Yemek yerken ortaya çıkabilen 2 Omicron belirtisi

Dünya çapında yayılan Omicron varyantının başlamasıyla hastalarda Delta varyantının tetiklediği rahatsızlıkların tersine, soğuk algınlığı gibisi...

Yemek yerken ortaya çıkabilen 2 Omicron belirtisi

Dünya çapında yayılan Omicron varyantının başlamasıyla hastalarda Delta varyantının tetiklediği rahatsızlıkların tersine, soğuk algınlığı gibisi daha hafif belirtiler görülmeye başladı.

30’dan fazla mutasyona uğramış olan Omicron varyantı, Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) ‘endişe verici varyant’ olarak ilan etmesinden sonra dünya çapında en baskın varyantlardan biri haline geldi.

Klasik koronavirüs belirtilerinin bilakis Omicron’un hafif olmasına karşın insanları teşhisinde yanlış yönlendirebilecek ve teadviyi zorlaştırabilecek farklı belirtilere neden olduğu söyleniyor.

YEMEK YERKEN BELİRTİLERİ FARK EDEBİLİRSİNİZ

İngiltere merkezli belirti toplama uygulaması olan ZOE COVID projesine nazaran, Omicron varyantı ile enfekte olan şahıslarda ishal, mide ağrıları ve genel olarak hasta hissetme üzere belirtilerde keskin bir artış oldu. Klasik koronavirüs belirtileri ortasında ateş, yorgunluk ve koku ve tat kaybı yer almaya devam ederken, uzmanlar Omicron belirtilerinin farklı olduğuna inanıyor.

Bununla birlikte projeden alınan bilgilere nazaran yemek yerken ortaya çıkabilecek Omicron varyantının iki belirtisi iştahsızlık yahut öğün atlamadır. Kuruluş, kısa bir müddet için öğün atlamanın çok endişelenecek bir şey olmadığını söylüyor. Fakat, bilhassa ileri yaşta olanlarda devam eden iştah kaybı ve öğün atlama, bedende aykırı giden bir şeyin işareti olabilir ve kesinlikle bir uzmana başvurulmalıdır.

Araştırmacılar, “Canınız istemiyorsa yemek yemeye kendinizi zorlamanıza gerek yok, fakat bedeniniz enfeksiyonla savaşırken kaybettiği suyu yerine koymaya yardımcı olması için sıvıları içmeye devam etmeniz çok kıymetli.” diye ekliyorlar.

Uzmanlar, bu 2 belirtiyi yaşauan şahıslara kilolarını izlemelerini ve kilo kaybı belirtilerine dikkat etmelerini tavsiye ediyor. Kilo kaybı, çoklukla yemek atlamakla ilişkilendirilir, bu da Omicron’da da bir mümkünlük olabilir. Zira beşerler yemek yemek istemezler ve öğünlerini atlarlar. Fakat, sebepsiz kilo kaybına bilhassa dikkat etmek, besin açısından güçlü yiyecekleri tüketmeye ihtimam göstermek ve kâfi ölçüde sıvı tüketmeyi unutmamak çok kıymetlidir.

EN YAYGIN OMİCRON BELİRTİLERİ

Üstte belirtilen 2 belirti dışında boğaz ağrısı, beden ağrısı, hafif ateş, burun akıntısı ve baş ağrısı Omicron enfeksiyonunun yaygın belirtileri ortasındadır. Çok ender durumlarda gece terlemeleri, kusma ve mide bulantısı hissi de gelişebilir.

Enfeksiyonların ne kadar hafif olduğuna bakılmaksızın gerekli tüm tedbirler alınmalıdır. Hijyene ihtimam göstermek, maske takmak ve toplumsal arayı korumak son derece değerlidir. Aşıya da öncelik verilmelidir. Uzmanlar, koronavirüs aşılarının önemli hastalıklara karşı müdafaa yeteneğine sahip olduğunu vurguluyor. Bu, kişi bir enfeksiyona yakalansa da, komplikasyon yaşama riskinin daha düşük olduğu manasına geliyor.

Ek olarak, güçlendirici aşıların en son varyant olan Omicron’a karşı daha tesirli olduğu kanıtlanmıştır ve uzmanlar, herkesi, uygun oldukları vakitte aşı olmaya çağırmaktadır.