Piyasaların gözü Ukrayna ve Çin’de! Dolar, 15 lira sınırına dayandı

Global ve yurt içi piyasalarda, bilgi bakımından sakin bir hafta başlangıcı kelam konusu. Bu hafta...

Piyasaların gözü Ukrayna ve Çin’de! Dolar, 15 lira sınırına dayandı

Global ve yurt içi piyasalarda, bilgi bakımından sakin bir hafta başlangıcı kelam konusu. Bu hafta genelinde ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde’ın açıklamalarının yanı sıra ABD, Çin ve Almanya’da enflasyon datalarının döviz piyasalarının istikameti açısından kıymetli olacak.

TALEBİN ARTMASIYLA YÜKSELİŞE BAŞLADI

Global piyasalarda talebin artmasıyla dolar güne yükselişle başlamasının akabinde 14,99 düzeylerinde süreç görüyor.

BİRİNCİ SÜREÇ GÜNÜNDE TARAFINI ÜST ÇEVİRDİ

Geçen hafta Fed’in faiz kararı ve Powell’ın bildirileriyle dalgalanan dolar/TL, haftayı 14,95’i aşarak yükselişle tamamlamıştı. Dolar/TL, yeni haftanın birinci süreç gününde piyasalarda süreçlerin artmasıyla istikametini üst çevirdi ve 14,98’i aştı. Euro/TL ise parite tesiriyle hafif düşüşle 15,76’dan süreç görüyor.

SALGIN TEDBİRLERİNİN SIKILAŞTIRILMASI KAYGILARI KUVVETLENDİRDİ

Asya borsaları, faiz artırımları kaygıları nedeniyle Wall Street’e paralel olarak gerilerken, Shanghai’de koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin sıkılaştırılması global ekonomik büyüme ve beklenen bir resesyona dair tasaları kuvvetlendirdi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,9; Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 2,1 geriledi.

GLOBAL PİYASALARDA ENFLASYONİST BASKILAR ARTIYOR

Analistler, jeopolitik riskler ve Çin’de yeni tip koronavirüs salgını önlemlerinin devam etmesinin enflasyonist baskılara ait kaygıları artırdığını belirterek, bu durumun global çapta dolara olan talebin artmasını beraberinde getirdiğini söyledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla gayrette başarısız olabileceği ve daha “şahin” siyasetlerin gerekebileceği tasalarının de dolar talebinin artmasında tesirli olduğunu aktaran analistler, tahvil faizlerinin seyrinin yakından izlenmeye devam edileceğini vurguladı.