Bodrumlular Ordu’nun fasulyesini çok sevdi

ORDU (İGFA) – Lider Güler’in teşebbüsleriyle Akkuş fasulyesinin her kısma ulaşması ve daha da kaliteli...

Bodrumlular Ordu’nun fasulyesini çok sevdi

ORDU (İGFA) – Lider Güler’in teşebbüsleriyle Akkuş fasulyesinin her kısma ulaşması ve daha da kaliteli üretimin olması ismine geçtiğimiz yıl kurulan Akkuş Şeker Fasulyesi Paketleme Tesisi de kapasitesini bir yılda 10 kat artırdı. Bu sayede Akkuş Şeker Fasulyesi daha fazla tezgâhta yer bulurken, üreticiler de 6 milyon TL gelir elde etmiş olacak.

Türkiye’de 900 mağazada satışa sunulan bir eser haline gelen Organik Akkuş Fasulyesinin satışının ise en çok Bodrum’da gerçekleştiği belirtildi.

TESİSTE MAKSAT 100 TON PAKETLEME

Ordu Büyükşehir Belediyesinin dayanağı, Ordu Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü, DOKA ve DOKAP iş birliğinde geçtiğimiz yıl Akkuş ilçesine kurulan ve yapılan yatırımlarla alt yapısı güçlendirilen Akkuş Şeker Fasulyesi Paketleme Tesisinin kalite alt yapısı da tamamlanıp memleketler arası piyasa nezaret ve kontrole uygun hale getiriliyor.

Akkuş şeker fasulyesinde üretimin artırılması ve eserin hak ettiği kıymeti alması hedefiyle çalışmalara devam eden Ordu Büyükşehir Belediyesi, paketleme tesisinin alt yapısını güçlendirerek eserin pazar ağını genişletmek ismine bir adım daha attı. Bu kapsamda bu yıl tüm 600 ton eseri de paketleme yapabilecek hazır hale getiriliyor.

900 MAĞAZADA SATIŞA SUNULUYOR

Türk Patent Enstitüsü tarafından ‘coğrafi işaret’ alarak tescillenen Akkuş şeker fasulyesi, ORTAR A.Ş şirketi ile zincir mağazalar aracılığıyla tüm Türkiye’de 900 mağazada satışa sunulan bir eser haline geldi.

Kendine has formu ve içerdiği aroması ile başka fasulyelerden farklı tat ve lezzete sahip olan Akkuş Şeker fasulyesinin ilçede 500- 600 ton üretimi yapılıyor. Üretimin artırılması ve tesisin kurulması ile sürdürülebilir tarımın önünden bir mahzuru daha kaldıran Ordu Büyükşehir Belediyesi, ORTAR A.Ş şirketi aracılığıyla organik üretim yapan 2 bin üreticinin ürettiği eserlerin satış problemi yaşanmadan pazarlanmasını sağlıyor.