Sakın yapmayın! Bu hataları yapmak çok şey kaybettiriyor

Baskı: 05.05.2023– 09:49 saat / Son Güncelleme: 05.05.2023 – 09:49 saat BU EĞRİLER EĞRİ AĞIRLIKLARI...

Sakın yapmayın! Bu hataları yapmak çok şey kaybettiriyor

BU EĞRİLER EĞRİ AĞIRLIKLARI

Yaz ayları yaklaşırken diyet listeleri yeniden popüler oldu. Elbette herkes yaz aylarında fit bir vücuda sahip olmak ister ama bu arada sağlığınıza zarar verecek bazı hatalar da vardır. Diyet yanlış yapıldığında kilo vermenin yanı sıra vücudun metabolizması yavaşlar ve düzenli kilo alımı kaçınılmaz hale gelir. Diyet yaparken kaçınılması gerekenlerin listesi oldukça uzundur.

BU HATALARI YAPMAYIN

Bireyler diyet yaparken en kısa sürede en hızlı kilo vermeyi sağlayan diyet listeleri sıklıkla tercih edilmektedir. Bununla birlikte, doğru beslenmenin en önemli olduğunu hatırlamak önemlidir. Hızlı kilo vermenize gerek yok, sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz gerekiyor. Kilo vermek isteyen kişiler farkında olmadan metabolizmalarını yavaşlatabilirler. İşte kilo vermek yerine kilo almanızı sağlayacak hatalar:

Farkında olmadan kilo alıyor olabilirsiniz - Resim: 1

İŞ ŞOKU ÇOCUK

Çoğu zaman bireyler yaz ayları yaklaşırken hızlı kilo verebilecekleri alternatif diyet listelerine başvururlar. Şok diyetler olarak da bilinen ve ayda 10 ila 15 kilo vermeyi vadeden bu diyetler en zararlı olanlarıdır. Vücut çok hızlı kilo vermeye başladığında bu durum şok etkisinin yanı sıra vücudun koruyucu mekanizmasını da harekete geçirir ve vücut belli bir süre kalan yağ ve besinleri işlemeye devam ederek metabolizmayı yavaşlatır. Beyniniz bir şeylerin ters gittiğini düşünür çünkü vücudunuz ihtiyacı olan kaloriyi almaz. Sonuç olarak metabolizmanız yavaşladığı için kilo vermeye çalışırken kilo almanız ya da daha kötüsü metabolizmanızda kalıcı bir yavaşlama meydana gelebilir.

Farkında olmadan kilo alıyor olabilirsiniz - Resim: 2

GERÇEK NİHAİ HEDEFLER BELİRLE

Kilo verme süreci başladığında çoğu kişi kendine bir hedef belirler ve o kiloyu vermeye çalışır. Bu hedef ağırlık bazen gerçekçi olmayabilir. Bilmeniz gereken şey, her bireyin kendi metabolizmasına ve vücut sağlığına göre uygun bir kiloya sahip olmasıdır. Yani ulaşmak istediğiniz kilo size zarar verecek kadar düşük olabilir. Aynı zamanda hedefe ulaşamamak psikolojik başarısızlık hissi yaratacağı için diyeti bırakmanıza neden olacaktır. Bunun yerine, kendi başınıza başarabileceğiniz birden çok hedefi arka arkaya sunmayı deneyin.

Farkında olmadan kilo alıyor olabilirsiniz - Resim: 3

ÖĞÜN ATLA

Diyet yapanların listelerindeki atıştırmalıklar genellikle sebze ve kuruyemiş veya salata gibi daha hafif yiyeceklerdir. Bu yiyecekleri atlamak veya ihmal etmek kilo verme sürecini yavaşlatır. Bu sağlıklı vitaminleri ve yağları içeren besinler, düzenli olarak alındığında, özellikle bel bölgesinde kilo kaybını destekler. Ara öğünler atlandığında kalori dengesi tamamen bozulur çünkü ara öğünler de beslenmenizin bir parçasıdır.

Farkında olmadan kilo alıyor olabilirsiniz - Resim: 4

KAHVALTI YOK

Beslenme ile ilgili bir diğer yaygın yanılgı da, gün içinde tüketilen kalori miktarını azaltarak daha hızlı kilo verilebileceğidir. Daha az önemli görülen kahvaltı bu durumda kurbanlık bir öğün haline gelir ve kahvaltı yapmadan kilo verme fikri doğar. “Kahvaltı bile yapmadım, şimdiye kadar kilo verdim” diye düşündükten sonra şişkinlik ve kilo verme süreci başlar. Çünkü kahvaltı, uyku sırasında yavaşlayan metabolizmamızın gün içinde düzenlenmesini sağlar. Dinlenme halinden çıkan vücut sabah aldığı besinlerle enerji sağlayarak metabolizmanın düzenlenmesine destek olur.

Kaynak: Diğer