Son Dakika! Bakan Nebati’den ABD’nin gönderdiği mektupla ilgili açıklama: İş çevrelerimizde bir endişe yaratması anlamsızdır

ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo’nun TÜSİAD’a bir...

Son Dakika! Bakan Nebati’den ABD’nin gönderdiği mektupla ilgili açıklama: İş çevrelerimizde bir endişe yaratması anlamsızdır

ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo’nun TÜSİAD’a bir mektup göndererek yaptırım uygulanan Ruslarla çalışmama konusunda Türk şirketlerini uyardığını yazdı. Adeyemo’nun, Rus kurum ve bireylerle iş yapanların yaptırımla karşılaşacağı konusunda ihtarda bulunduğu belirtilirken, haberde “Biden idaresi, Türk şirketleri, yaptırım uygulanan Ruslarla çalışmama konusunda uyardı. ABD Hazine Bakanlığı, Moskova ile güçlü bağı olan NATO müttefikine, baskı uygulamaya devam ediyor” değerlendirmesi yer aldı.

“YAPTIRIM RİSKİNİ UNUTMAYIN”

Gönderilen mektupta “ABD tarafından yaptırım uygulanan bireylere maddi takviye sağlayan her kişi yahut kuruluş, ABD yaptırımları riski altındadır. Türk bankaları, Amerikan bankalarıyla bağlarını sürdürürken, yaptırım uygulanan Rus bankalarıyla muhabir banka bağı kuramaz. Yaptırım uygulanan Ruslarla bağların Türk finans kurumlarını ve işletmelerini yaptırım riskine maruz bırakabileceğini lütfen unutmayın” sözlerine yer verildiği öne sürülmüştü.

TÜSİAD MEKTUBU DOĞRULADI

Söz konusu mektupla ilgili olarak TÜSİAD’dan bir açıklama geldi. Mektubu doğrulayan TÜSİAD idaresi, durumun Dışişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile paylaşıldığını belirtti.

NEBATİ’DEN MEKTUP TEHDİDİ

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise “Türk iş dünyası örgütlerine iletilen mektubun iş çevrelerimizde bir telaş yaratması anlamsızdır. Türkiye dünyanın en değerli siyasi ve ekonomik güç merkezlerinden biridir. İş dünyamız devletinin gücünü her vakit yanında hissetmelidir.” dedi.

“HÜKÜMET BU YOLDA İŞ DÜNYASININ YANINDADIR”

Bakan Nebati açıklamalarına şöyle devam etti: “Müttefikimiz ve ticaret ortağımız ABD’nin, işletmelerini, ekonomimize yatırım yapmaya davet ettiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Ülkemiz, müttefikleriyle birlikte global ve bölgesel zorluklara karşı, ortak uğraş sarf etmeye ve işbirliğini güçlendirmeye kıymet veriyor. Ayrıyeten komşularımızla, başta turizm olmak üzere çeşitli dallarda, yaptırımlara mevzu olmayan çerçevede, ticari ve ekonomik bağlarımızı geliştirmeye kararlıyız. Türkiye iktisadının tüm aktörleri, özgür piyasa iktisadı prensiplerine bağlıdır. Global ticarette daha fazla hisse sahibi olmaya çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti bu yolda iş dünyasının yanındadır.

“GÜÇLÜ BİR İNİSİYATİF ORTAYA KOYUYORUZ”

Barışı ve daha fazla ticareti hedefleyen diplomasimizle iş insanlarımızın global iktisatta daha kıymetli bir rol oynaması için güçlü bir inisiyatif ortaya koyuyoruz. Türk iş dünyası gerek iş ahlakı gerekse süratli tahlil üretme yeteneği ve esnekliğiyle birçok başarılara imza attı ve atmaya da devam edecek. ABD Hazine Bakanlığı’nın Türk iş dünyası örgütlerinegönderdiği mektupta da belirtildiği üzere, Türk işletmeleri dünyadaki en yenilikçi şirketler ortasında yer alıyor ve kıymetli zorlukların üstesinden gelerek büyümeye devam ediyor.”