Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kanser aşısının ilk sonuçlarının başarılı olduğu açıklandı

Corona virüs ile gayret kapsamında dünyada onaylanan ve mRNA teknolojisiyle geliştirilen birinci aşıyı geliştiren Türk...

Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin kanser aşısının ilk sonuçlarının başarılı olduğu açıklandı

Corona virüs ile gayret kapsamında dünyada onaylanan ve mRNA teknolojisiyle geliştirilen birinci aşıyı geliştiren Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Hasret Türeci tarafından geliştirilen kanser aşısının birinci etap sonuçları ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Amerikan Klinik Onkoloji Derneği’nin (ASCO) Chicago’daki yıllık konferansında sunulan kanser aşısının bağışıklık sistemini tümör hücrelerine saldırması için tetikleyebildiği ve hastalığı başarılı bir halde uzak tutabildiği belirtildi.

TÜRÜNÜN BİRİNCİ ÖRNEĞİ

BioNTech’in kurucuları, pankreas kanseri hastaları için her hasta için özel hazırlanan aşı ile ilgili New York’taki tabiplerle bir ortaya geldi. Çeşidinin birinci örneği olan klinik çalışmasının birinci evre sonuçlarında elde edilen bulgularda tedavisi sıkıntı öbür kanserler için yeni bir tedavi çağının habercisi olduğunun umulduğu aktarıldı. Pankreas kanserinin ölümcül tümörler içerdiği belirtilen çalışmada, hastalığa yakalananların yalnızca dörtte birinin bir yıl yahut daha uzun müddet hayatta kalabildiğinin altı çizilirken, araştırmacılar, elde edilen son bulguların teknolojinin başka kanserlerde kullanılmasının önünü açabileceğini söyledi.

SONUÇLARDAN HEYECANLIYIZ

New York’taki Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nin baş araştırmacısı Dr. Vinod Balachandran, “Diğer birtakım immünoterapilerin bilakis, bu mRNA aşılarının pankreas kanseri hastalarında bağışıklık reaksiyonlarını uyarma kabiliyetine sahip olduğu görülüyor” derken, “Bağışıklık reaksiyonunuz varsa daha düzgün bir sonuca sahip olabileceğinizi düşündüren erken sonuçlardan çok heyecanlıyız” diye konuştu.

18 AY SONRA KANSER SONA ERİYOR

Pankreas hastalarının yaklaşık yüzde 20’sinin ameliyat için uygun olduğu aktarılan çalışmada, araştırmacılar, kelam konusu hastaların tümörlerini tahlil ederek çok sayıda bağışıklık hücrelerine bilhassa de bedeni enfeksiyondan koruyan ve kanserle savaşmaya yardımcı olan T hücrelerine sahip olduklarını keşfettiler.