Muğla Çam Balı Milletlerarası Platforma Taşındı

Türkiye’de üretilen çam balının dünyaya tanıtıldığı 7. Memleketler arası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi,...

Muğla Çam Balı Milletlerarası Platforma Taşındı

Türkiye’de üretilen çam balının dünyaya tanıtıldığı 7. Memleketler arası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi, Marmaris Grand Yazıcı Turban Otel’de gerçekleşti. Muğla Valiliği himayesinde Muğla Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü katkılarıyla, Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği (MAYBİR) ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) tarafından gerçekleştirilen kongreye Muğla Valisi Orhan Tavlı, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, MSKÜ Rektörü Prof.Dr. Turhan Kaçar, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik, Besin ve Tarım Örgütü Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Lideri Ziya Şahin, Muğla Arı Yetiştiricileri Lideri Veli Türk, Muğla Borsa Lideri Hurşit Öztürk ve ünlü spiker Mesut Yar katıldı. Kongrede konuşan Barış Saylak, ihraç ettiğimiz tek balın Çam balı olduğunu ve üretimin yüzde 85’ini Muğla’nın gerçekleştirdiğinin altını çizerek değişen iklim şartları nedeniyle azalan çam balından maddi kaybı önlemek emeliyle bal yan eserleri üretimine başladıklarının altını çizdi.

Sektörün memleketler arası seviyede tüm paydaşlarının buluşması, arıcıların teorik bilgi edinmelerinin yanı sıra uygulama ile ilgili bahislerde da tecrübelerini artırmaları hedefleyen 7. Memleketler arası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi, 15-19 Kasım 2022 tarihleri ortasında gerçekleşti. 5 gün süren kongrede ulusal ve milletlerarası birçok firma eserlerini tanıtarak ticaret ağlarını genişletme fırsatı yakaladı.

Kongrede konuşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, “Bal bizim medeniyetimizde yalnızca bir besin değil, birebir vakitte bir kavram. Birebir vakitte hoşluğun, güzelliğin ve tadın manasıdır. Bugün bu çalıştay sonucunda sizlerden alacağımız geri dönüşler bizim için epeyce değerlidir. Arı üzere çalışmaya devam edeceğiz. 24 adet tescilli balımız var. Bu ballar birebir vakitte dünyanın da ağzının tatlandırıyor. Ziraî ve kırsal alanda kalkınmayı sağlayacak kıymetli hibe dayanakları var. 2 milyon 800 bin kovan için 10 milyon 900 TL devlet dayanağı sağlandı. Taklit ve tağşiş hususlarını son derece önemsiyoruz. Sona yanlışsız yaklaşıldığını düşünüyoruz. Kıymetli bir ara kat edildi. Türk şeker konusunda 2023 yılında da takviye olmaya devam edeceğiz. Ülkemiz çam balı üretiminin yüzde 90’ına sahip. Yani tüm dünyada tüketilen bütün çam balının yüzde 90’ı buradan çıkıyor. Yüzde 90’ın ise yüzde 80’i Muğla’dan çıkıyor. Bu gurur sizlerin, bu gurur bizlerin. Biz bunların tıpkı vakitte niteliğini de artırmak istiyoruz. Marmaris’te 262 hektar bal ormanlarını tespit edildi. 8 bin adet keçiboynuzu, sofra fidanlarını dikilecek ve ayrıyeten 5 kilogram da arı otu tohumu ekilecek. Şunu söylemeye çalışıyoruz. Allah dermansız sıkıntı vermesin. Bu millet ve devlet ayakta olduğu surece bunların hepsini aşmaya devam edeceğiz” açıklanmasında bulundu.

Muğla arıcılığının daha üste taşınması için kamunun tüm kuruluşlarının elbirliği yaptığını söyleyen Muğla Valisi Orhan Tavlı, “2020 yılında kurulan Apiterapik Eserler Ar-Ge ve İnovasyon merkezi çalışmalarını daima bir arada hayata geçiriyoruz. Burada Sayın Cumhurbaşkanımız himayelerinde bulunan tüm ünitelerin arıcıların buyruğunda olduğunu bilhassa vurgulamak istiyorum. Muğla çam balının ve arıcılığının başşehri. Birinci çağlardan 2020 yılına geldiğimizde kültür turizmiyle başladık işe. Bir baktık ki 569 yerleşim yeri var. Bir o kadar da birinci çağlardan bu yana antik kent var. Birinci çağlardan beri tüm medeniyetler burada ve biz bütün medeniyetleri Anadolu coğrafyasında şuanda temsil ediyoruz. Her gezdiğimiz antikkentte sıhhatimiz ve şifanın izlerini gördük. Dedik ki kültür turizmin altyapısını oluştururken bir taraftan da kırsal kalkınma modeline dönüştü. Her gittiğimiz yerde sıhhatin güçlü izlerini gördük. Datça Knidos’ta Hipokrat’tan 100 yıl evvel tıp okulunun olduğunu ve Hipokrat’ın da eğitim gördüğünü gördük. Alanda arkadaşlarımız çalışma yapıyor. Burada sıhhat turizmi ile ilgili çalışmaların temelini bütün paydaşlarımıza gönderiyoruz. Turizmin her çeşidi tarıma ve arıcılığa hizmet etmekte. Arıcılık yalnızca tarımın değil, insanlığın sigortası. Tüm arıcılarımıza hürmet ve hürmetlerimizi sunuyoruz” dedi.

3 Milyon Arının Durağı Muğla

Çam balının, kestane ve meşe balından sonra içeriğindeki fenolik bileşenler açısından 3.sırada olduğunu Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, “Üretimin yüzde 90-95’i Türkiye’de, bunun yüzde 85’i de Muğla’da yapılmaktadır. Üretim döneminde Muğla’da 2 milyona yakın arı kolonisinin üretim faaliyeti gösteriyor. Dönemde yaşanan bu yoğunluğu Vilayet Müdürlüğümüzün projesi olan “Arı Konaklama Noktalarının Sayısallaştırılması Projesi’’ ile yaklaşık 13.000 arı konaklama noktası belirleyerek bu alanlarda 3 milyona yakın arı kolonisinin konaklamasını sağlayarak problemsiz denebilecek formda yönetiyoruz. 2019 yılını çam balı döneminde konuk arıcıların üretimiyle birlikte vilayetimizde 30 bin tona yakın çam balı üretimi gerçekleştiriliyorken, 2020 yılında 6 bin 103 ton, 2021 döneminde ise yangınlarında tesiri ile 3 bin 800 ton civarında bir çam balı üretimi gerçekleşmiştir” dedi.

“Muğla, Sıhhat Turizminin Değerli Bir Rotası Haline Gelecek”

“Apiterapik Arıcılık Eserleri Sürece ve Ar-Ge İnovasyon Merkezi Projesi’’ kapsamında Muğla genelinde arıcılara propolis, perga, arı zehri ve polen olmak üzere genel arıcılık eğitimleri Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü tarafından verilmeye devam ettiğini söyleyen Barış Saylak, “Bu eğitimlerle birlikte ihtisas eğitimi gerektiren Ana Arı ve Arı Sütü üretim eğitimlerimizin birinci etabı Tarım ve Orman Bakanlığı uzman çalışanı eşliğinde vilayet genelinden seçilen 32 genç arıcımızın iştirakiyle Fethiye’de bulunan Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği’ne ilişkin arı ıslah merkezinde tamamlanmıştır. Proje sonunda imali tamamlanacak olan arı eserleri sürece tesisine kaliteli polen, propolis, arı sütü vb. arı eserlerinin bu mevzuda eğitilmiş Muğlalı arıcılardan temin edilmesi amaçlanmaktadır. 10 milyon TL civarında bir bütçeye sahip olan Apiturizm Projesi ile Apiterapi eserlerinin yaygınlaştırılması ve dünyada sıhhat turizminin en kıymetli ayaklarından biri olan Apiturizmde ilimiz ve ülkemizin değerli bir rota haline getirilmesi amaçlanmaktadır. Projeye tahsisi edilecek alanda apiturizm köyü inşaatı, tedavi merkezlerinin oluşturulması ve konaklama imkânlarının sağlanması üzere bütünsel bir bakış açısıyla hazırlanan proje ile kum, deniz, tarih ve doğasıyla turizm merkezi olan vilayetimizin yıl uzunluğu hizmet veren bir turizm üssü haline getirmek ana gayelerimizden birisidir” açıklamasında bulundu.

Orman yangınlarından sonra arıcılaraher yıl rutin olarak yapılan arılı kovan dayanağına ek olarak 2 milyon TL’nin üzerinde ödeme gerçekleştirdiklerini belirten Barış Saylak, “Orman yangınlarından ötürü ani flora ve bal kaybı yaşayan arı kolonilerinin kışı sağ atlatabilmesi için elzem olan kış beslemesinde kullanılması amacıyla Vilayet Müdürlüğümüzce vilayet genelinde toplam 489.528,00 kg Arı yemi, 183.750 Kg. arı keki, 155.775 Kg. toz şeker ve 4.644 Kg. fondan şeker dağıtılmıştır. Ayrıyeten yangın periyodundan bu yana Türk Şeker A.Ş. ile birlikte 5.428 ton toz şeker indirimli olarak arıcılarımıza ulaştırılmıştır. Arılı kovan dayanağına ek olarak 53 arıcımıza yangın hasar dayanağı 61.710.00 TL ve çam balı telafi dayanağı olarak 86 arıcımıza toplam 192.300.00 TL ödeme yapılmıştır. Hibe takviyesi; alet ekipman alan arıcılara yüzde 50 sübvansiyon sağlandı” dedi.

12 ülkeden yüzlerce arıcı ve bilim insanı ile bölüm temsilcilerinin buluştuğu 7.Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi’nin son gününde çalıştaylar ve paneller düzenlendi. Ünlü gazeteci ve sunucu Mesut Yar’ın moderatörlüğünü yaptığı “Muğlalı Arıcıların Geleceği” panelinde bal üretimi, arıcılık eserleri, iklim değişikliğinin arıcılık faaliyetlerine tesiri, kesimin meseleleri ve tahlil teklifleri konuşuldu. İstiklal marşı ve hürmet duruşu ile başlayan panelin birinci kısmında kürsüye çıkan ve kendisinin de arıcı olduğunu anlatan Moldova Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor Türkiye ve Moldava’nın iş birliğinin artarak devam edeceğini, arıcılık dalının ülkelerinde de saygın bir yerde olduğunu ortak çalışmaları geliştirmekten memnunluk duyacağını belirtti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı