Savunma Sanayii Temsilcileri Yeni Teknolojilerini Tanıttı

ASKERİ LOJİSTİK VE TAKVİYE TEPESİ’NDE YENİ ESERLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI YERLİ VE ULUSAL SAVUNMA SANAYİ PROJELERİ...

Savunma Sanayii Temsilcileri Yeni Teknolojilerini Tanıttı

ASKERİ LOJİSTİK VE TAKVİYE TEPESİ’NDE YENİ ESERLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

YERLİ VE ULUSAL SAVUNMA SANAYİ PROJELERİ ZİRVE’DE TANITILDI

SAVUNMA SANAYİİ TEMSİLCİLERİ YENİ TEKNOLOJİLERİNİ TANITTI

Termal kameraya karşı muhafaza sağlayan ve biçim verilebilen örtü, gizleme ağı, 5.56 hafif makineli tüfek, silah ve optik sistemler taşıma çantası, prefabrik askeri hastaneler, artırılmış gerçeklik tabanlı eser dayanak sistemi yazılımı ve bin 250 kilo taşıyabilen şişirilebilir çadır üzere birçok proje ve eser 2. Askeri Lojistik ve Takviye Zirvesi’nde tanıtıldı

2. Askeri Lojistik ve Dayanak Zirvesi-DLSS, savunma sanayi temsilcilerinin son teknoloji eser ve projelerine mesken sahipliği yaptı. Ankara Sanayi Odası tarafından T.C. Ulusal Savunma Bakanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın takviyeleriyle 4-5 Ekim 2022 tarihlerinde Ankara’da hayata geçirilen Zirve’de yerli ve ulusal savunma endüstrisi eserleri tanıtıldı.

Termal kameraya karşı muhafaza sağlayan, form verilebilen örtü birinci kere tanıtıldı

İzmir merkezli TDU, DLSS’te birinci defa yüzde 100 yerli üretim termal örtüsünü tanıttı. Askeri çalışanın üzerine örtüldüğünde dış ortamın ısısını alan ve altında ne kadar uzun kalınırsa kalsın katiyen beden ısısını geçirmeyen örtü, termal kameralara karşı müdafaa sağlıyor. Hal verilebilen ve iki tarafı farklı renk ve desene sahip olan örtü, toprakta çalışanın rahatlıkla gizlenmesine de imkan sunuyor. TDU’nun bir öbür eseri olan gizleme ağı MS-DOSCAN ise; tankların, zırhlı araçların, silah sistemlerinin, komuta merkezlerinin üzerlerinin örtülerek düşman keşfinden korunmayı sağlıyor. Üzerinde kullanılan renk, kullanılacağı arazinin rengine nazaran belirleniyor. Çölde toprak, ormanlık bölgede orman renkleri ve kışın kar rengi üzere alternatifleri bulunan ağ, çift taraflı da kullanılabiliyor. Gece görüş dürbünlerine, termal ve radar aygıtlarına karşı müdafaa sağlıyor.

TG Savunma 5.56 hafif makineli tüfeği birinci defa Türk ordusuna kazandıracak

Ankara merkezli TG Savunma Sanayi, Türkiye’de birinci kez 5.56 hafif makineli tüfeği Türk ordusuna kazandırmaya hazırlanıyor. Kalifikasyon testlerine 15 gün içinde başlamayı hedefleyen TG Savunma, 5.56 hafif makineli tüfeği Mehmetçiğin kullanımına sunmak için gün sayıyor. Hafif, kolay kullanım sunan TG MT5, dağılım bedeliyle göz dolduracak.

Börücase 2023 yılında dizaynlarını tamamladığı tekerlekli ve çekçekli iki modelini lanse edecek

Silah ve optik sistemler için darbelere sağlam, su ve toz geçirmeyen özelliklere sahip plastik taşıma çantaları üreten Sivas merkezli Gökçeler Makina, Börücase markasıyla 2023 yılı Ocak ayında dizaynlarını tamamladığı tekerlekli ve çekçekli iki modelini lanse edecek. Bu modellerini birinci kere DLSS’te tanıtan Gökçeler Makina, TOBB Chicago’da kurmuş olduğu Boru Tactical firmasıyla da ABD’de silah ve optik sistemler için plastik taşıma çantalarının satışını artırdı. Gökçeler Makina, Avrupa’da da Çekya, Danimarka ve Belçika’ya da yerli ve ulusal eserlerini ihraç ediyor.

3 ayda kurulabilen prefabrik hastaneleri Ankara’dan dünyaya ihraç ediyorlar

Ankara merkezli modüler, prefabrik hastaneler üreten Vertisa Mobile Hospitals, anahtar teslim hastaneleri 3-4 ay içinde kuruyor. Honduras, Hırvatistan, ABD, Norveç üzere ülkelere prefabrik modüler hastane ve klinik ihraç eden Vertisa Mobile Hospitals, Türk Silahları Kuvvetlerine hem lojistik hem askeri alanda hizmet vermek için Ar-Ge çalışmalarını hızlandırdı.

MilSOFT ve BİTES Savunma iş birliğini birinci defa tanıttı

BİTES Savunma Havacılık ve Uzay Teknolojileri ile MilSOFT Yazılım Teknolojileri, Askeri Lojistik ve Dayanak Zirvesi’nde Entegre Eser Dayanak İdare Yazılımı (Mil-ILS) kapsamında Artırılmış Gerçeklik Tabanlı Bakım Sistemi Entegrasyonu alanında iş birliğini birinci defa tanıttı. İş birliği ile artırılmış gerçeklik teknolojisiyle kullanıcıların alanda daha etkin ve ILS sistemine daha entegre hale gelmesi hedefleniyor.

Bin 250 kilo yük taşıyabilen şişirilebilir çadır

TDU, şişirilebilir askeri çadır modelini de DLSS’te tanıttı. Askeri işçinin taşıyabileceği biçimde demonte edilip, hiçbir forklift ve ilişki aleti kullanmadan birleştirilebilir bir modele sahip olan çadır, yarım saat üzere kısa bir müddette kurulabiliyor. Bağımsız tüplerden oluşan çadır yapısı, hasar alması halinde ayakta kalmaya devam edebiliyor. Çadırın bir başka değerli özelliği ise hava kemerlerinden oluşan bir yapıya sahip olduğundan ekstra bir yalıtım gereci kullanmaya gerek kalmıyor, çok sıcak ve çok soğuk bir havada içeride konforlu bir ortam sunuyor. Arazi biçimini alabilen çadır yeri, bozuk yerlere bile uyumlanarak kullanım kolaylığı sunuyor. Yüksek kar yükü mukavvetine sahip olan çadır, üzerinde bin 250 kilo yük kaldırabiliyor. Böylece Doğu bölgelerindeki kuvvetli hava kurallarına karşı güçlü bir yapı sergiliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı