Şehir hayatı diş gıcırdartmanın en önemli nedeni

İSTANBUL (İGFA) – Gün içerisinde yaşanan gerilim geceleri diş gıcırdatmasına yol açabiliyor. Son yıllarda gündüzleri...

Şehir hayatı diş gıcırdartmanın en önemli nedeni

İSTANBUL (İGFA) – Gün içerisinde yaşanan gerilim geceleri diş gıcırdatmasına yol açabiliyor.

Son yıllarda gündüzleri de insanların farkında olmadan dişlerini sıktığını belirten Anadolu Sıhhat Merkezi Diş Tabibi Gökhan Gerek, “İnsanlar diğer bir şikayetle diş doktoruna başvurduklarında, dişlerinde sıkmaya bağlı hasar oluştuğu görülüyor. Kent ve iş hayatına bağlı yaşanan gerilim, istikrarsız beslenme ve hareketsizlik diş sıhhatini da olumsuz etkiliyor. Bu hasar bazen başlangıç seviyesinde olurken, bazen de ilerlemiş safhalarda görülebiliyor. Bu üzere durumlar da çok büyük tedaviler gerektirebiliyor” ihtarında bulundu.

Diş sıkması hasarının birinci olarak dişle diş etinin birleştiği seviyede, dişin boynunda görüldüğünü belirten Diş Doktoru Gökhan Gerek, “Stres, diş ve diş eti ortasında tırnak girecek kadar bir boşluk oluşmasına ve hassaslık başlamasına sebep oluyor” dedi.

Duyarlılığın akabinde dişte aşınma ve kırılmaların da görülebildiğini paylaşan Gökhan Gerek, “Diş minesi kalkarak altındaki, daha yumuşak olan dentin katmanı ortaya çıkıyor. Dişlerde, kesilmiş bir ağaç kütüğünün üzerindeki üzere halkalar görülmeye başlıyor. Bireyde çene eklemi ağrıları ve bununla bir arada yüz ve boyun ağrıları başlıyor. Ağızdaki gerilimi bu belirtilerle görmek mümkün oluyor” diye konuştu.

OFİS ÇALIŞANLARI VE 40 YAŞ ÜSTÜ ERKEKLER DAHA ÇOK DİŞ SIKIYOR

Şehir ve iş hayatı üzere nedenlerin yanı sıra ağızda gerilim oluşturabilecek birçok faktörün olduğuna değinen Gökhan Gerek, “Depresyon üzere ruhsal rahatsızlıklar, yanlışlı yapılmış bir dolgu yahut porselen kaplama, çok sert ve asidik besinler tüketme üzere faktörler de ağızda gerilim oluşumuna yol aşabiliyor. Bu durum ise en çok 40 yaş üstü erkeklerde, bilhassa ofis çalışanlarında görülüyor. Birçok hasta dişlerini sıktığının farkında değil ve doktora dişlerinin kısa ve aşınmış imajından hoşlanmadığı için geliyor. Diş sıkmanın en çok görüldüğü meslek kümelerine baktığımızda, bu şikayetle gelen hastalarımızın birçoklarının bankacı ve mühendis olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Tedavi için öncelikle farkındalık oluşturmanın kıymetini lisana getiren Gerek, “Dişlerin muhafaza altına alınması gerekiyor. Öncelikle gece kullanılması için gözetici bir plak uygulaması ile tedaviye başlıyoruz. Son yıllarda gelişen teknoloji ile lazeri yardımcı tedavi olarak kullanıyor, ağızdaki gerilimin tedavisine büyük katkı sağlıyoruz. Ayrıyeten radyo frekans ve çene eklem içi lavaj denilen prosedürler de muvaffakiyet ile uygulanabiliyor. Ruhsal takviye almak ise sorunun büsbütün ortadan kalkmasını sağlıyor” dedi.