Kahramanmaraş’ta hayvan üreticileri kaygılı

Kahramanmaraş ili Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri Vakkas kuzu 2022 yılında yaptıkları çalışmalar...

Kahramanmaraş’ta hayvan üreticileri kaygılı

hayvancilikta kahraman lik zor 1672479544 155

Kahramanmaraş ili Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri Vakkas kuzu 2022 yılında yaptıkları çalışmalar ile alakalı bilgilendirmeler yaptı.

Tural Şahbazlı (KAHRAMANMARAŞ İGFA)
Kahramanmaraş ili Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri Vakkas Kuzu, Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığıyla birlik üyelerine arpa dağıtımının sürdüğünü belirterek, fiyat avantajı açısından çiftçiye sağlanan dayanağın kıymetli olduğunu söyledi. Lider Kuzu Tarım Bakanlığının yaptığı bu uygulamanın çiftçiler ortasında sevinçle karşılandığını da belirtti.

Üreticilerin hayvanlarını indirimli arpalarla beslediklerini tabir eden kuzu açıklamalarını şu halde sürdürdü; “2022 yılında toprak mahsulleri %20 indirimli 10 bin 54 ton arpa istihkakımız oldu. Kahramanmaraş koyun keçi Birliği olarak bütün ilçelere dağıtılmak sıfatıyla. Biz şu anda 11 ilçe de 11.’ci ayın 24’ünde beri arpa dağıtıyoruz, üreticimize buluşuyoruz. Günlük bir ilçeye Arpa veriyoruz. Yeni yılın birinci gününden itibaren de yeniden arpa müracaatlarını almaya devam edeceğiz.

“3 PROJE İLE NEFES ALDIK”

Bakanlığımızdan Allah razı olsun, bizlere 3 tane proje verdi. Bir tanesi ivesi, bir başkası ise akkaraman projesi biz bunların altyapısını hazırladık. Birincisinin ikinci 5 yılı bitti. 2’cisinin birinci 5 yılı bitti. İkinci 5 yılına devam ediyoruz. Seçkin sürülerimiz var, taban sürülerimiz var. Yetiştirici kaynaklı biri gelirleri tam olmayınca biz bakanımıza yazı yazdık. Projenin kapatılmasını talep ettik. Devam etse problem görecek, ziyan görecek, olağan ki bilgilerimizi ilettik. Devlete de üreticimize yöneticilerimize ilettik.

“DİGER PROJELERİMİZİN ÖNDERİ BELİRLİ OLDU”

Hayvancılığın, besiciliğin çok emek istediğini ve bu işi yapan insanların konutuna haftada bir gidebildiğini belirten Kahramanmaraş ili Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri Vakkas Kuzu, “Bakanlığımızın bize verdiği başka projelerimizin önderleri belirli oldu. Yakında gelecek bunlar biri ivesi bir başkası ise akkaraman. Biz öbür 3 projemizle devam edeceğiz. Öteki 3 projemizde belirli oldu. Keçiyle devam edeceğiz, kahrımız yok şükür müracaat periyodunda de müracaatlarımızı aldık. Müracaatlarda olağan ki müracaatlarda da çok eksiğimiz oldu. Geçen yılki müracaatlara nazaran bu sene bizim hesabımıza nazaran Bin tane eksiğimiz oldu. Yani yetiştiricimizin 4’te biri bu işi girdilerin kıymetli olduğu için bıraktı. Bizde elde olan Yetiştiricileri ayakta tutmaya çalışıyoruz” dedi.

“GİRDİLER KIYMETLİ, YETİŞTİRİCİLER BIRAKIYOR”

Her geçen gün Yetiştiricilerin azaldığını lisana getiren Lider Kuzu: Her geçen gün girdiler pahalılaşıyor. Yani atıyorum Avrupa saman geçen sene biz 2.600 liraya en yüksek fiyatta arpa verdik yetiştiricimize yıl uzunluğu 10.000 ton aracılığı verdik. Bu sene 1 atakta bize 10.000 ton verdiler doğal ki bakanlığımızın açıklaması 5250 liradan oldu bunun üstüne borsa ve KDV koydukları vakit 5.322 lira maliyet. Bize 5250 lira Toprak mahsulleri ofisimize geldiyse toprak mahsulleri ofisimiz ister istemez borsasını KDV sinin üstüne koyup bize veriyor. Biz de KDV koyup yetiştiriciye veriyoruz ekstra da 5-6 tane eleman tutup 5.396 liranın üstündeki 5.430 lira maliyet 24 lira bir küsür ediyor. Biz Cumartesi Pazar demiyor çalışıyoruz. 3 tane eleman tutuk ve ilçelerde çalışmalarına devam ediyor.

“DESTEK VEREN HERKESTEN ALLAH RAZI OLSUN”

Biz Projelerle Yetiştiricilerimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz diyen Lider Kuzu: “Tabii ki burada Tarım bakanımıza da TMO genel müdürümüze de, bakan yardımcılarımıza, milletvekillerimize, cumhurbaşkanımıza, bölümün içinde bütün emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Hepsine halkın huzurunda teşekkür ediyoruz Allah milletimize ve devletimize ziyan vermesin hepimizin de yar ve yardımcısı olsun” sözlerini kullandı.

“2023 HAYIRLARA VESİLE OLSUN”

Son olarak Lider Kuzu: “Başta yetiştiricilerimiz ve üyelerimiz olmak üzere, tüm İslam alemine 2023 yılının hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.