Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, buğday kriziyle ilgili söylentilere tarladan yanıt verdi: Bu sene olumsuzluk yaşamayacağız

Rusya-Ukrayna ortasında 100 gündür devam eden savaş, global buğday ihracatında yaklaşık yüzde 30 hisse sahibi...

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, buğday kriziyle ilgili söylentilere tarladan yanıt verdi: Bu sene olumsuzluk yaşamayacağız

Rusya-Ukrayna ortasında 100 gündür devam eden savaş, global buğday ihracatında yaklaşık yüzde 30 hisse sahibi olan iki ülkeyi derinden etkiledi. Ülkelerin savaş halinde olmasıyla patlak veren global besin tedariki krizi ise dünyayı bekleyen bir tehlike olarak bedellendiriliyor.

BAKAN, BUĞDAY TARLASINA GİTTİ

Bilhassa buğday konusunda dertlerin yaşanacağı argüman edilirken, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde buğday tarlasında Bakanlık uzmanlarından süneyle uğraş konusunda bilgi aldı. Kirişci, domates tarlasında da çiftçilerle çapa yapıp sohbet etti.

Buğday tarlasında açıklamalarda bulunan Kirişci, süne gayretinde yerinde inceleme yapan meslektaşlarına müteşekkir olduğunu söyledi. Kirişci, “Çünkü süne mahsule ziyan verme konusunda tabir yerindeyse en yetenekli ziyanlı. Bununla çok sıkı gayret etmemiz gerekiyor. Asla bu hususta taviz vermememiz gerekiyor. Kardeşlerimiz de ilaçlama gerekiyor mu gerekmiyor mu, ilaçlamayla ilgili seviyeye gelmiş mi, bunun kararını veriyorlar.” diye konuştu.

“BUĞDAY REKOLTESİNSE 19,5 MİLYON TON BEKLENTİMİZ VAR”

Buğday tarlasında randımanı de inceleyen Kirişci, “Verimin ne olduğunu tarladan şu an çok net görüyorsunuz. Buğday rekoltesinde bu sene Bakanlık olarak 19,5 milyon ton beklentimiz var.” dedi. Kirişci, kimi niyet kuruluşları ve bu işe baş yoranların beklentisinin ise 20 milyon ton olduğuna işaret ederek, “Peki bu ne mana söz ediyor, Türkiye’nin kendi gereksinimlerinin karşılanması konusunda kâfi bir üretim.” sözünü kullandı.

“BU SENE OLUMSUZLUK YAŞAMAYACAĞIZ”

“Bir de Türkiye’nin sürece rejimi ismi altında, makarna, bulgur üzere eserler için dışardan ithal edilip üretimde kullanılıp daha sonra bunların eser olarak dışarıya ihracı noktası var, onlar başkadır.” diyen Kirişci, kelamlarını şöyle tamamladı: “Bahsetmiş olduğumuz 19,5 milyon ton buğday büsbütün bizim kendi iç gereksinimlerimiz içindir, bunun içinde un var, makarna var, bulgur var. Ülke olarak aldığımız yağışlarla hem de üreticilerimizin büyük çabalarıyla Allah’ın müsaadesiyle bu sene olumsuzluk yaşamayacağız.”

AA / Ali Haydar Akkuş – İktisat