hem suludur hem de şeker oranı çok yüksek olduğu için sonlu tüketilmesi gereken meyveler ortasındadır. Kavun da ince bir yay biçiminde bir porsiyon olarak tüketilmelidir.”

‘GÜNDE 3 PORSİYON RENKLİ MEYVE’

Diyetisyen Özaslan, gün içinde renkli 3 porsiyon meyve tüketmenin yararını vurgulayarak, “Meyve ve zerzevatları çok çeşitli tüketmemiz gerekiyor. Bunları çeşitli tüketmek bizim sıhhatimizi olumlu etkiliyor. Gün içinde renkli toplam 3 porsiyon meyve tüketmeye çaba edelim. Zerzevatları de birebir formda çeşitlendirerek ortaya serpiştirelim. Meyvelerin porsiyon ölçüsüne dikkat ederek, tek tip meyve yemekten kaçınarak istikrarlı biçimde tüketmeliyiz” dedi.

‘GÜNDE 3 LİTREYE VARAN SU İÇİLMELİ’

Yaz devrinde bol su içilmesini öneren Özaslan, şöyle konuştu:

“Kesinlikle gün içinde 3 litreye varan su içmeli. Yaz aylarında ‘su sevmiyorum’ diyenler oluyor. Asitli içecekler ve meyve suları ile su gereksinimini karşılayanlar oluyor. Fakat bu yanlış. Suyun yerini hiç bir içecek tutamaz. Su tüketimini artırmak için kişi seviyorsa günde en fazla 1 şişe olmak üzere doğal kaynaktan elde edilen mineralli sular içilebilir. Sade suyu ise salatalık, elma kabukları ve limon kabukları ile tatlandırarak içmesi daha zevkli hale getirilebilir. Fakat ister sade ister meyve ve çeşitli bitkilerle tatlandırılmış olsun, günde 3 litre su tüketmek gerekiyor.”

Diyetisyen Özaslan günde 3 öğün beslenmenin değerinin altını çizerek şu tavsiyelerde bulundu:

“3 öğün beslenmeli. Ortalara da bilhassa kuru meyveleri serpiştirmeliyiz. Bir öğünümüzde kesinlikle bir süt eseri bulunmalı. Zerzevat ve meyvelerden bir porsiyon, et, tavuk, balık ve kuru baklagil dediğimiz protein eseri yer almalıdır.”

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat