Türk Telekom’un sağlıkta 5G projesine AB’den destek

Türk Telekom’un içinde yer aldığı 5G ve yapay zekâ teknolojileri ile sıhhat alanında kriz idaresi...

Türk Telekom’un sağlıkta 5G projesine AB’den destek

Türk Telekom’un içinde yer aldığı 5G ve yapay zekâ teknolojileri ile sıhhat alanında kriz idaresi yapan memleketler arası ‘AlCom4Health’ projesi, Avrupa Birliği İnovasyon Programı EUREKA’dan hibe takviyesi aldı. 4 farklı ülkeden 9 proje ortağının yürüttüğü çalışma ile 5G ve yapay zekâ tabanlı yeni kuşak teknolojiler aracılığıyla kamu sıhhati idaresinde güzelleştirme amaçlanıyor.

Türkiye’nin dijital geleceğini inşa eden Türk Telekom, sıhhat alanındaki başarılarına bir yenisini ekledi. Türk Telekom’un 5G ve yapay zekâ tabanlı teknolojilerle sıhhat alanında kriz idaresine yardımcı olacak “AICom4Health” projesi, Avrupa Birliği İnovasyon Programı EUREKA’dan hibe almaya hak kazandı.

4 farklı ülke ve 9 proje ortağının yürüttüğü “AICom4Health” projesi, sağlıklı ve akıllı kentler için yeni jenerasyon 5G teknolojileri ile desteklenen bir idare platformunun hayata geçirilmesini hedefliyor. Proje içerisinde üniversite ve sıhhat kurumları da yer alıyor. “AlCom4Health” ile sıhhat alanındaki kriz idaresinde yapay zekâ tabanlı uygulamaların 5G altyapısı ile çalışması sağlanacak. Memleketler arası konsorsiyumda yer alan tek Türk operatör olan Türk Telekom ile birlikte Etiya, Netaş ve Bewelltech projenin Türkiye konsorsiyumunu oluşturuyor. Avrupa Birliği İnovasyon Programı EUREKA’dan hibe takviyesi alanAlCom4Health, Türkiye’deki öncü 5G dikey kesim uygulama projelerinden biri olacak.

“Kriz durumlarında kamu sıhhati idaresine teknolojimizle dayanak olacağız”

“AICom4Health projesinin, kriz devirlerinde kamu sıhhati idaresine takviye sağlayacağını belirten Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, şöyle konuştu:“Pandemi periyodunda yeni jenerasyon teknolojilerin önleyici önlemlerde kritik ehemmiyete sahip olduğunu gözlemledik. AICom4Health projesi ile 5G teknolojilerini kriz ile uğraş sürecine faal bir formda entegre ederek, yapay zekâ destekli-gerçek vakitli bilgi tahlilleri ile kamu sıhhati idarelerine dayanak olmayı planlıyoruz. 5G dijital ekosistemini geliştirme çalışmalarımız kapsamında farklı bölümlerden yerli ve yabancı paydaşlarımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. EUREKA, Hoziron Europe üzere Milletlerarası Ar-Ge programlarına katılarak gelecek kuşak telekomünikasyon teknolojileri alanındaki Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımızla, küresel ölçekte paha üretmeyi sürdüreceğiz.”

Salgınla uğraş kolaylaşıyor

AlCom4Health projesi ile salgın devirlerinde şu uygulamalar yapılıyor:

Halkın ağır olarak bulunduğu iç ve dış alanlarda; yetersiz hava kalitesi, maske takmama, toplumsal uzaklık ihlâli, çok yoğunluk ve hareketlilik durumları ile yüksek ateş, halsizlik ve kısmi şuur kaybı üzere hastalık belirtileri, sensör ve kameralarla anlık olarak tespit ediliyor. Kameralardan alınan imgeler ve IoT (Nesnelerin interneti) sensörlerinden alınan ısı, sıcaklık, hava kalitesi vb. datalar, yapay zekâ takviyeli sistemler ile tümleşik olarak tahlil edilerek salgınla uğraş eden takımlara gerçek vakitli olarak iletiliyor. Bu projede kullanılacak Objelerin İnterneti, yapay zekâ (AI), görüntü analitiği (VA) ve Network Slicing (Şebeke Dilimleme) üzere yeni jenerasyon 5G teknolojileri ile daha az gecikmeli ve yüksek kapasiteli data gönderiminin sağlam bir formda sağlanması amaçlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı