Ülkemizin Tasarruf Sistemi BES, 19 Yaşında BES, Son 10 Yılda 17 Kat Büyüdü

Türkiye’de 19. yılını dolduran BES, 2012 yılından bu yana fon büyüklüğünü 17 kat; iştirakçi sayısını...

Ülkemizin Tasarruf Sistemi BES, 19 Yaşında BES, Son 10 Yılda 17 Kat Büyüdü

Türkiye’de 19. yılını dolduran BES, 2012 yılından bu yana fon büyüklüğünü 17 kat; iştirakçi sayısını 4,5 kattan fazla artırdı. TSB Lideri Atilla Benli: “Yüzde 30 devlet katkısı, 18 yaş altı BES, vakıf ve sandıklardan BES’e transfer, birikimlerin kısmen çekilmesi ve temlik edilmesine yönelik getirilen düzenlemelerle gelişimi daima desteklenen sistemimiz, büyük bir muvaffakiyet öyküsüdür.”

Ülkemizde 19 yılı geride bırakan Kişisel Emeklilik Sistemi’nin (BES) uzun vadeli yatırım enstrümanları ortasında öne çıktığının altını çizen Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Lideri Atilla Benli, “Emeklilik devrinde gelir kaybını engellemeyi amaçlayan BES, enflasyonun üzerinde getiri imkânı sağlayarak bunun da ötesine geçmeyi başardı. Uzun vadede tasarruf ederken kazandıran kıymetli bir sisteme dönüştü. 2003 yılında hayata geçirilen BES, 2012 yılında yaklaşık 21 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşmıştı. Son 10 yılda bunu 17 kattan fazla artırmayı başardık.”

“BES ülkemizde, dünyada gibisi olmayan teşviklerle klasik tasarruf araçlarından ayrışıyor”diyen Benli, her türlü risk profiline uygun fonun bulunduğu Sistem’de kısa vadeli yatırım tercihlerinin ekonomik dalgalanmalardan etkilenebildiğini lakin sistemin tabiatı gereği, orta ve uzun vadede kazanım sağladığını belirtti.

Sistemin uzun vadeli yapısına uygun tercihlerin iştirakçileri koruduğunu ve birikimlerini önemli manada büyüttüğünü vurgulayan Atilla Benli, “BES’te uzun müddet kalan kesinlikle kazanıyor. 5 ve 10 yıllık devirlere bakıldığında, emeklilik yatırım fonlarının ortalama getirisi, TÜFE ve BIST-100 endeksinden daha yüksekdedi.

TSB’nin ülke iktisadına katma kıymet sağlamak, sigorta kesimini büyütmek, sigortalılar lehine eserler geliştirmek ve bunların kullanımlarını yaygınlaştırmak için çalıştığını hatırlatan Benli, vatandaşların BES’e teveccühü sayesinde TSB’nin bu emellere layıkıyla hizmet edebildiğini vurguladı.

“BES’in gelişimi için Devletimiz ve SEDDK büyük özveride bulunuyor”

Sistemin 2023 maksatlarını de hatırlatan TSB Lideri Benli, BES’in devletin takviyeleriyle gelişimini kesintisiz sürdürdüğüne işaret etti: “Düzenleyici otoritemiz SEDDK, BES için gerekli tüm adımları özveriyle atıyor. Devletimiz, politika dokümanlarında ve iktisat paketlerinde kesinlikle BES’e yer ayırıyor. Fon fiyatındaki ve artan iştirakçi sayısındaki istikrarın sürdürülebilmesi için 2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda BES’e yer verilmesi kıymetli bir etaptır. Burada, finansman muhtaçlığı doğan iştirakçilerin sistemden ayrılmak yerine, avantajlı şartlarla kredi çekebilmelerine yönelik düzenlemeler yapılacağı vurgulandı. Son olarak da Hazine ve Maliye Bakanı’mız Sayın Nureddin Nebati’nin BES’i yeni teşviklerle desteklemeye devam edeceklerini müjdelemesi çok değerliydi. Tüm bu ağır çalışmalar sayesinde 2023 yılı sonunda 17 milyon iştirakçi ve 500 milyar TL fon büyüklüğü gayemize ulaşacağımıza yürekten inanıyorum.”

Sistemde hayata geçirilecek öbür düzenlemelerin ise “konut ve çeyiz hesapları alternatifleri, kısmi çekiş hakkı ile iştirakçilerin finansal muhtaçlıklarını karşılamalarına ve birikimlerinin temlik edilmesine imkan sağlanması ve tek seferde yatırılacak katkı hisselerine ödenecek devlet katkısının yıllara sâri olarak hesaba dâhil edilmesi” olduğunu belirten Benli, bu düzenlemelerin vatandaşın ilgisini daha da artıracağını ve sistemin daha da güçleneceğini belirtti.

Atilla Benli, BES’e ait şimdiki dataları de paylaştı. 24 Ekim 2022 prestijiyle; toplam katılımcı sayısının 14 milyonu geçtiğini, toplam fon büyüklüğünün ise devlet katkısı dâhil 367 milyar Türk lirasını aştığını açıklayan Benli, BES ve OKS’ye iştirakçilerin ödediği katkı hissesinin ise 14 Ekim 2022 tarihli Emeklilik Nezaret Merkezi datalarına nazaran 130 milyar Türk lirasının üzerine çıktığını söyledi. Bu sayıların 10 yıl öncesiyle kıyaslandığında BES’in muvaffakiyet tablosunun daha hakikat anlaşılacağını tabir eden TSB Başkanı, “2012 yılında yaklaşık 21 milyar lira olan fon büyüklüğümüz bugün yaklaşık 17 kat artarak 367 milyarı geçti. Yeniden tıpkı yıl iştirakçi sayımız 3,13 milyonken artık bu sayıyı 4,5 kattan fazla artırmış durumdayız” dedi.

Başarılı performansıyla iştirakçilerin yüzünü güldüren BES’in finans sisteminin en tesirli araçlarından biri olduğunu vurgulayan Benli kelamlarını şöyle tamamladı: “Bu öyküyü, devlet, millet ve sigorta kesimi olarak bir arada yazdık. Her geçen gün güçlenen Kişisel Emeklilik Sistemi’mizle gurur duyuyoruz. Sistemin vatandaşlarımıza, milletimize ve devletimize kazandıracağı kaç yaşları olsun.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı