YouTube, tarihin en büyük dolandırıcılık olayıyla karşı karşıya! Sahte belgelerle 23 milyon dolarlık vurgun yapmışlar

Medina Teran ve Webster Batista tarafından kurulan MediaMuv isimli medya şirketi, YouTube’da çeşitli Latin müzik...

YouTube, tarihin en büyük dolandırıcılık olayıyla karşı karşıya! Sahte belgelerle 23 milyon dolarlık vurgun yapmışlar

Medina Teran ve Webster Batista tarafından kurulan MediaMuv isimli medya şirketi, YouTube’da çeşitli Latin müzik müziklerinin ve bestelerinin haklarına sahip olduklarını tez ederek haksız çıkar sağlamakla suçlanıyor. Şirket, 2017’den bu yana toplamda 50 binden fazla telif hakkına sahip olduğunu argüman ederek yaklaşık 23 milyon dolarlık gelir sağlamış.

SAHTE DOKÜMAN OLUŞTURMUŞLAR

Bu telif haklarını talep etmesi ve YouTube’un Content ID sistemi aracılığıyla telif fiyatlarını toplaması için, MediaMuv’un YouTube’un CMS ve Content ID araçlarına erişimi olan ve sanatkarların dijital telif haklarını yönetmesine yardımcı olan bir üçüncü taraf şirket olan AdRev ile ortak olması gerekiyordu. MediaMuv’un müziklerin kendilerine ilişkin olduğunu kanıtlamak için uydurma doküman oluşturduğu ve AdRev’e bu evrakları gönderdiği belirtiliyor. AdRev, MediaMuv’un telif fiyatı toplamasına yardımcı olmakla kalmadı, tıpkı vakitte Terana ve Batista’ya YouTube’un CMS’sine direkt erişim sağlayarak telif haklarını kendi başlarına talep edebilmelerini sağladı.

SOYGUN SORUŞTURMA SONUCU ORTAYA ÇIKTI

Teran ve Batista’nın dört yıllık telif hakkı soygunu, IRS’den gelen bir soruşturmanın akabinde geçen yılın sonlarında ortaya çıktı. İkili toplamda 30 komplo, elektronik dolandırıcılık, kara para aklama ve ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı suçlamalarıyla yargılanıyor.

23 MİLYON DOLARLIK VURGUN

Duruşması Kasım’da olna Teran hatasız olduğunu savunuyor. Öte yandan Batista ise soruşturma hakkında iş birliğine gitti. Sonuç olarak, Batista, planlarını nasıl uyguladıklarının ayrıntılarını yetkililerle paylaştı. Duruşmanın sonucu merakla beklenirken, dolandırıcılığın boyutunun ise 23 milyon dolara ulaştığı belirtiliyor.

SON DEVİRDE YAYGIN HALE GELDİ

Birçok içerik oluşturucusunun bunun üzere misal olaylar yaşadığı tabir ediliyor. YouTube’un içerik oluşturuculara yardımcı olmayı amaçlayan Content ID sistemi, kendilerine ilişkin olmayan içerikten para kazanmak için makûs niyetli bireyler tarafından çokça kullanılır hale geldi. Bunun en hoş örneği ise MediaMuv’un 23 milyon dolarlık telif dolandırıcılığı oldu.

Shiftdelete / İktisat