Sevgi ve öfke uçlarda yaşanıyorsa uzmana başvurulmalı

İçsel çatışmalar sonucu yansıtılan hislere dikkat! Sevgi ve öfkeye dair hislerin pek birden fazla yansıtıldığı...

Sevgi ve öfke uçlarda yaşanıyorsa uzmana başvurulmalı

İçsel çatışmalar sonucu yansıtılan hislere dikkat!

Sevgi ve öfkeye dair hislerin pek birden fazla yansıtıldığı üzere birçoğu da baskılanabiliyor. Yaşanan içsel çatışmaların her vakit direkt aktarılamadığını belirten uzmanlar, direkt aktarıldığı durumlarda da toplumsal dışlanmaların gerçekleşebileceğini ya da var olan ilgilerin sona erebileceğini tabir ediyor. Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, sevgi ve öfkenin ilgiye dair kavramlar olduğunu hatırlatarak bu hislerin uçlarda yaşanması durumunda bir uzmana başvurulmasını tavsiye ediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, bağa dair kavramlar olan öfke ve sevgi ile ilgili kıymetli bilgiler ve tavsiyeler paylaştı.

Sevgi ve öfke baskılanabiliyor

Sevgi ve öfkeye dair hislerin birçoğu yansıtıldığı üzere birçoğunun da baskılandığını belirten Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “Yaşadığımız içsel çatışmalarımızı her vakit direkt aktarmamız mümkün olmayabiliyor. Direkt aktarmak bizi toplumsal olarak dışlanmaya ya da var olan bağlantılarımızı yıkıcı bir noktaya getirir. O nedenle birtakım hislerimizi örtülü yaşarız. Baskılamamıza sebebiyet veren şeyler, yaşadığımız bağ ya da o ilgiye dair kendimizle alakalı kaygı ve dertlerimiz olabilir. Bir ilgide çok sevdiğimizi düşünüyorsak ve karşı tarafı üzecek davranışlarda bulunuyorsak o münasebetteki dinamiklere ya da kendimize dair yaşantısal süreçlere bakmaya gereksinimimiz vardır. Tahminen de bu münasebette örtülü, fark edemediğimiz konular olabilir” dedi.

Benlik gereksinimlerini keşfetmek önemli

Sevgi ve öfke üzere kavramların münasebete dair kavramlar olduğunu söz eden Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “Bunun nedenlerini birinci bağ temsilimiz anne ve baba üzerinden başlayan ve daha sonraki yakın bağlantılarımızla şekillenen bir süreç olarak görebiliriz. Bu süreç bizim bugünkü davranışlarımızı belirliyor. Geçmişte yaşadığımız süreçleri anlamak ve benlik gereksinimlerimizi keşfetmek, ilgilerde daha istikrarlı ve daha makul duygusal yansılar vermemizi sağlar” diye konuştu.

Sevgi ve öfke uçlarda yaşanıyorsa dikkat edilmeli

Sevgi ve öfke hislerinin uç olarak yaşanması durumunda bir uzmana başvurmak gerektiğini vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “Bahsedilen bu kavramlar tek başına bir hastalık habercisi değildir lakin birtakım duygusal dalgalanmaların hayatımızdaki fonksiyonu bozup bozmadığına bakarak takviye almamız sağlıklı olacaktır. Bu hislerimizin nedenlerini ve kökenlerini psikoterapi dayanağı ile fark edebiliriz” sözlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı