Bakan Nebati güzel gelişmeyi sosyal medyadan duyurdu: Borsa, haftayı 17 yılın en güçlü rallisi ile geçirdi

Sosyal medya hesabı Twitter’dan Borsa İstanbul ve sermaye piyasaları hakkında dikkat çeken açıklamalar yapan Hazine...

Bakan Nebati güzel gelişmeyi sosyal medyadan duyurdu: Borsa, haftayı 17 yılın en güçlü rallisi ile geçirdi

Sosyal medya hesabı Twitter’dan Borsa İstanbul ve sermaye piyasaları hakkında dikkat çeken açıklamalar yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, hoş gelişmeleri duyurdu.

“SON 17 YILIN EN GÜÇLÜSÜ”

Nebati, paylaşımlarında şunları yazdı: “Sermaye piyasalarımız her geçen gün itimat tazeliyor, geleceğe inançla bakıyor. Borsamız haftayı dolar bazında 17 yılın en güçlü rallisi ile geride bıraktı, 3.521,38 puan ile haftayı sonlandırdı. BIST 100 endeksi 2 aydır rekor üstüne rekor tazeliyor. O denli ki, bu yükseliş, Temmuz 2005’ten bu yana en güçlü ralliye işaret ediyor.

“YÜKSELİŞ, BORSAMIZA VE ŞİRKETLERİMİZE DUYULAN İTİMADIN EN AÇIK GÖSTERGESİDİR”

Borsa İstanbul, halka açık şirketlerimiz ve yatırımcılarımız açısından her geçen gün daha da cazip hale geliyor. Bugün gelinen noktada, Sermaye Piyasamız 29 milyonu aşkın yatırımcı ve 56 milyonu aşan hesap sayısıyla, 4,8 trilyon TL’ye ulaşmış durumda. Yerli ve yabancı yatırımcılarımız, şirketlerimizin bilançolarına, sermaye yapılarına ve karlılıklarına güveniyor, sermaye piyasalarına her geçen gün daha çok yatırım yapıyor. BIST 100 endeksi, 1 yıllık süreçte yüzde 142 yükseliş kaydetti. Bu yükseliş, Borsamıza ve şirketlerimize duyulan inancın en açık göstergesidir.

“İSTİHDAM KAPASİTESİ ARTIYOR”

Türkiye’nin üretimi ve ihracatı arttıkça gerçek kesim güçleniyor. Güçlenen gerçek bölüm sermaye piyasalarına itimat veriyor. Borsamızdaki yükselişin temelinde ekonomimizin artan üretimi ve istihdam kapasitesi yatıyor.”