TARIMSAL SULAMAYA TEHDİT: ELEKTRİK FİYATLARI

Bu yıl asıl büyük sorun sulama konusunda yaşanacak. Çiftçi, "kuraklık yok, su çok" diye sevinemeyecek.

TARIMSAL SULAMAYA TEHDİT: ELEKTRİK FİYATLARI

TARIMSAL SULAMAYA TEHDİT; ELEKTRİK FİYATLARI

Kuraklıkla ilgili hiç sorun yaşanmasa bile üretimde bir miktar kayıp yaşanacak. Çünkü çiftçilerden bazıları gübre ve mazot fiyatlarındaki aşırı yükselme nedeniyle hiç ekim yapamadı. Bazıları ekim alanlarını daralttı. Bazıları ise ekim yapsa da yeterli gübre kullanamadı. Bu da üretim miktarında azalmaya neden olacak.

Bu yıl asıl büyük sorun sulama konusunda yaşanacak. Çiftçi, "kuraklık yok, su çok" diye sevinemeyecek. Su çok olsa da kullanmak kolay ve ucuz olmayacak. Yılbaşı gecesi, doğalgaz, elektrik, mazot, benzin, LPG fiyatlarına çok büyük zamlar yapıldı. Çiftçinin sulama amaçlı kullandığı elektriğe bir seferde yüzde 92 zam yapılmış oldu. Çiftçinin sulama elektriği yeni yıla yüzde 92 artışla başladı. Yani 100 liraya kullandığı elektrik 192 lira oldu.

Elektrik zamları sadece konutlarda, ticarethanelerde, sanayide değil tarımda da can yakıyor. Yüksek zamlar çiftçiyi sulu tarımdan uzaklaştıracak düzeye ulaştı. Daha önce mazot, gübre, ilaç gibi temel girdilerdeki yüksek fiyat nedeniyle maliyetlerin artmasından şikayet eden üreticiler,” Bu girdilerdeki artış belimizi bükerken buna ilave olarak elektrik zamları mazotu, gübreyi, ilacı geride bıraktı. En büyük giderimiz elektrik oldu. Böyle devam ederse kimse sulu tarım yapamaz” görüşünü dile getirdi.

Çiftçinin de artık bilinçli olması lazım. Sulama sistemlerinde tasarruflu ve sürdürülebilir sistemlere geçmesi şart. Çiftçi maliyeti düşük olduğunda yüzey sulamayı tercih ediyor.  Kısa vadede düşük maliyetli olabilir ama su, toprak ve bitki besin maddesi kaybı oluşturduğundan bize ileriki zamanlarda büyük maliyetlerle geri dönecek. Çiftçi hem maliyetini düşürmek hem de sürdürebilir tarım için damlama sulama sistemine daha fazla kayıp vermeden geçmeli.

Dicle Elektrik, Şanlıurfa için yaptığı model analizde aynı birim arazinin sulanması için gereken su miktarını, elde edilen verimi, harcanan enerji miktarını ve bunların kâr/zarar sonuçlarını hesaplamış.

100 dönümde arazide maliyet analizi

Şanlıurfa da 100 dönüm arazi ve bir hasat mevsimi veri kabul edilerek hesaplandığında pamuk veya mısır tarımı için yüzey sulama yapıldığında yaklaşık 195 bin kWh elektrik harcanırken, damla sulama tercih edildiğinde enerji tüketimi yaklaşık yüzde 44 azalarak 109 bin kWh’ye düşüyor. Bu araştırmada da belli oluyor ki şu an elektrik için çözüm damlama sulama.

İl Faturalandırılan Tüketim (MWh)

  1. Şanlı Urfa: 2.030.013.58                      
  2. Konya: 1.346.091.68
  3. Mardin: 604.010.95
  4. Diyarbakır: 496.074.28
  5. İzmir: 384.75179