Veteriner Hekimlerden Kurbanlık Hayvan Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Bayramı‘na sayılı günler kala vatandaşların kurbanlık hayvan arayışı arttı. Kurbanlık hayvan seçiminde dikkat edilmesi...

Veteriner Hekimlerden Kurbanlık Hayvan Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban Bayramı‘na sayılı günler kala vatandaşların kurbanlık hayvan arayışı arttı. Kurbanlık hayvan seçiminde dikkat edilmesi gereken konuları veteriner doktor anlattı.

Kurbanlık hayvan seçiminde dikkat edilmesi gereken konuları anlatan Veteriner Tabip İlayda Çetinbaş, hayvan sıhhatinin yanı sıra yaşının da değerli olduğunu söyledi.

Kurbanlık hayvanın organları ve uzuvlarının tam olması gerektiğini tabir eden İlayda Çetinbaş, “zayıf olmaması gerekiyor. Hayvanların yaşı bizim için çok kıymetli. Bu bir ibadet olduğu için yaşlı hayvanlar ve çok genç hayvanlar kesilmez. Büyükbaş hayvanların 2 yaşını doldurması gerekiyor bunu da önde bulunan dişlere bakınca anlayabiliyoruz. Küçükbaş kurbanlıklarda ise bir yaşını doldurması kurban olması için yeterlidir” dedi.

“Şap hastalığı maalesef bu devirde çok yaygınlaştı”

Yaklaşan bayram öncesi şap hastalığının gündeme geldiğini belirten Çetinbaş, “Şap hastalığı maalesef bu periyotta çok yaygınlaştı. Ülkemize dışardan bir virüs geldi ve biz Türk Veteriner Doktorları olarak aşı üretiyoruz. Şap hastalığının belirtileri ayaklarda topallama ile başlar. Hayvanın ateşi yükselir ve ağızda yaralar görülür. Bu hastalığın insanlara bulaşma ihtimali yoktur. Hayvan alırken dişi ise hamile olup olmamasına, şap ve tüberküloz hastalığına dikkat edilmesi gerekiyor. Tüberküloz dişi ve yaşlı hayvanlarda çok görülen bir hastalık. Bu hastalığı ciğerlerinden anlayabiliriz. Koşullu kesim prosedürüyle kesilir ve kavurma yordamıyla yenilebilir” sözlerine yer verdi.

“Etler, kesildikten sonra dinlendirilmeli”

Kurban edilen hayvanın etlerinin daha lezzetli olması için dinlendirilmesi gerektiğini belirten Çetinbaş, “Kurban kesildikten sonra serin bir yerde 1 yahut 2 saat etin dinlenmesi gerekiyor. Kestikten sonra çabucak yenilmesini biz asla tavsiye etmiyoruz. Evvel kurbanı kesiyoruz, 1 yahut 2 saat dinlendiriyoruz sonra buzluklara kaldırıyoruz. Biz Veteriner Tabipler olarak bir gün sonra yenmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

Kurbanlık hayvanın kesilirken dikkat edilmesi gereken konuları aktaran kasap Ahmet Sönmez ise, “2 yaşından küçük büyükbaş hayvandan kurban olmaz. Vatandaşlarımız mezbaha da kesiyor. Köylerde kesenler ise traktörlerin gerisine takılan vinçlerle bağlayıp kesmesi daha kolay ve pak oluyor. Hayvana eziyet edilmemiş oluyor. İple kesme usulü artık kalmadı. Hayvana eziyet oluyor, insanlara da zorluk oluyor. Traktörlerin ardına takılan vinçlerle bağlayıp kesmesi daha kolay. Hem hayvan eziyet çekmiyor, hem de kasap yorulmuyor ve kendini yaralamıyor” dedi. – SİVAS

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat