Serebral palsi hastası Begüm’ün hayatı basketbolla değişti

Serebral palsi hastası Begüm’ün hayatı basketbolla değişti Erkan ALTUNTAŞ/ AKSARAY,(DHA) – Tekerlekli Sandalye Basketbol A...

Serebral palsi hastası Begüm’ün hayatı basketbolla değişti

Serebral palsi hastası Begüm’ün hayatı basketbolla değişti

Erkan ALTUNTAŞ/ AKSARAY,(DHA) – Tekerlekli Sandalye Basketbol A Bayan Ulusal Kadrosu’nda forma giyen doğuştan serebral palsi hastası Begüm Pusat (19), daha evvel manisi olmaktan utandığını, lakin basketbol sayesinde hayatının değiştiğini belirtti. Pusat, “Basketbol benim hayata bakış açımı değiştirdi. Ben evvelce engelimden utanan birisiydim. Kimseye manim olduğu söylemezdim”dedi.

Doğuştan serebral palsi (beyin hasarına bağlı olarak gelişen hareket ve duruş bozukluğu) hastası olduğu için tekerlekli sandalyeye mahkum olan Begüm Pusat, 10 yaşında basketbol oynamaya başladı. Şu an Tekerlekli Sandalye Basketbol A Bayan Ulusal Kadrosu’nda forma giyen ve grubun Aksaray’daki kampında ter döken Pusat, hayatının değiştiğini söyledi. Pusat, okulun önünde gördüğü ulusal oyuncu Işıl Alben’in fotoğrafının de bulunduğu basketbol reklamı sonrası, birinci olarak kadronun kampını, akabinde Beşiktaş Tekerlekli Basketbol Ekibinin maçını izlemesiyle, basketbol oynamaya başladığını belirtti.

BASKETBOL, HAYATA BAKIŞ AÇIMI DEGİSTİRDİ

Basketbolla tanışmadan evvel manisi olmaktan utandığını belirten Pusat, şunları söyledi:

“Basketbol benim hayata bakış açımı değiştirdi. Ben evvelden engelimden utanan birisiydim. Kimseye manim olduğu söylemezdim. ‘Sol elinde ve sol ayağında ne sorun var?’ diye soranlara, ‘Buruk, kırık’ üzere karşılıklar verirdim. Asla engelimi söylemezdim. Basketbola başlayınca, her şeyin hayatımızın akışında var olabileceğini öğrendim. Hiçbir şey senin istediğine ulaşmana pürüz değil. Sen onu istiyorsan, bunu yapabilirsin. Basketbol alanına girince tüm pürüzler ortadan kalkıyor. Ben sandalye üzerinde basket atabiliyorum. Bu sandalyeyle her şeyi yapabiliyorum. Basketbol, bana savaşmayı ve hayatta her türlü zorluğun aşılabileceğini öğretti.?

Pusat, şu an bir taraftan ulusal ekipte oynadığını, bir taraftan da spor yöneticiliği kısmı için üniversite imtihanlarına hazırlandığını sölerine ekledi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Spor