Son dakika: 3600 ek gösterge çalışması tamamlandı! Düzenleme Erdoğan’a sunulduktan sonra açıklanacak

Milyonlarca memur ve yüz binlerce memur emeklisinin mali haklarını ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesinde sona...

Son dakika: 3600 ek gösterge çalışması tamamlandı! Düzenleme Erdoğan’a sunulduktan sonra açıklanacak

Milyonlarca memur ve yüz binlerce memur emeklisinin mali haklarını ilgilendiren 3600 ek gösterge düzenlemesinde sona gelindi. Çalışmanın tamamlandığı düzenleme Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulduktan sonra açıklanacak.

İKİNCİ TOPLANTI 16 MART’TA YAPILMIŞTI

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in başkanlığında hükümet temsilcileri ve Memur-Sen yetkililerinin katımıyla birinci toplantısını 16 Şubat’ta yapan 3600 Ek Gösterge Komitesi, ikinci toplantısını 16 Mart’ta basına kapalı olarak gerçekleştirmişti.

YENİ KADEME TALEBİ KURULA SUNULDU

İkinci toplantının akabinde, tüm memurları kapsayan ek gösterge düzenlemesi isteyen Memur-Sen, 2200-3600 ve 3600-4800 ek göstergeler ortasında yeni kademeler getirilmesini içeren talebini komiteye sunmuştu. Bakan Alim’in Şeker-İş Sendikası’nın 13 Mayıs’ta düzenlediği “Gıdanın Geleceği Ellerimizde Zirvesi’nde”, ek gösterge düzenlemenin sonuçlanması için mayıs sonunu işaret etmişti.

EK GÖSTERGE NEDİR?

Ek gösterge, kamu vazifelilerinin çalışırken maaşlarını, emekli olduklarında ikramiye ve aylıklarını belirleyen en değerli kalemlerden biri. Ek gösterge sayıları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere nazaran farklılık gösteriyor. Ek gösterge yükseldikçe emekli aylığı ve emekli ikramiyesi sayısı da yükseliyor.

KİMLERİ KAPSIYOR?

3600 ek gösterge polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerini kapsıyordu. Lakin daha sonraki görüşmelerde bu kapsamın genişletilmesi kararı alınmıştı. Kimlerin bu düzenlemeden faydalanacağı son açıklama sonrası netleşecek.