Yenilenen BMW 7 Serisi İstanbul’da

Borusan Otomotiv’in Türkiye temsilcisi olduğu BMW’nin 45 yıllık geçmişe sahip olan modeli Yeni BMW 7...

Yenilenen BMW 7 Serisi İstanbul’da

Borusan Otomotiv’in Türkiye temsilcisi olduğu BMW’nin 45 yıllık geçmişe sahip olan modeli Yeni BMW 7 Serisi ve markanın en büyük SUV modeli X7, İstanbul’da gerçekleşen özel bir aktiflikte basın mensuplarına tanıtıldı.

Yeni BMW 7 Serisi için özel olarak Tersane İstanbul’da gerçekleştirilen aktiflikte Borusan Otomotiv Kümesi’nin Türkiye Otomotiv Kesiminin Elektrifikasyon Dönüşümüne Öncü olma misyonuna ve sürdürülebilirlik gayelerine değinen Borusan Otomotiv İcra Heyeti Lideri Hakan Tiftik konuşmasına Yeni BMW 7 Serisi’nden bilgiler vererek başladı. Tiftik, “Türkiye temsilcisi olduğumuz BMW markamızın 45 yıllık geçmişe sahip olan amiral gemisi modeli Yeni BMW 7 Serisi, bir birinci olarak birinci etapta yalnızca büsbütün elektrikli motorlu versiyonuyla dünyada satışa sunuluyor. Böylece üreticimiz BMW Group, 2025 sonuna kadar büsbütün elektrikli 2 milyon araba amacına daha da yaklaşacak. Geniş iç yeri ve fark yaratan donanımlarıyla şahsa özel lüks mobilite kavramını tekrar yorumlayan ve segmentindeki standartları belirleyen Yeni BMW 7 Serisi için kısa bir mühlet sonra ön siparişleri almaya başlamayı ve teslimatları da 2023’ün birinci çeyreğinde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yeni BMW 7 Serisi’nin yanında, satışa sunulduğu devirden bu yana BMW tutkunlarıyla buluşturmayı istek ettiğimiz, BMW X ailesinin en kıymetli modeli, Yeni BMW X7’nin de ön gösterimini gerçekleştiriyoruz. Bu aracımızın ön siparişlerini de Yeni BMW 7 Serisi’nde olduğu üzere kısa bir müddet sonra almaya başlayacağız. Yeni BMW X7’nin teslimatları ise gelecek yılın birinci çeyreğinde gerçekleşecek.” dedi.

Borusan Otomotiv İcra Konseyi Lideri Hakan Tiftik

Tiftik kelamlarına Borusan Otomotiv’in 2013 yılında BMW i3 ile çıktığı elektrikli mobilite seyahatinin geldiği noktadan bahsederek devam etti. Tiftik, “Bu serüvende kendimize ‘Türkiye Otomotiv Dalının Elektrifikasyon Dönüşümüne Öncü Olmak’ misyonunu belirledik. Belirlediğimiz sürdürülebilirlik maksatları ve üstlendiğimiz öncü rol doğrultusunda Türkiye temsilcisi olduğumuz markalarımızın en yeni ve çevreci modellerini müşterilerimizle tüm dünyayla eş vakitli olarak buluşturuyoruz. Ana faaliyet konularımız dışında da özelikle toplumsal sorumluluğumuz çerçevesinde aldığımız inisiyatiflerle kesimimizde fark yaratmaya devam ediyoruz. Çok kısa bir mühlet evvel üreticimiz BMW Group tarafından yıl içerisinde yapmış olduğumuz sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında BMW Group Polaris Sustainability Award 2022 / Polaris Sürdürülebilirlik büyük mükafatına layık görülmek, bizlere büyük bir gurur yaşattı” diyerek tamamladı.

Teknolojik tasarım

Doruktan tırnağa yenilenen BMW 7 Serisi’nin yüzünün yeni tasarımı arabaya güçlü ve ayırt edici bir görünüm kazandırıyor. Model standart olarak BMW Selective Beam göz kamaştırmayan özelliğiyle dikkat çeken Adaptif LED Farlara sahip. İki kesimli olan farların üst kısımda kalan kısmı gündüz aydınlatması, park lambaları ve sinyallerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıyeten Türkiye’de yeniden standart olarak sunulan Iconic Glow Kristal Farlar, LED ünitelerle aydınlatılan Swarovski taşlarla beklentileri en üst düzeye taşıyor. Kısa ve uzun hüzmeli aydınlatma kümelerinin yer aldığı farlar ise Yeni BMW 7 Serisi’nin ön kısmının ortasında konumlandırılıyor.

