81 ilin valiliğine gönderildi! İçişleri’nden düğün ve nişan benzeri etkinliklerle ilgili yeni genelge

İçişleri Bakanlığı düğün, nişan, asker uğurlaması vb. etkinlikler için 81 vilayet valiliğine yeni bir genelge...

81 ilin valiliğine gönderildi! İçişleri’nden düğün ve nişan benzeri etkinliklerle ilgili yeni genelge

İçişleri Bakanlığı düğün, nişan, asker uğurlaması vb. etkinlikler için 81 vilayet valiliğine yeni bir genelge gönderdi. Genelgede, yaz aylarında artan düğün, nişan, asker uğurlaması aktiflikleri münasebetiyle ateşli silahla havaya ateş açılması olaylarına karşı dikkatli olunması ve önlemlerin gözden geçirilmesi istendi.

“SİLAHLA ATEŞ EDEN KİŞİ 3 YILA KADAR MAHPUSLA CEZALANDIRILIR”

Genelgede, kültürümüzün bir kesimi olan bayram, düğün, asker uğurlama, spor karşılaşması üzere kutlama ve etkinlikler sırasında ateşli silahla havaya ateş açılması, istenmeyen üzücü olaylara sebebiyet verdiği söz edildi. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun “Genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulmaması” başlıklı 170’inci unsurunda yer alan “Kişilerin hayatı, sıhhati yahut malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da şahıslarda endişe, dert yahut panik yaratabilecek biçimde;(…) Silahla ateş eden yahut patlayıcı husus kullanan kişi, altı aydan üç yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılır.” kararı uyarınca gerekli isimli ve cezai süreçlerin yapılması, açık alanlarda yapılacak etkinliklerde farkındalık oluşturulmasına ait genel buyruk yayımlanması ve tertip sahiplerinden taahhütname alınması konularında valiliklerin talimatlandırıldığı hatırlatıldı.

3 YILDA OLAY SAYISI YÜZDE 79 AZALDI

Bakanlık genelgede, evvelki yıllarda alınan önlemlerin sonuçlarını da paylaştı. Buna nazaran; 2019 ve 2021 yılı dataları incelendiğinde; 2019 yılında 1.888 olay meydana gelirken, 2021 yılında olay sayısı %78,76 azalışla 401’e düştüğü, 185 olan yaralı sayısının %32 azalışla 125, 16 olan meyyit sayısının %50 azalarak 8’e düştüğü belirtildi.

“MUTLULUĞA KURŞUN SIKMA GELECEĞİ KARARTMA”

Düğün, nişan, asker uğurlama, spor karşılaşmaları galibiyet kutlamaları vb. aktifliklerin yaz aylarında artacağı göz önünde bulundurularak “Mutluluğa Kurşun Sıkma Geleceği Karartma” sloganlı afişlerle vatandaşlar bilgilendirilecek. Bu afişler, toplumsal medya platformları başta olmak üzere yerel/ulusal basın/yayın organlarında yayımlanacak, vilayet ve ilçelerde bulunan billboardlara asılacak, kamu kurum ve kuruluşlarının resmî internet sitelerinde kullanılacak.

DÜĞÜN SAHİPLERİNDEN TAAHHÜTNAME ALINMASI UYGULAMASINA DEVAM EDİLECEK

Valiliklerce kelam konusu etkinliklere yönelik önleyici önlemler gözden geçirilecek, kontroller artırılacak ve mahallin kurallarına nazaran ek önlemler alınabilecek. Aktiflik alanlarında havaya silahla ateş edilmesi dahil her türlü olumsuzluğun önüne geçilmesi hedefiyle etkinlik/organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması uygulamasına devam edilecek.

Valiler ve kaymakamlar koordinesinde kutlamalarda silah kullanılmamasına yönelik mahallî idareler, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, lokal medya vb. kurumların dahil edileceği toplumsal farkındalığı artırıcı kampanyalar düzenlenecek. Vali ya da kaymakam başkanlığında düzenlenen muhtar ve halk toplantılarında husus gündeme alınarak toplumsal farkındalık artırılacak. Kolluk ünitelerince kelam konusu etkinlik/organizasyonlarda sivil işçi görevlendirilecek. Etkinliklerde kamu çalışanının havaya ateş açtığının tespit edildiği durumlarda, ilgili işçi hakkında gerekli adli/idari süreçlere başlanılacak.

AA / Aktüel