Toshiba borsadan çıkıyor

Japon teknoloji holdingi Toshiba Corp, Japon yatırım fonu Japan Industrial Partners’ın (JIP) Toshiba’nın özelleştirilmesinin önünü...

toshiba borsadan cikiyor ssuj

Japon teknoloji holdingi Toshiba Corp, Japon yatırım fonu Japan Industrial Partners’ın (JIP) Toshiba’nın özelleştirilmesinin önünü açacak 14 milyar dolarlık devralma teklifi üzerinde anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Daha önce aralarında finansal hizmetler şirketi Orix Corp, elektronik üretim şirketi Rohm Co ve enerji şirketi Chubu Electric Power’ın da bulunduğu JIP liderliğindeki 20 Japon şirketinden oluşan bir konsorsiyumun Toshiba’yı özelleştirmeyi planladığı bildirilmişti.

Konsorsiyum, Toshiba hisselerinin yüzde 78,65’ine sahip olacakken, hisselerin üçte ikisinden fazlasına sahip olmaları, geri kalan hissedarların hisseleri için zorunlu satın alma teklifinde bulunmaları için yeterli olacak.

Ülke dışındaki aktivist yatırımcılarla yıllarca süren mücadelenin ardından bu anlaşmayla 148 yıllık şirketin büyük çoğunluğu Japon yatırımcıların eline geçti. Toshiba’nın en erken Aralık ayında borsadan çıkması bekleniyor.

Bu anlaşma, bu yıl Japonya’daki en büyük satın alma ve birleşme (M&A) oldu.

Kaynak: AA