Yeni BMW 7 Serisi’nin monolitik yüzey tasarımı, birbirine uyumlu olarak genişleyen dış ölçüler ve yan profilden bakıldığında öne hakikat hareket eden bir görünümü yansıtıyor. Araba, büyük ve heybetli gövdesine karşın yan profilden incelendiğinde ise dinamik bir siluete sahip. Gündüz farlarından stoplara uzanan omuz çizgisi, Yeni BMW 7 Serisi’nin gövdesini alt kısımdan ayırıyor.

Kabinde Shy Tech dizayndan izler yer alıyor

Shy Tech yaklaşımı sayesinde evvelki modele nazaran daha az sayıda düğme ve denetim bulunan modelde BMW Kavisli Ekranı’nın (Curved Screen) dijital işlevleri ile konforu artırmasıyla öne çıkıyor. Büsbütün dijital 12.3 inç Bilgi Ekranı ve 14.9 inç boyutundaki denetim paneline sahip BMW Kavisli Ekran; süper bir ambiyans tecrübesi yaşatan BMW Interaction Bar ile etkileşim halinde çalışıyor ve lüksü yine yorumluyor. BMW Kavisli Ekran ve BMW Interaction Bar’ın yanı sıra, tekrar standart olarak sunulan yeni jenerasyon BMW Head-Up Display ile şoförlere tüm sürüş durumlarında optimum rehberlik ediyor. BMW CraftedClarity kristal cam uygulamaları, iç kaplamalar ve paslanmaz çelikten üretilmiş hoparlör kapakları ile lüks ambiyans tecrübesini zenginleştiriyor.

Kapılardaki Touch Command denetim üniteleri de artık arka koltuktaki yolcuların arabanın ses sistemini kullanarak telefon görüşmeleri yapmasına imkan tanıyor.

Yeni BMW 7 Serisi’nde konforlu Executive Lounge koltuklar standart olarak yer alıyor. Mevcut modele nazaran daha geniş koltuk yüzeylerinin yanı sıra şoför ve ön yolcu için kapsamlı elektrikli ayar, koltuk ısıtma ve bel takviyesi sunuluyor. Şoför, ön yolcu ve art sıra için isteğe bağlı çok fonksiyonlu sunulan koltuklar, optimize edilmiş soğutmalı etkin koltuk havalandırmasını ve dokuz programlı bir masaj fonksiyonunu de içeriyor.

Executive Lounge seçeneği, art koltuktaki yolcular için deneyim edilmemiş oturma konforu ve eşsiz bir tecrübe yaşatıyor. Koltuk ayar işlevlerinde yapılan geliştirmeler ise son derece konforlu bir dinlenme konumu sağlıyor.

Birinci olarak büsbütün elektrikli 7 Serisi satışa sunulacak

Yeni BMW 7 Serisi Avrupa’da birinci etapta büsbütün elektrikli BMW i7 xDrive60 versiyonuyla satışa sunulacak. WLTP normlarına nazaran 625 km’ye varan menzil sunan bu modeli ön ve art aksta yer alan iki elektrik motoru hareket ettiriyor. Toplamda 544 beygir güç ve 745 Nm tork üreten Yeni BMW i7 xDrive60, DC şarj istasyonunda yüzde 10’dan yüzde 80 doluluğa yalnızca 34 dakikada ulaşabiliyor.

Yeni BMW 7 Serisi’nin dizel motora sahip versiyonu ise 740d xDrive modeli ile sunulacak. 300 beygir güç çıkışına sahip olan bu modelin Yeni BMW i7 xDrive60 modelinin çabucak akabinde yollara çıkması bekleniyor.

BMW 7 Serisi’nin fiyatı 4 milyon 700 bin TL bandındayken, X7 ise ABD’de üretilmesi nedeniyle vergi dezavantajı yüzünden 8 milyon TL’nin üzerinde bir fiyata ulaşıyor.

>

Carmedya.com / Araba