Türkiye Maarif Vakfı, Afrika Günü’nü İstanbul’da düzenledi

Dünyanın 51, Afrika‘nın da 26 ülkesinde Türkiye ismine memleketler arası eğitim faaliyeti yürüten Türkiye Maarif...

Türkiye Maarif Vakfı, Afrika Günü’nü İstanbul’da düzenledi

Dünyanın 51, Afrika‘nın da 26 ülkesinde Türkiye ismine memleketler arası eğitim faaliyeti yürüten Türkiye Maarif Vakfında, Afrika Günü’nün 60’ıncı yıl dönümünde “Afrika’yı Anlamak” temalı aktiflik düzenlendi.???????

Vakıftan yapılan açıklamada, Etiyopya’nın başşehri Addis Ababa’da özgürlük ve bağımsızlık vurgusuyla 25 Mayıs 1963’te kurulan Afrika Birliği Örgütü’nün hayata geçmesinden bu yana dünyada ve Türkiye’de 25 Mayıs’ın Afrika Günü olarak kutlandığı belirtildi.

Eğitimden kültüre, teknolojiden kalkınmaya, tarımdan ulaşıma, savunmadan yardım faaliyetlerine kadar tüm dünyada ve bilhassa de Afrika’da hayatın çabucak her alanında insani dış siyasetiyle toplumların ve ülkelerin giderek ilgi ve beğenisini kazanan Türkiye’nin, 25 Mayıs Afrika Günü için de özel programlar düzenlediği kaydedildi.

Bu kapsamda, Afrika’nın 26 ülkesinde örgün ve yaygın eğitim faaliyetleri ile kıtanın ağır ilgisini kazanan Türkiye Maarif Vakfının İstanbul’daki genel merkezinde Afrika Günü programı düzenlendiği aktarıldı.

Programda, Afrika’daki Maarif Okullarından mezun olup, Türkiye’de üniversite eğitimi gören öğrencilerin iştirakiyle yapılan panelde, Afrika’da bir ailede gündelik hayat, Afrikalı bir çocuğun eğitim hayatı, bereketli toprakların lezzet haritasında yemek çeşitleri ve mutfak kültürü, konuk ağırlama, klasik kıyafetler ve danslardaki sembolik manalar ile doğum ve vefat ritüellerinin ele alındığı tabir edildi.

Açıklamada, programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Maarif Vakfı Lideri Prof. Dr. Birol Akgün’ün kelamlarına de yer verildi.

Prof. Dr. Akgün, Afrika’daki 44 ülkede büyükelçiliklerinin bulunduğunu, Dışişleri Bakanlığının stratejik amaçlarından birinin 54 ülkenin tamamında büyükelçilik açmak olduğunu aktardı.

“Uzun periyotlu olarak yalnızca stratejik, diplomatik ve ekonomik bağlantılar değil kültürlerin ve halkların birbirini tanıması için faaliyetler lazımdı.” diyen Akgün, YTB üzerinden burs faaliyetlerinin yürütüldüğünü, eğitim üzerinden bu ilgileri tesis eden kurumun da Türkiye Maarif Vakfı olduğunun altını çizdi.

Afrika’nın 26 ülkesinde eğitim faaliyetiyle bu bağların bir kesimi olmaktan çok keyifli olduklarını vurgulayan Akgün, “Maarif Okullarının muvaffakiyet öyküsü hepimizi gururlandırıyor. Türkiye’nin altyapısı, endüstrileşme ve eğitim alanında geldiği düzey Afrika ülkeleri için örnek teşkil ediyor. Daha düzgün birliktelikler ve daha âlâ bir gelecek kurmak, Türkiye Cumhuriyeti’nin her kurumunun ve Türkiye Maarif Vakfının önceliğidir. Hepinizin Afrika Günü’nüzü kutluyorum. Memnun bir geleceğe daima birlikte yürüyebilmek üzere.” tabirlerini kullandı.

Afrika özel programının, Afrikalı müzisyen, beste muharriri, aktivist Enzo Ikah’ın müzikleri ve kıtanın son yüzyıllarda maruz kaldığı ayrımcılığa dair yorumlarıyla sona erdiği kaydedildi.

Kaynak: AA / İrem Demir – Eğitim