TOGG’un fiyatı 900 bin TL’nin altında olacak!

Kısa müddet sonra seri üretimine başlanacak olan Togg‘un nasıl satılacağı ve fiyatının ne kadar olacağı...

TOGG’un fiyatı 900 bin TL’nin altında olacak!

Kısa müddet sonra seri üretimine başlanacak olan Togg‘un nasıl satılacağı ve fiyatının ne kadar olacağı merak ediliyordu. Satışına Mart 2023 yılında başlanacak olan aracın fiyatı ve satış usulü netleşmeye başladı.

SADECE ONLİNE OLARAK SATILACAK

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberine nazaran; Togg, bayilik sistemi yolu ile satışa sunulmayacak. ABD’li elektrikli araba devi Tesla örneğinde olduğu üzere yalnızca online satılacak. Togg’un da Tesla’da olduğu üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde tanıtım ve tecrübe mağazaları olması bekleniyor. Bu mevzudaki detaylar da 29 Ekim’deki lansmanda açıklanacak.

TOGG ULAŞILABİLİR BİR FİYATA SATILACAK

Haberde görüşleri yer alan Anadolu Kümesi İdare Şurası Lideri Tuncay Özilhan, aracın fiyat hesaplaması hakkında şu bilgileri veriyor: “İlk yola çıktığımızda bir gaye fiyat koyduk ve bütün modül siparişlerini tamamladık. O gaye fiyata ulaştık. Üstüne çıkmadık. Euro bazında bir fiyat koymuştuk. İki yıl geçti lakin tıpkı yerde duruyoruz. Togg ulaşılabilir bir fiyatla piyasaya çıkacak. Biz yola çıkarken fizibilitede yüzde 7 ÖTV ile yola çıktık. Sonrasında elektrikli araba ithalatı artınca yüzde 60’a çıkardılar ÖTV’yi. Ondan sonra yüzde 10’a düşürdüler. Ama biz yüzde 10’un içinde kesin kalıyoruz. Yüzde 7 hesaplamıştık. Üç puanlık bir fazlalık var ÖTV’de fakat onu çözebiliyoruz, sorun değil. Türk vatandaşının ulaşabileceği bir araç düşünüyoruz.”

900 BİN’NİN ALTINDA OLMASI BEKLENİYOR

Ulaşılabilir bir fiyat olacağına dair yapılan açıklamalar doğrultusunda TOGG’un yüzde10 ÖTV dilimine girmesi bekleniyor. Bir aracının bu dilime girmesi içinmotor gücünün 160 kW olması gerekiyor. Bu durumda aracın giriş fiyatının 900 bin TL olması gerekiyor.

Bu bahis hakkında Özilhan, TOGG’un daha ulaşılabilir olması için aracı yüzde 7 ÖTV dilimine sokma gayeleri olduğunu ve bunu sağlayacaklarını tabir ediyor. Aracın 900 TL’nin altında olması beklenirken kulislerde ödeme formülüne yönelik yeni bir finansman modeli üretilebileceğinin konuşulduğu tez ediliyor.