Çalışan Riski Gerçek Yönetilmezse Şirketler İçin Büyük Risk

Global piyasaların önder insan kaynakları idare danışmanlığı firması Mercer ile sigorta brokerliği ve risk idaresi...

Çalışan Riski Gerçek Yönetilmezse Şirketler İçin Büyük Risk

Global piyasaların önder insan kaynakları idare danışmanlığı firması Mercer ile sigorta brokerliği ve risk idaresi alanında global bir önder olan Marsh’ın sıhhat ve yan haklarda bütünsel tahliller üreten markası Mercer Marsh Benefits’in (MMB) düzenlediği ‘Çalışan Riskleri ve Yan Hakları Konferansı’ iş dünyasının önde gelen şirketlerinin İK başkanlarının iştirakiyle gerçekti.

Mercer ve Marsh’ın sıhhat ve yan haklarda bütünsel tahliller üreten markası Mercer Marsh Benefits (MMB) Türkiye, şirketlerin gündemini meşgul eden en kıymetli hususlardan biri olan çalışan risklerine dikkat çekmek ve iş dünyasındaki uygulama örneklerini paylaşmak emeliyle düzenlediği ‘Çalışan Riskleri ve Yan Hakları Konferansı’nı Türkiye’nin önde gelen şirketlerin 300’den fazla İK profesyonelinin iştirakiyle İstanbul’da gerçekleştirdi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Marsh McLennan Türkiye İdare Şurası Lideri Tayfun Bayazıt, yaşanan pandemi ve ekonomik dalgalanmalar sebebiyle kısa ve orta vadede önemli manada belirsizliklerin ortaya çıktığına ve iş dünyasını zorlayıcı bir periyoda girildiğini belirtti ve hayatımızı etkileyen bu yeni trendlerin tıpkı vakitte fırsatlar içerdiğine dikkat çekti. Bayazıt, şunları söyledi: “Çalışanların bir şirketin en kıymetli gücü olduğunu söyleyen Bayazıt, “Ancak hakikat yönetilmezse, kurum açısından kayda kıymet bir risk oluşturabilir. Çalışan riskleri; iş gücünüz ve bu kritik varlığı yönetme, donatma ve motive etme usullerinizle temaslı iş riskleridir. Risk idare süreci çalışanları, emeli ve kârı kapsayacak biçimde gelişiyor. İnsan kaynakları ve risk profesyonelleri sıhhat ve güvenlik, ESG ve işin geleceği ile ilgili çalışan risklerini hafifletmek için birlikte çalışmalı” dedi.

‘Çalışan Riskleri’, ‘Sağlık Sigortası Maliyetlerinin Yönetimi’, ‘Esnek Yan Haklar’ ve ‘Çalışan Wellbeing Tahlilleri İçin Yeni Adım’ olmak üzere 4 ana husus başlığının tartışıldığı panellerde Türkiye’nin önde gelen firmalarının yöneticileri çalışanlara yönelik şirket içi uygulamalarını ve öngörülerini paylaştı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı