Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı, Metaverse Hakkında Konuştu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, metaverse hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye Odalar...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı, Metaverse Hakkında Konuştu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, metaverse hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ev sahipliğinde, “Türkiye Teknoloji Buluşmaları” gerçekleşti. Etkinliğin ana konusu ise “Dijital İşler”. Etkinlikte e-ticaret, e-ihracat, dijitalleşme, metaverse, NFT, blockchain gibi konu başlıkları ele alındı. Hisarcıklıoğlu konuyla ilgili şunları söyledi:

“Artık yeni dijital evrenimiz Metaverse. Metaverse dediğimiz şey sadece sanal gerçeklikten ve gözlükten ibaret değil. Artık perakendeciler sanal mağaza açarak satış yapıyor. Metaverse evreninde etkinlikler düzenliyor. Tehlikeli meslekler sanal gerçeklikte öğretiliyor. Ancak Metaverse’in gerçekten bir ekonomi olabilmesi için ödeme altyapılarına entegre etmemiz lazım. Bu da blok zincirin altyapısı ile ancak mümkün olabilir. Blok zinciri uygulamaları hayatımıza Bitcoin ile girdi. Sonra birçok başka kripto varlıklar çıktı. Ancak bu kripto varlıklarla akıllı sözleşmeler yapılıyor. En basitinden ihracatta teminat vermek gibi sorunların altyapısı sürdürülmektedir. IMF’nin verilerine göre Türkiye, dünyada en çok kripto borsalarından işlem yapan ülke. Ancak bu platformu iş üretmek için kullanmıyoruz. Maalesef çıkardığımız blok zinciri girişimimiz çok az. Yani bu teknolojilerin üreticisi değil, tüketicisiyiz. Bu teknolojinin üretim ayağına daha çok kafa yormalıyız. Metaverse bir magazin konusu değil artık ekonomimizin temel unsurlarından biri haline gelmeli.”